Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sdružení obrany spotřebitelů přišlo o dotace, nemá peníze na provoz poboček

  17:47aktualizováno  17:47
Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) už zřejmě nebude moci hájit práva zákazníků tolik jako dřív. Kvůli vnitřním sporům přišlo o část dotací od ministerstva průmyslu a obchodu a chybí mu tak peníze na provoz všech dosavadních poboček. Činnost části z nich proto musela zrušit. Podle pracovníků brněnské kanceláře sdružení nefunguje pražská centrála ani pobočka ve Zlíně.
Sdružení obrany spotřebitelů už nejspíš nebude moci hájit práva zákazníků tolik jako dosud. Ilustrační foto

Sdružení obrany spotřebitelů už nejspíš nebude moci hájit práva zákazníků tolik jako dosud. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Největší spotřebitelské sdružení v zemi, které má více než 10 tisíc členů a funguje 18 let, na svých internetových stránkách uvedlo, že od středy až do odvolání zastavilo poskytování služeb veřejnosti s výjimkou poradenství přes internet. Oznámilo také, že jeho pražská centrála nefunguje a její agendu převzala brněnská pobočka. Podle pracovníků brněnské pobočky přestala kromě pražské centrály fungovat i pobočka ve Zlíně.

SOS mělo letos slíbenou dotaci 5,3 milionu korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu ji ale v létě pozastavilo, protože SOS podle úřadu neodstranilo nedostatky zjištěné při kontrole financovaného projektu. Vyplacení dotace navíc na podzim zkomplikovaly personální spory o složení vedení SOS.

Pražské vedení tehdy nechalo dočasně zablokovat účty sdružení a ukončilo pracovní poměr s brněnskou právničkou Martinou Neuročnou, která si předsednický post nárokovala. Situaci v SOS by měl nyní rozhodnout soud, v kauze už prý padla i první trestní oznámení.

Spory se týkají i nynějšího fungování pražské centrály. Zatímco na stránkách sdružení stojí, že zastavila činnost, její zástupce Ivan Urban tvrdí, že funguje dál.

Hrozí zánik celého sdružení?

Kvůli chybějícím penězům pražské vedení SOS podalo soudu návrh na oddlužení, který na začátku prosince po příslibu doplacení dotace vzalo zpět. Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vlček řekl, že ministerstvo o případném doplacení dotace zatím nerozhodlo.

Zástupce pražské SOS Ivan Urban, který si předsednický post nárokuje stejně jako Neuročnová, tvrdí, že situace je natolik vážná, že sdružení nakonec může hrozit i zánik.

"Bohužel se jedná o situaci, která může v konečném důsledku vést k zániku samotného sdružení, na což by doplatili nejvíce samotní spotřebitelé, neboť by již neměli v ČR zastání u silné organizace bránící jejich zájmy," dodal.

SOS je největší česká organizace zaměřená na práva spotřebitelů. Jeho hlavními prioritami je spotřebitelské vzdělávání, shromažďování, zpracovávání a šíření informací souvisejících s ochranou spotřebitele. Věnuje se také poradenské činnosti a připomínkování zákonů týkajících se ochrany spotřebitele.

Autoři: ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Další z rubriky

Minimální mzda má odpovídat polovině průměrné mzdy, míní ministerstvo

Ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová...

Minimální mzda v Česku by se mohla od roku 2020 zvyšovat tak, aby vždy od ledna odpovídala polovině průměrné mzdy z...

Sucho představuje katastrofu jako povodně. Stát se začíná připravovat

Ilustrační foto

V Česku mají vzniknout Komise pro sucho, které budou řídit situaci v Česku při nedostatku vody. Budou moci například...

Stavba dálnic stagnuje, Česko může mít problém s evropskými dotacemi

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Stát opět může mít problémy s čerpáním evropských dotací na dopravní stavby. Podle zástupců průmyslu váznou zejména...

Najdete na iDNES.cz