Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sedláci z Havraně „Paroubkovu čtvrtmiliardu“ stále nemají

  19:22aktualizováno  19:22
Problém sedláci Rajterovi versus hliníkárna Nemak u Mostu nekončí. Nepomohla ani čtvrtmiliarda, kterou Rajterovým slíbil Jiří Paroubek, pokud stáhnou žaloby a prodají pozemky, které v blízkosti hliníkárny stojí. Mostečtí zastupitelé odložili jednání o převedení 234 milionů na sedlákův účet na září.
Sedlák Jan Rajter starší

Sedlák Jan Rajter starší - Sedlák Jan Rajter starší | foto: Martin AdamecMF DNES

Navíc ještě pověřili primátora svoláním kulatého stolu, kde by měli jednat zástupci politických klubů mosteckého zastupitelstva, Rajterovi a organizace Ekologický právní servis, která sedlákům pomáhá s právními spory o zóně.

"Naštvali mě. Nejdřív za mnou chodili, ať prodám a teď to pořád odkládají. Připadá mi, že mi ty peníze závidí. Už nebudeme čekat. Obnovíme žaloby a vše se rozběhne znovu," reagoval Jan Rajter mladší na rozhodnutí zastupitelů.

"Bude to rok, co jsme podepsali memorandum o tom, že se dohodneme. Od května mají ty peníze. Nechápu, proč o tom pořád nerozhodli," dodal.

Mostečtí zastupitelé o penězích pro sedláka jednali skoro hodinu a půl. Přeli se o to, zda je dostatečně právně zajištěno jejich použití na odkup 93 pozemků u průmyslové zóny Joseph i o to, jestli má obec Havraň v územním plánu tyto pozemky jako místo pro další výstavbu továren. Hlasování o penězích odložili s tím, že se musí vše kolem převodu peněz ještě upřesnit.

"Jsem z takového rozhodnutí zklamaná. Máme právní rozbory celé situace, rozhodnutí vlády, které definuje to, na co jsou peníze určeny, i příslib, že po vypořádání s rodinou Rajterových už ani oni, ani Ekologický právní servis nebude dál budování zóny a záměry investorů připomínkovat. Každý týden, o který se rozhodnutí odloží, může být problém. Pokud se pozastavené žaloby proti výstavbě zóny zatím dostanou k soudu, může se stát cokoliv," prohlásila Hana Jeníčková, náměstkyně mosteckého primátora.

Svůj boj proti výstavbě továrny Nemak a průmyslové zóny Joseph vedle svých pozemků začali Rajterovi vést před více než pěti lety. Pomáhala jim organizace Ekologický právní servis. Společně například uspěli při odvolání proti vydaným povolením na stavby v zóně. Podařilo se jim dokonce zpochybnit i vyjmutí pozemků v zóně ze zemědělského půdního fondu. Vadí jim i sama existence hliníkárny na zelené louce mezi poli a její negativní vliv na zemědělskou produkci.

Po dlouhých sporech a stále častějších soudních rozhodnutích ve prospěch sedláků se v květnu vláda rozhodla, že tahanice o průmyslovou zónu Joseph, v níž Nemak stojí, definitivně vyřeší. Uvolnila peníze získané z privatizace a začala prostřednictvím města Mostu s Rajterovými jednat.

Sedláci se rozhodli své pozemky u Mostu opustit a začít se zemědělskou produkcí jinde. Uvažují o koupi pozemků na Lounsku. "To nejspíš padne. Mají o ně zájem kupci z Německa. Už se stydím zase žádat o odklad," řekl Rajter.

Autoři:


Nejčtenější

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Mladík šel do práce 22 kilometrů pěšky. Šéf mu za oddanost daroval auto

Americký student Walter Carr byl z nečekaného daru dojatý.

Walter Carr, osmnáctiletý nováček ve stěhovací firmě Bellhops, měl svou první práci odvést v domě v americkém Pelhamu....Čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru, mezery se neosvědčily

Čokoláda Toblerone

Tradiční švýcarská čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru. Její americký majitel předloni zvětšil mezery...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Obří létající „velryba“ od Airbusu má za sebou první zkušební let

Nový airbus Beluga XL poprvé vzlétl z letiště v Toulouse

Vysokokapacitní nákladní letoun Airbus Beluga XL ve čtvrtek poprvé vzlétl. Obrovský stroj, který svým vzhledem nápadně...

Další z rubriky

České dráhy v příměstském vlaku testují zavedení televizí s wi-fi

V příměstském vlaku CityElefant od Českých drah se objevily televizní obrazovky

V příměstském vlaku CityElefant Českých drah na trase z Prahy do Kolína se objevily nové televizní obrazovky. Jde o...

Pivo při degustaci musím spolknout, ochutnávám od rána, říká kontrolorka

Kontrolorka piva Dana Hriczová pracuje v pivovaru Gambrinus už třicet let. (13....

Výroba piva je tak trochu alchymie, ale výsledek by měl být vždy stejný. Proto je třeba ho neustále kontrolovat a na...

Kultovní Májku Češi mažou i v dnešní biodobě, je extrémně trvanlivá

Podniková prodejna Hamé v Kunovicích nabízí kolem 700 produktů.

Paštiky Májka se na Moravě vyrábějí přes padesát let. Teoreticky je možné i ty první vyrobené pozřít ještě dnes. V...

Najdete na iDNES.cz