Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf drah přišel o své lidi v představenstvu, jeho vliv oslabí

  9:25aktualizováno  9:25
Ministerstvo dopravy rozehrálo složitou šachovou partii, na jejímž konci může být konec Petra Žaludy v čele Českých drah. Jeho vliv výrazně oslabily změny v představenstvu. "Je to první tah ve hře s mnoha dalšími partiemi," myslí si šéf Odborového sdružení železničářů a člen dozorčí rady drah Jaroslav Pejša.

Petr Žaluda, generální ředitel Českých drah | foto: MAFRA

Šachová hantýrka je na drahách v kurzu: "Když nešlo vyhodit královnu rovnou, může to jít odstraněním dalších figurek," uvedl jeden z Pejšových kolegů z rady.

Žaludův vliv snížilo ministerstvo výrazně už před dozorčí radou. Řídící výbor drah schválil nové stanovy, podle kterých už nesmí šéf sám podepisovat smlouvy nad 50 milionů korun. Vždy musí být připojen i podpis místopředsedy představenstva. Tím je nově Vladimír Bail. "Cílem těchto změn je zvýšení kontroly nad hospodařením drah a snížení rizika chyb v rozhodování z důvodu soustředění pravomocí u jediné osoby," vysvětlil ministr dopravy Pavel Dobeš (VV).

Žaluda však odvoláním Milana Matzenauera a Antonína Blažka přišel v představenstvu o většinu. Z jeho spojenců zůstal v pětičlenném orgánu prakticky jen finanční šéf Michal Nebeský.

Proti nim přicházejí dva noví členové dosazení ministerstvem dopravy. O někdejším šéfovi Tatry a Evraz Vítkovice Steel Bailovi se už dříve mluvilo jako o budoucím šéfovi drah. Druhý nováček Ctirad Nečas má na rozdíl od Baila zůstat jen v představenstvu a nebude mít náměstkovskou funkci.

Z původního týmu zůstal ještě Jiří Kolář, který má politicky silné krytí hlavně z ODS. "Není to člověk, který by se k Žaludovi nějak hlásil," připomínají zdroje z drah. "Protižaludovci" tak mají tři hlasy z pěti.

Žaluda: Neřeknu, zda skončím

Žaluda už dříve prohlásil, že si do svého týmu nenechá zasahovat, jinak odejde. Teď však své stanovisko mírní: "Musím se s těmi novými lidmi seznámit," uvedl.

Jeho kritici mezitím pouštějí na veřejnost další materiály o odměňování představenstva drah: podle nich například členové představenstva mají nárok i na 400 tisíc ročně na školné pro své potomky.

K seznámení by mělo dojít příští týden na představenstvu. To by mělo sesadit odvolané členy i z postu Žaludových náměstků.

Ministerstvo včera také poprvé řeklo, proč skončili. V případě Matzenauera vysvětluje šéf dozorčí rady a náměstek ministra Lukáš Hampl jeho odchod nespokojeností s řešením problémů u masivních výprodejů majetku. "Příčinou odvolání Antonína Blažka pak byla nepřipravenost firmy na vstup konkurence na trh. České dráhy zaujaly víceméně defenzivní pozici, pro dozorčí radu společnosti nepřijatelnou," uvedl Hampl.

Práci Matzenauera má převzít Bail, Blažkovu Kolář. Toho se teď navíc dráhy ani nemohou zbavit: nikdo jiný nemá potřebné "papíry" pro to, aby dráhy mohly provozovat železniční dopravu. Nečas zůstane jen v představenstvu jako "externista". Šéf firmy Královopolská RIA se chce u ČD věnovat hlavně personalistice.

Autor:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

České dráhy kopírují konkurenci, akční jízdné bude platit jen na jeden spoj

Vlaková souprava CityElefant

Akční jízdenky Českých drah už nepůjde využít pro jakýkoliv spoj, ale budou podobně jako u soukromníků vázané na...

Místo přestaveb koupíme nové vlaky, říká nový šéf Českých drah

Miroslav Kupec, předseda představenstva Českých drah (ČD)

České dráhy utratí v příštích deseti letech za nákup nových vozidel a další investice 40 miliard korun. Pustí se i do...

Ministr Ťok podepsal smlouvu na výběr mýta s CzechToll a SkyToll

Ministr dopravy Dan ťok

Ministerstvo dopravy podepsalo desetiletý kontrakt s vítězným konsorciem firem CzechToll a SkyToll, které budou od roku...

Najdete na iDNES.cz