Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf Bestu Tomáš Březina válčí o moravský trh

  11:27aktualizováno  11:27
Měl to být mistrný obchod, který otevře největšímu českému výrobci betonové dlažby – firmě Best – cestu na moravský trh. Tak to vypadalo minulý rok v září, když jediný majitel Bestu a podnikatel loňského roku Tomáš Březina prezentoval koupi polovičního podílu ve svém konkurentovi Betě Olomouc.

Majitel společnosti Best Tomáš Březina. Ilustrační foto. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Jeho vizí bylo, že brzy a relativně levně koupí druhou polovinu Bety, celou ji ovládne a získá tím přístup na moravský trh, kde zatím svůj byznys nemá.

Místo toho teď obchod řeší antimonopolní úřad, ve firmě Beta zuří boj mezi akcionáři, kteří proti sobě svolávají mimořádné valné hromady, a začínají padat první žaloby. Březinovi se postavil majitel druhé poloviny Bety – padesátiletý Lubomír Outrata, jenž zatím odmítá svůj podíl prodat.

"Jsem člověk, který má rád frontální útoky, a jedinou alternativou do budoucna je pro nás vlastnit celou Betu,“ řekl dvaapadesátiletý Březina pro MF DNES. Netají se s tím, že pokud podnik neovládne celý, nemá problém ho nechat padnout.

"Tržní podíl jsme získali. Není rozhodující, zda ho získáte aktivně, okamžitým převzetím nakoupené firmy, nebo zda ho získáte pasivně, uvadáním činnosti nakoupené firmy," uvedl minulý týden.

Březina chce na Moravě stavět

Na Moravě totiž připravuje nový výrobní závod u obce Troubky, který by mohl být v provozu už příští rok. Pokud by výroba v Betě upadala, Březina věří, že by její produkci nahradil nový provoz Bestu.

"Mají nakoupené pozemky, pokud vím, tak ještě jednají se zemědělci o letošní sklizni a řeší se změna územního plánu,“ potvrdil pro MF DNES starosta Troubek Radek Brázda, který jinak příchod Bestu do obce, kde se hodně propouštělo, vítá. Tak jednoduché to však není – nový výrobní závod zatím nestojí a Březinu navíc stála částečná akvizice Bety už stovky milionů korun.

Za dnešní situací stojí několikaleté námluvy, které Březina v Betě prováděl. Nakonec se mu potichu podařilo k prodeji polovičního podílu přesvědčit jen jednoho ze společníků: Jiřího Tilla. A obratem dal řádově nižší nabídku za druhou polovinu firmy Outratovi. Podle jeho vyjádření byla vzhledem ke stavu oboru "noblesní a slušná".

S tím Outrata nesouhlasí. "V prosinci nám Best nabízel 40 milionů, pokud dojde k realizaci do 22. prosince, pak 20 milionů, pokud dojde k prodeji do konce letošního ledna, a nakonec nic, pokud prodáme po tomto lednu,“ uvedl pro MF DNES Outrata. Podle něj dostal jeho bývalý společník za stejný podíl dvě stě dvacet milionů. Březina se tvrdým postojem v obchodu nijak netají.

Outrata má teď v představenstvu vlastní lidi a Beta podala stížnost na prošetření spojení obou firem antimonopolnímu úřadu, jenž se teď fúzí zabývá. "V současné době šetříme, zda tato fúze podléhala schválení ÚOHS. Pokud by se ukázalo, že ano, může dostat kupující strana pokutu,“ říká mluvčí úřadu Filip Vrána. Březina teď tvrdí, že čas je na jeho straně. "I kdyby spory trvaly dva roky či pět, na firmě se taková situace nakonec projeví a přijde o konkurenceschopnost,“ dodává.Nejčtenější

Řetězce zveřejnily, kolik platí pokladním, a stejně o ně mají nouzi

pokladní, ilustrační snímek

Výše průměrné mzdy, kterou platí řetězce prodavačům a pokladním, byla donedávna tabu. Předloni ji začal zveřejňovat...

PŘEHLEDNĚ: Jakou hypotéku nově získá žadatel s platem 23 tisíc čistého?

Ilustrační snímek

Strážci ekonomiky znovu šlápli na brzdu, pokud jde o hypoteční úvěry. Od října banky výrazněji zohlední příjmy žadatele...Jak jedí chudé rodiny? Před výplatou o chlebu, po ní pizza a ovoce

Krajíce natřete hořčicí a domácí majonézou, navrch rozdrobte čedar.

Na jídlo a potřeby pro chudé může Česko čerpat 700 milionů korun z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám. Většina...

„Levná“ pracovní síla není levná. Rumuni v Česku vydělávají víc než Češi

Ilustrační snímek

Občané Rumunska, kteří pracují v České republice, mají vyšší průměrnou mzdu než zaměstnanci s českým občanstvím. V...

Japonská firma se omluvila za svého zaměstnance, chodil si totiž pro obědy

Fast food, Japonsko

Japonská vodárenská společnost se v televizním přenosu omluvila zákazníkům za to, že jeden z jejích zaměstnanců...

Další z rubriky

Exministr Kuba se pustil do elektromobility, nechce spoléhat na dotace

Společnost OIG Power spolu s ČEZ a BMW představila koncept elektromobility...

Společnost bývalého ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby OIG Power představila v pondělí novou dobíjecí stanici pro...

Sony získá kontrolu nad EMI Music Publishing, kam patří Queen i Beatles

Ilustrační snímek

Japonský technologický a zábavní gigant Sony po letech navýší svůj podíl v jednom z nejznámějších hudebních...

Zadlužených čínských firem přibývá. Letos jich nezaplatilo devět

Ilustrační foto

V Číně narůstá počet firem, které nejsou schopny splácet své dluhopisy. Jedním z hlavních důvodů jsou zásahy úřadů...

Najdete na iDNES.cz