Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf automobilky TPCA odchází

  9:46aktualizováno  9:46
V úterý si v Kolíně užíval otevření obří továrny, na které se sjelo 500 hostů z celého světa. Už ale věděl, že jsou to jeho poslední dny coby šéfa druhé automobilky v Česku. Japonec Masatake Enomoto podle důvěryhodných zdrojů odchází z vedení japonsko-francouzské továrny TPCA v Kolíně.

Kdo ho nahradí, zatím není jasné. "Nemůžu to ani potvrdit, ani vyvrátit," řekl v pátek mluvčí automobilky Matěj Matolín.

Podle zpráv z radnice už ale vedení města s jistotou ví, že se má dvaapadesátiletý Enomoto z Kolínem loučit.

Radním, se kterými téměř tři roky spolupracoval při budování automobilky, chce dát oficiálně sbohem na jejich příštím zasedání. "Víme to už několik dní. Pan Enomoto odchází," potvrdil člověk z kolínské radnice, který nechtěl být jmenován, ale který má z titulu své funkce hodnověrné informace.

Podle dostupných zpráv neodchází z postu prezidenta automobilky proto, že by se mu nedařilo. Naopak: jeho úkolem mělo být vybudovat nedaleko Kolína téměř z ničeho továrnu s jednou z nejmodernějších technologií pro výrobu aut a se třemi tisíci zaměstnanci. Údajně by měl teď do vedení továrny přijít manažer, který už nebude mít na starosti věci spojené s rozjezdem výroby, ale už jen produkce samotnou.

TPCA od února vyrobila přibližně 11 tisíc automobilů tří značek. Letos má z jejích bran vyjet celkem 100 tisíc vozů, od příštího roku to už bude plánovaných 300 tisíc aut.

Enomoto na sebe upozornil nejen tím, že se před dvěma lety stal nejvyšším mužem vznikajícího závodu, o jehož získání usilovalo mnoho evropských zemí. Po příchodu do Česka si nechal na vizitku vytisknout jméno: Masatake Kolín Enomoto.

Prý proto, aby ukázal, že si chce k městu a okolí vytvořit vztah. A také aby si i zahraniční partneři zapamatovali, jak se jmenuje město, kde se budou vyrábět nové toyoty, peugeoty a citroeny. "Chtěl jsem ukázat, že jsem součásti tohoto regionu. A také jsem dobrý obchodník," vysvětloval Enomoto již dříve.

Masatake Enomoto nastoupil do Toyoty hned po studiu práv. V osmdesátých letech ho firma vyslala do Ameriky, kde v Kalifornii, kde dohlížel na dodržování obchodních předpisů USA. Do Evropy přišel v roce 2001 jako vedoucí projektu menšího osobního auta B-0 vyráběného společně s francouzským PSA Peugeot Citroen.

V lednu 2002 se pak stal šéfem budoucí automobilky v Kolíně. Enomoto je ženatý a se svou manželkou žije od příchodu do Česka v Poděbradech. Rád hraje golf a poslouchá vážnou hudbu.

Šéf kolínské automobilky Masatake Enomoto a viceprezident firmy Jean Pierre Chantossel při slavnostním zahájení výroby 28. února 2005.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

OKD je znovu státní firmou, akcie převzal podnik Prisko

Důl Karviná (ilustrační snímek)

Akcie těžební společnosti OKD v Karviné převzali zástupci státního podniku Prisko, stát za ně zaplatil téměř 80 milionů...

Air Bank chystá expanzi do západní Evropy. Plánuje, že osloví Němce

Finančník Jiří Šmejc

Do západní Evropy míří první banka českých majitelů. Air Bank, kterou vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner, získala...

České lékárny Dr.Max míří do Číny. Penta chystá nákupy řetězců

(Ilustrační snímek)

Investiční skupina Penta míří s lékárenskou sítí Dr.Max na čínský trh. Jedná s některými společnostmi o jejich koupi....

Najdete na iDNES.cz