Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf Capital Partners: Klienty do obchodování nenutíme

  10:09aktualizováno  10:09
Do Vladimíra Černého, šéfa a majitele firmy Capital Partners, se pustili někteří bývalí klienti i zaměstnanci. První si stěžují, že přišli o peníze kvůli zbytečným obchodům za velké poplatky, druzí tvrdí, že nedostali za práci zaplaceno. Černý to odmítá.

Šéf Capital Partners Vladimír Černý říká, že je dobře informuje. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Nadměrné obchodování je věc, na niž si stěžují lidé, již u vás prodělali. Zpětně mají pocit, že jste je tlačili do obchodů, které nebyly nutné.
To je tvrzení, které by se muselo konkrétně prokázat. Vždy se těžko posuzuje, zda byl někdo do něčeho tlačen na kapitálovém trhu, kde se situace stále mění.

To, že byste nutili klienty primárně k tomu, aby dělali co nejvíce transakcí, tedy popíráte?
Každý podnikatel podniká proto, aby generoval zisk. Samozřejmě o poplatky zájem máme, kvůli nim to děláme, ale že bychom primárně nutili klienty do obchodů, kterým sami nevěříme, to vylučuji za Capital Partners i BFC.

Vyšetřuje vás za to ČNB?
S ČNB komunikujeme čile, převzali jsme část klientů Afin Brokers (ČNB této firmě sebrala licenci pro nadměrné obchodování – pozn. red.) a naším cílem je vyhnout se problémům, které tato firma měla. Myslím, že se nám to daří. (ČNB vede s firmou správní řízení pro možné porušení některých povinností – pozn. red.)

Je běžné, že klient, jenž u vás má třeba jen tři sta tisíc, udělá "na páku" (pomocí úvěru, pozn. red.) čtyři obchody denně?
Jsou takoví lidé. Pokud chtějí dělat denní obchody, tak jim "páka" dává efektivitu. Samozřejmě že je u ní riziko ohromné. Ale to klient ví. Ti, kteří prodělají, si pak stěžují, protože vědí, že stížností nemají co ztratit.

Čtěte: Bývalí klienti chtějí žalovat Capital Partners

Jakým způsobem nabíráte klienty?
Přímo CP to nedělá, spolupracujeme se čtyřmi investičními zprostředkovateli. Těm poskytujeme technickou, smluvní a organizační podporu, ale oni dělají marketing. Každý na to má jiné metody, ale ve finále je to vždy aktivní oslovení klientů, obvykle přes telemarketing. Pak jim zprostředkovatelé posílají různá investiční doporučení z trhů, informace o společnosti a to může vést k uzavření smlouvy s CP. Majetkově jsme provázáni jen s jedním zprostředkovatelem – s firmou BFC Capital.

Vnímáte to tak, že jste zvolil agresivnější strategii získávání pracovníků i klientů, než je na trhu obvyklé?
Nechci použít slovo agresivní, ale náš marketing je (váhá) – slovo agresivní by asi i odporovalo zákonu, něco takového říci – řekněme, že je velmi aktivní.

Proč nezveřejňujete svůj ceník?
To vychází z orientace na telemarketing, čímž hlavně přitahujeme klienty. Ale před podepsáním smlouvy dostane klient všechny informace.

Liší se váš ceník od konkurence, je třeba vyšší?
Máme ho určitě vyšší. Cena je smluvní, klient je s ní seznámen a poskytujeme mu dobré služby, má naši plnou individuální podporu.

Takže BFC Capital zaměstnává lidi, kteří po telefonu nabízejí možnost investovat?
Ona je nezaměstnává, jen spolupracuje s takzvanými vázanými zástupci. Jsou to fyzické osoby, které vykonávají činnost na odpovědnost zprostředkovatele. Jsou vedeny v seznamech ČNB na konkrétní investiční služby, požadavky na jejich kvalifikaci stanovujeme s ohledem na přechodná ustanovení vyhlášky, která bude plně účinná zhruba za rok.

Ti lidé musí mít nějaké zkoušky?
Vyhláška se vztahuje na lidi, kteří investiční službu poskytují, nikoli jen propagují. Komunikace s potenciálním zákazníkem je něco jiného, na marketing podmínky touto vyhláškou stanoveny nejsou.

Prý u vás obvykle pracují maximálně několik týdnů. Je to pravda?
Telefonovat s klienty je těžká práce, na niž se každý nehodí. Takový člověk musí dokázat klienty nejen oslovit, ale ty služby i poskytnout. Odhaduji, že více než polovina určitě odejde, takže fluktuace mezi uchazeči je velká. Kdo vydrží dva měsíce, zpravidla zůstává.

Někteří lidé, již od vás odejdou, si stěžují, že nedostali zaplaceno.
Mají smlouvu o výkonu činnosti vázaného zástupce, a pokud neodvedou práci, kterou mají, tak peníze nedostanou. Je to obchodní vztah.

Není možné, že se vaše inzeráty tváří jinak a slibují pevnou odměnu?
Jsem připraven diskutovat s každým, kdo přijde konkrétně se stížností. A také to dělám. Ale na světě je spousta nespokojených lidí s něčím a je otázka, zda s tím mám bojovat.
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Chcete stavět dům nebo rekonstruovat? Čekání na úřady trvá měsíce

(ilustrační snímek)

Novela stavebního zákona měla vše zjednodušit, ale přináší také komplikace. Doplácejí na to lidé, kteří si stavějí dům....

Bez akce ani ránu. Češi nakupují ve slevách polovinu zboží, třeba tuzemák

(Ilustrační snímek)

Obchodníci a výrobci, kteří se o ně společně zasloužili, je nazývají pekelnou spirálou. Zákazníci na ně netrpělivě...

Kaufland řešil výpadek pokladního systému. Uzavřel dvacet čtyři prodejen

(Ilustrační snímek)

Ve čtvrtek ráno postihl prodejny Kauflandu v různých částech České republiky technický problém s pokladním systémem....

Najdete na iDNES.cz