Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šedivý: Prodej Mostecké uhelné byl podezřelý od začátku

  13:24aktualizováno  13:24
Jaroslav Šedivý byl v době privatizace Mostecké uhelné společnosti velvyslancem ve Švýcarsku. Myslí si, že česká vláda měla v roce 1999 při rozhodování o prodeji této firmy k dispozici varující informace z českého velvyslanectví v Bernu. Týkaly se švýcarské firmy Investenergy, která chtěla podíl koupit.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jakub Bartoška, MF DNES

Šedivý to napsal v textu, který poskytl deníku Právo. Jak uvedl, bylo pro něj nepochopitelné, jak mohla vláda sociálně demokratického premiéra Miloše Zemana pominout jeho poměrně varující sdělení.

Šedivý popsal, že se na obchodního radu velvyslanectví 18. srpna 1999 obrátil zástupce ministerstva průmyslu se žádostí, aby zjistil ze švýcarského obchodního rejstříku informace o několika firmách, které usilují o privatizaci státního majetku v ČR. V žádosti podle něj nebylo uvedeno, o jakou privatizaci má jít.

Velvyslanectví se podařilo získat informace o firmě Investenergy, která v té době sídlila na adrese ve Villars-sur-Glane, na které bydlel i její majitel Jiří Diviš. Byla to akciová společnost s kapitálem dva miliony švýcarských franků a do rejstříku se zaregistrovala 9. dubna 1997. Tyto údaje velvyslanectví odeslalo ministerstvu průmyslu, ale požádalo o přesnější informace o firmě Investenergy.

Jiří Šedivý v roce 1997, kdy byl ministrem zahraničí. O rok později se stal

Jiří Šedivý v roce 1997, kdy byl ministrem zahraničí. O rok později se stal velvyslancem ve Švýcarsku.

Nová informace uváděla, že v dubnu 1998 se firma přesunula do švýcarského Freiburgu a jako majitel a jako většinový akcionář se uvádí americká firma Appian Group. A jako podílník byla zapsána také firma Synergo Suisse, CZ se sídlem v ČR. O informace o této firmě žádalo ministerstvo také.

Tuto podrobnější informaci zaslalo velvyslanectví do Prahy hned následující den, 19. srpna 1999. Současně však začalo zjišťovat další informace o Divišovi. Získalo informaci o sedmi firmách, ve kterých Diviš figuroval jako majitel nebo ředitel. Jejich celkový kapitál dohromady představoval asi 90 milionů korun. Všechny tyto firmy se zaregistrovaly do rejstříku od dubna do listopadu 1997. Také tuto informaci poslalo velvyslanectví do Prahy.

"Už jenom čtení těchto informací muselo zpochybnit rozhodování ministerstva, respektive vlády o společnosti Investenergy," píše Šedivý.

Vyjadřuje podiv nad tím, že ministerstvo požádalo o informace teprve týden před tím, než vláda rozhodla. "Ve chvíli rozhodování na vládě toho 23. srpna mohla mít alespoň informace z našeho velvyslanectví, které byly varující," napsal Šedivý.

Autor:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

Mobilní telefony se zakusují do online nakupování. Oblíbili si je mladí

Ze 129 největších maloobchodních prodejců jich má web přizpůsobený pro mobil 81...

Prostřednictvím mobilního telefonu nakupuje online 21 procent Čechů, o deset procentních bodů více než před dvěma lety....

Najdete na iDNES.cz