Výkonný ředitel společnosti Gazprom Export Alexandr Medveděv 3. ledna v Praze na briefingu o ruských dodávkách plynu na Ukrajinu a do Evropy. | foto: Michal Sváček, MF DNES

Šéf Gazpromu v Praze: Ukrajina krade plyn, cítí to už evropské země

  • 141
Spanilou jízdu po Evropě, která má vysvětlit evropským zemím, proč se jim možná zkrátí dodávky plynu, začal dnes v Praze Alexander Medveděv, druhý muž ruského plynařského obra Gazpromu.

"My plníme své závazky, ale Ukrajina krade z exportních plynovodů plyn pro sebe," tvrdí výkonný ředitel Gazprom Export Medveděv, podle něhož už mírné snížení dodávek cítí Rumunsko, Maďarsko nebo Polsko.

Západní větev plynovodu, která vede přes Česko do Německa, zatím pokles tlaku nezaznamenala. "Dnes ráno bylo vše v pořádku," potvrdil pro MF DNES mluvčí českého RWE Martin Chalupský.

Ukrajina teď bojuje s Ruskem o dodávky plynu. Plynovod, kterým plynou dodávky jen pro ni, je od čtvrtka bez plynu, protože ruská strana tvrdí, že jim země za dodávky dluží přes dvě miliardy dolarů. - čtěte Rusko zavřelo kohouty plynovodu na Ukrajinu, do Evropy plyn posílá

Státní ukrajinská plynárenská společnost Naftogaz však dnes ráno vydala prohlášení, podle něhož má veškeré dluhy vůči rusku za loňský rok uhrazeny. Zároveň vyzývá k návratu k jednání.

Medveděv ale v Praze před polednem uvedl, že Naftogaz lže a že naopak Gazprom se snaží s Ukrajinci dohodnout. "Stále jim volám, ale nikdo s námi nechce jednat," uvedl dnes Medveděv, podle něhož chce ruská strana vše vyřešit co nejdříve. 

"Zároveň si ale nemůžeme nechat krást plyn," dodal výhružně. Na to Ukrajinci namítají, že jsou to naopak oni, kteří drží dodávky do Evropy nad vodou. 

Ukrajina platí Gazpromu za plyn přibližně poloviční cenu oproti jiným evropským zemím, a do plynového sporu s Ruskem se dostala již před třemi lety.

Jak bude situace pokračovat, nechce Medveděv příliš komentovat. "Zatím jsme připraveni dodávky našim západním sousedům garantovat i z rezervních zásobníků, které máme třeba v Německu," řekl.

V Praze začal své turné prý proto, že Česko předsedá Evropské unii. "Chceme Unii upozornit na porušování zákonů a mezinárodních smluv," dodal. Dalšími místy, kam se vydá, jsou Německo, Francie, Británie a zřejmě také Brusel a Vídeň.

Filippi: Nechceme plnit roli mediátora

Jiří Filippi z odboru plynu ministerstva průmysl na schůzce uvedl, že se české předsednictví EU do řešení zapojuje. "Ale nechceme plnit roli mediátora," řekl. Do vyřešení rusko-ukrajinského sporu se chce podle něj vložit i šéf Evropské komise José Barroso.

Filippi dodal, že Ukrajina nyní nemá dostatek plynu v zásobnících a že denní potřeba země je 300 milionů kubických metrů, přičemž produkuje jen kolem 58 milionů.