Šéf Eurotelu chce celý Telecom

  • 17
Po třech letech šéfování v největší české mobilní firmě Eurotelu se Terry Valeski chce stát z manažera majitelem. Zálusk má i na Český Telecom, jenž by se měl do konce listopadu stát jediným vlastníkem Eurotelu.

Valeski se chce pokusit po vzoru Davida, až se vláda rozhodne prodat, porazit Goliáše - telekomunikační a finanční giganty.

Podle Valeského se telekomunikace probouzí z krize. "Nastala doba k dobře provedené privatizaci," říká Valeski. "A jestli se vláda rozhodne Telecom s Eurotelem prodat, já bych měl zájem je koupit."

Nyní hledá strategické a finanční partnery. Cena za 51 procent v Telecomu může přesáhnout 50 miliard korun. Pokud jeho plat odpovídá rozmezí platů vrcholových manažerů, což je pět až deset milionů korun ročně, vydělával by na koupi Telecomu pět až deset tisíc let.

Obě firmy jsou lídři ve svém oboru, Telecom s třemi a půl milionu a Eurotel s více než čtyřmi miliony zákazníků. Vydělávají miliardy korun ročně a zaměstnávají přes deset tisíc lidí. Koupit tak veliký podnik se zatím žádnému manažerovi v Česku nepodařilo.

Valeski však svým schopnostech i manažerskému týmu věří. "Už to mám v hlavě dlouho. Když jsem přišel do Eurotelu, pořád jsem hlídal temná zákoutí, jestli z nich nevyleze nějaká příšera. Teď vím, že tam žádné nejsou," říká Valeski.

"A když se sám sebe zeptám: Je tady někdo, kdo může tuto práci dělat lépe než já sám? Není. A je tady někdo, kdo je této práci víc oddaný než já? Není. Proto do toho chci jít."

V nedávném žebříčku firem, které během roku nejvíce zvýšily hodnotu pro akcionáře, vyhrál právě Eurotel. "Když se podíváte na výsledky, firma si vede dobře a její management je dobrý," říká finančník Jan Slabý ze společnosti Wood & Co. Podle něho je však manažerská privatizace spíš hypotetická možnost.

Avšak Valeski se už začal připravovat a chce i sám získat podíl: "Nemám tolik peněz, abych mohl významně přispět. Ale určitě bych do toho chtěl vložit i své úspory, protože jak se říká u nás, je dobré podpořit svůj nápad i vlastními penězi."

Pro svůj plán získal i šest členů vedení Eurotelu. Dokonce zvažuje, že podíl by si mohli koupit i řadoví zaměstnanci. Jednal už i se zahraničními finančními investory, kteří se pohybují v Praze. Jsou mezi nimi i mezinárodní fondy a banky, které se už účastnily loňské nepodařené privatizace Telecomu. Například fond CVC. Valeski tvrdí, že se ještě s nikým nedohodl.

Určitě však počítá s účastí strategického investora, jak to chtěla vláda. O koho jde, Valeski neprozradil. Ve finančních kruzích se spekuluje, že zájem má švýcarský SwissCom. I když je polovinou konsorcia TelSource, které svůj třetinový podíl v Telecomu nyní přes burzu prodává, Švýcaři připouštějí, že by zůstali.

Zatím však není jasné, jak a kdy se bude Telecom prodávat. Vláda původně plánovala, že druhý pokus o prodej Telecomu rozjede až během roku 2004 až 2005.
Začali se však vynořovat možní zájemci. Mezi nimi je skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, který již ovládá Českou pojišťovnu a TV Nova.

Valeského nápad není nový. O manažerskou privatizaci Telecomu se loni pokoušel i bývalý výkonný ředitel Telecomu Bessel Kok, který zde zastupoval TelSource, ale ten už firmu opustil. Současné vedení Telecomu je ve firmě teprve pátý měsíc.