Přírodní sprej otřese světem potravin. Udrží ovoce a zeleninu déle čerstvé

  5:03aktualizováno  5:03
Dá se prodloužit čerstvost ovoce a zeleniny a přitom nepoužít syntetické přípravky? Americká firma Apeel, kterou finančně podporuje například Bill Gates, stříká na potraviny sprej z přírodních olejů, čímž podle svých slov jejich trvanlivost prodlouží na dvojnásobek. Život některých potravin plánuje zečtyřnásobit.

Americká firma Apeel Sciences nabízí obchodníkům s potravinami možnost, jak zvýšit zisk snížením odpadu kvůli zkaženému jídlu. Dokáže prodloužit regálový život potravin, ale bez syntetické chemie. Vyvíjí speciální ochrannou vrstvu z přírodních surovin, která zpomalí hnilobný proces.

Jídlo se kazí zpravidla tak, že usychá, na vzduchu oxiduje a plesniví. Apeel využívá slupky, semena i dužninu z homogenního ovoce a zeleniny - jako například vinné hrozny v továrně na víno nebo rajčatové slupky z továrny na kečup - a vymačká z nich tučný olej.

Ten pak zpracuje na bezbarvý prášek bez chuti a zápachu, který se upraví podle druhu potraviny, na níž se použije. Smíchá se s vodou a tímto roztokem se jídlo před doručením do obchodu ošetří - buď se v něm propláchne, nebo se jím postříká. Podle amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv je produkt bezpečný, píše CNN.

Bez plastů se jídlo zkazí o týden dřív. Bioplast stojí čtyřnásobek

Apeel tvrdí, že proces zdvojnásobí dobu, po kterou ovoce a zelenina vydrží v regálu. V laboratoři dokonce ztrojnásobí. Firma plánuje život některých potravin prodloužit až na čtyřnásobek. Deník Wall Street Journal zařadil produkt mezi šest technologií, které mohou otřást světem potravin.

Ročně se vyhodí odhadem 1,3 miliardy tun jídla - tedy celá třetina všech potravin vyprodukovaných pro lidskou spotřebu. Podle OSN se 40 procent potravin zkazí někde mezi sklizní a zpracováním v rozvojových zemích, kde jsou kvůli špatné infrastruktuře problémy s dopravou a chlazené vozy jsou drahé. „Jak se blížíme ke čtyřnásobnému prodloužení životnosti čerstvých potravin, můžeme hodit za hlavu starost o zachování chladicího řetězce z místa, kde jídlo vyroste tam, kde se sní,“ míní zakladatel firmy James Rogers.

K významnému plýtvání dochází také v domácnostech - spousta jídla se tu zkazí a musí vyhodit. „Vyhodit všechnu tu energii, která je potřebná ke sklizni, zpracování a doručení jídla do regálů v obchodě, je tragédie,“ říká Rogers. Finanční ztráty kvůli zkaženému jídlu dosahují celosvětově bilionu dolarů.

OBRAZEM: Lenost přeje plastům. Podívejte se, co najdete v obchodech

Produkt Apeel se uplatňuje už ve více než dvou stovkách amerických obchodů. Řetězec Harps Food Stores díky jeho používání zaznamenal padesátiprocentní nárůst zisku u prodeje avokád. Víc jich prodá a méně vyhodí. Podle serveru Fresh Fruit Portal by do jednoho roku mohla být všechna avokáda prodávaná v USA ošetřena tímto sprejem. Zákazníci prý použití produktu Apeel na ceně nepoznají.

Firma expanduje i mimo USA. S partnery v Africe se snaží snížit zátěž globálních nákladů na infrastrukturu. „Když nemusíte instalovat elektrickou síť a chladicí zařízení na každém místě dodavatelského řetězce a místo toho jen dodáte balení našeho produktu, máte na přepravu bez chlazení týden navíc. To je opravdová příležitost,“ uzavírá Rogers.

Společnost finančně podporují spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates a investor Andressen Horowitz. Dosud firma získala 110 milionů dolarů. Členem představenstva se nedávno stal Walter Robb, jeden z bývalých šéfů řetězce supermarketů Whole Foods.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Cestující ve vlacích si připlatí. České dráhy už od prosince zdraží jízdné

Ilustrační snímek

České dráhy se změnou jízdního řádu zdraží jízdné. Od 9. prosince si cestující na krátkých vzdálenostech připlatí jednu...

Úklid, renovované záchody. Pivovary našly prostý recept na zvýšení tržeb

Ilustrační snímek

Vymalovat, dát nové stolečky na zahrádku, navonět toalety nebo udělat společenskou akci s kýtou šunky v hlavní roli se...

Další z rubriky

Slavný díky brexitu. Hrnčíř vyrobil tematický hrnek, zájemců jsou tisíce

Keramický hrnek na památku Brexitu vyrobil zaměstnanec společnosti Bentham...

Zatímco v mnoha společnostech vyvolává blížící se brexit pocit nejistoty, britská keramická firma se díky němu...

Do skandálu s praním špinavých peněz se zaplétá i Deutsche Bank

Německá banka Deutsche Bank

Do skandálu kolem údajného praní špinavých peněz v Danske Bank se stále více zaplétá německá Deutsche Bank. Podle...

Vyberte si pistoli. Firma připravila pro zaměstnance neobvyklý benefit

Ilustrační foto

Netradičního vánočního benefitu se dočkali zaměstnanci americké společnosti BenShot, která prodává ručně vyráběné...

Najdete na iDNES.cz