Daniel Beneš, generální ředitel ČEZ

Daniel Beneš, generální ředitel ČEZ | foto: Michal Sváček, MAFRA

Šéf ČEZ: Období zahraniční expanze skončilo

  • 5
Nejsem člověk, který může řídit cokoliv, třeba síť butiků, říká nový generální ředitel polostátní energetické firmy ČEZ Daniel Beneš. Jeho prioritou bude rozšíření atomu. Pokud chce být Česko energeticky soběstačné, pak kromě jaderné energetiky není moc možností.

O dvojici generálního ředitele Martina Romana a jeho výkonného ředitele Daniela Beneše, kteří spolu pracovali v uplynulých sedmi letech, se v poslední době říkalo, že první je na vztahy a politiku a druhý na práci. Z Romana se stal po dohodě s premiérem minulý týden předseda dozorčí rady a Beneš je novým nejvyšším šéfem ČEZ.

"Ode mě nemůžete čekat nějaké velké otočení kormidla. To by možná přicházelo v úvahu při příchodu nového člověka zvenčí. Martin Roman firmu opustil ve chvíli, kdy je stabilní, nemá žádné zásadní problémy, takže není třeba firmou krizovým způsobem otáčet,“ řekl MF DNES Daniel Beneš.

Vážně nejsou třeba velké změny? Premiér Nečas tvrdí, že současný management ČEZ zajímají jen ceny elektřiny a ceny akcií, na která mají opční práva. Navíc že je to parta, která klidně může zítra vést síť butiků. Poznáváte se v takovém hodnocení?
ČEZ měl mnoho let zadání od akcionářů čistě zhodnocovat prostředky, abychom přinášeli stabilní a relativně vysokou dividendu. Nyní ještě přibylo další zadání, a to spolupracovat se státem při zajištění energetické soběstačnosti. To dříve nebylo. Je třeba to skloubit.

Takže si o sobě nemyslíte, že můžete řídit cokoliv, třeba butiky?
To určitě ne. Já rozumím tomu, co dělám. Cokoliv bych řídit rozhodně nemohl.

Kam tedy podle vás směřovala premiérova slova, když uvedl, že Martina Romana do toho nepočítá?
Já jsem se o tom s ním ještě nebavil, takže nevím. Manažeři, kteří tu sedí, se snažili plnit zadání maximalizovat výnosy pro akcionáře. Teď je tu nový úkol, někteří si budou muset zvyknout, ale není to o tom, že by to s nimi nešlo. To je na delší debatu i s panem premiérem.

Mluvil jste s premiérem o tom, jak by měl "nový" ČEZ vypadat?
Řekl jsem mu své priority, on mi řekl, co považuje za podstatné, a našli jsme v tom souznění. Prioritou je rozvoj jaderné energetiky, a to nejen pokud jde o dostavbu Temelína. Je to také prodloužení provozování Dukovan a zvyšování výkonu současných bloků jaderných elektráren. Druhý blok souznění, který jsem navrhl já, je optimalizace uhelného portfolia a vyřešení sporů se všemi uhelnými společnostmi. Třetím bodem je řešení teplárenství. To vše se dá shrnout do bodu zvyšování energetické bezpečnosti. Potom je tady úkol zvyšovat výkonnost a efektivitu firmy a poslední je několik projektů větrných elektráren v zahraničí.

Zahraniční expanze ČEZ v minulosti je také kritizovaná, a také se mluví o tom, že je velký tlak ze strany státu na odchod šéfa fúzí a akvizic ČEZ Vladimíra Schmalze. Máte v tomto nějaké zadání?
Je zřejmé, že se budeme nově zaměřovat více na Českou republiku. Období zahraničí expanze skončilo. Výrazné zahraniční akvizice se nedají očekávat. Je tedy otázka, jestli tento útvar v současné velikosti a významu má nadále smysl. Ale žádné zadání nemám. Nečekejte, že vám nyní řeknu něco, co bych neprojednal s dotyčnými. Nebudu posílat vzkazy přes média.

Byly koupě firem v zahraničí nevýhodné?
Já vnímám etapu zahraniční expanze velmi pozitivně. Všechny akvizice, které jsme udělali, jsme zvládli velmi dobře, žádnou jsme nepřeplatili. 

V tuzemsku jste hodně investovali do velkých a kontroverzních solárních parků. Považujete to za chybu?
Nepovažuji. Šlo o projekty, které měly jasnou návratnost. Podařilo se nám je dotáhnout do konce, ale další už v Česku nechceme rozvíjet. Do budoucna má smysl se zabývat pouze větrnými a vodními elektrárnami. Chtěli bychom v našem výrobních portfoliu mít obnovitelné zdroje v zahraničí. To jsem řekl i panu premiérovi. Ale není to nic tak masivního. V Česku nemáme v plánu rozvíjet obnovitelné zdroje.

Ptáme se i proto, že premiér řekl, že nepovažuje za hrdinství kupovat bez rizika dotované zelené projekty, než dělat rozhodnutí s přínosem v horizontu 10 až 15 let...
Dostavba Temelína je samozřejmě podstatně větší výzva a hrdinství, s tím souhlasím.

Právě to, že se příprava tendru na dostavbu Temelína údajně opožďovala, mělo být důvodem, proč premiér neměl Martinu Romanovi prodloužit mandát. Vážně tam byl skluz?
Já jsem to nepochopil tak, že by se zpožďoval Temelín, ale tak, že pan premiér chtěl, aby jedno vedení v čele s jednou hlavou bylo u celého tendru na dostavbu Temelína od jeho začátku až do konce. A Martin Roman už poslední rok signalizoval, a to i premiérovi, že není jisté, jestli bude chtít pokračovat tak dlouho, jak bude trvat samotný tendr. Já jsem ale u jejich diskusí nebyl.

Takže harmonogram tendru dodržujete?
V říjnu máme mít hotovou zadávací dokumentaci, kterou má schválit dozorčí rada. Ta je prakticky hotová, má 3 000 stran. Příští rok v červenci mají být podané nabídky. Smlouva má být podepsaná v prosinci 2013. Podle informací, které mám, nemám důvod si myslet, že se časového plánu nedržíme.

Nevidíte tedy Romanův odchod kvůli Temelínu jako zástupný problém?
Já to chápu tak, že politici chtějí, aby někdo nesl odpovědnost za stavbu Temelína od začátku do konce. Tuto odpovědnost naložili na moje bedra a já to přijal. A já si té důvěry vážím.

Je takový rozvoj jádra vůbec opodstatněný z hlediska poptávky po elektřině?
Temelín by měl svou kapacitou nahradit dožívající uhelné portfolio. Zásoby uhlí jsou v Česku velmi omezené, po roce 2020 se budou odstavovat další uhelné elektrárny. Budeme to muset něčím nahradit. Takže říkám ano, budeme ji potřebovat.

Nebojíte se problémů s Německem, které se jádra zřeklo?
Tlaky asi budou velké, ale pokud chce být Česko energeticky soběstačné, tak není moc možností kromě jaderné energetiky. Když prohrajeme jádro, vydáme se do spárů ruského plynu. Třetí cesta není. Obnovitelné zdroje nepokryjí energetickou potřebu republiky.

Souhlasíte s majitelem Agrofertu Andrejem Babišem, který tvrdí, že Roman s některými politiky nastavili korupci v Česku na neúnosnou úroveň a že je ČEZ nejtunelovanější firmou v zemi?
Mně to přijde jako úplný nesmysl. Nevím, co vede pana Babiše k takovým slovům. Možná měl v plánu postavit hodně bioplynových stanic a zainvestoval do toho. Může mít pocit, že mu to kvůli ČEZ ve Sněmovně úplně nevychází.

Existuje další podezření, a to, že Roman profitoval z výnosů plzeňské Škody, která od ČEZ dostala miliardové zakázky. Prověříte je?
Škoda všechno získala naprosto transparentně a pro ČEZ to bylo vždycky výhodné. Je nesmysl si myslet, že Škoda historicky měla nízké obraty s ČEZ a od určitého data najednou měla vyšší. Tedy že profitovala na ČEZ jen v době Martina Romana. Vždycky byla náš dodavatel. Ale nemám žádný problém všechny zakázky pro Škodu prověřit.

ČEZ vede delší dobu s těžební firmou Czech Coal Pavla Tykače boj o ceny a dodávky uhlí. Roman v poslední době několikrát zmínil, že jednání má z Tykačovy strany vyděračský potenciál. Jakým způsobem tedy ta jednání běží?
Není tajemstvím, že máme s Czech Coalem několikaletý spor a vydírání je eufemistický výraz pro fakt, že na vás někdo tlačí. Týká se to dodávek pro elektrárnu Počerady, kde nám končí kontrakt v roce 2012. Metody a jednání Czech Coalu jsou velmi tvrdé, asi tak bych to řekl. Nicméně mě tohle tvrdé jednání nevadí. Mají vysoké požadavky na cenu uhlí a na rozdělení marže. Tedy kolik má kdo inkasovat z řetězce mezi cenou uhlí na začátku a cenou elektřiny na konci. Nebude to jednoduché, ale já jsem přesvědčen, že obě strany nakonec nějakou dohodu budou muset udělat.

,