Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf Českých drah odchází

  11:46aktualizováno  11:46
Šéf Českých drah Petr Kousal rezignuje. Informoval o tom ministr dopravy Milan Šimonovský. Jedním z důvodů jsou podle Šimonovského spory s kraji, se kterými dráhy nemají uzavřené smlouvy o úhradě ztráty. Železnice také řeší spory s odboráři, kteří kvůli propouštění hrozí stávkou

Vedení společnosti přechází na prvního Kousalova náměstka Josefa Bazalu. 

Podle mluvčího Českých drah ale současné spory na železnici Kousalovo rozhodnutí neovlivnily. "Je to úspěšné završení určité etapy transformace Českých drah," uvedl tiskový mluvčí Petr Štáhlavský a dodal, že Kousal skončí k 9. květnu. 

Kousalovu práci ocenil i Šimonovský: "Patří mezi špičkové odborníky na železniční dopravu v České republice. České dráhy pod jeho vedením prošly obdobím významných změn, které vedly především k výraznému růstu kvality služeb cestujícím. Věřím, že České dráhy budou i do budoucna moci využívat jeho bohatých expertních zkušeností."

Co čeká na nového šéfa? Konkurenční boj a stávka
Kladně Kousalovo působení hodnotí i analytici. Podle Jana Procházky ze společnosti Cyrrus se během jeho působení drahám podařilo nastartovatrestrukturalizační proces a podnik se drží stanoveného podnikatelského plánu.

Nové vedení se ale pod Procházky bude muset spíše než na celkovou ziskovost drah zaměřit na konkurenční boj. Podle něj se totiž v budoucnu dá čekat vstup jiných dopravců na trh.Nový šéf zdědí také spory sodboráři.

"Hlavním tématem nového vedení bude nepochybně stále hrozící stávka, o jejíž opodstatněnosti pochybuji nejen já, ale dle informací z tisku i většina zaměstnanců," říká Procházka.

Odboráři hrozí kvůli propouštění na drahách stávkou. Podle nich podnik propouští víc lidí, než předpokládal původní plán. To ale vedení popírá s tím, že všechny změny vedení s odboráři diskutovalo, a ti o nich tedy věděli. - více zde

Škromach dráhy varoval
Do sporu se ale v pondělí vložil ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, podle kterého je chystané propouštění nepřiměřené a pohrozil i personálními změnami ve vedení drah.

"Situaci je třeba stabilizovat, i kdyby to mělo zapříčinit některé personální změny na drahách," citovala Škromacha ČTK.

Celkem ČD koncem minulého roku zaměstnávaly 71 995 lidí. Šest tisíc jich už odešlo a podobný počet by měl skončit i letos.

Představenstvo Odborového svazu železničářů se pokusí s vedením podniku jednat o zastavení propouštění. Poslední termín, který odboráři stanovili pro jednání je 10. květen. V opačném případě budou následující den jednat o vyhlášení stávky.

Generální ředitel Českých drah Petr Kousal na besedě se železničáři v České Třebové. (14. května 2004)

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

Najdete na iDNES.cz