Šéf Lesů měl neshody s dřevaři

  • 6
Bývalý šéf státního podniku Lesy České republiky Jiří Oliva, kterého v pondělí bez vysvětlení odvolal ministr zemědělství z funkce, chystal rozsáhlou reformu smluv s obchodními firmami. Ty mají od Lesů ČR ročně zakázky za šest miliard korun, hlavně na těžbu dřeva a zalesňování.

"Myslím, že některým firmám se reforma nelíbí," uvedl v rozhovoru s MF DNES Oliva s tím, že oficiální důvod svého odvolání stále nezná.

Nové smlouvy mají Lesům ČR umožnit, aby každý rok zhruba na pětinu objemu zakázky jednotlivých firem vypsaly nové výběrové řízení. Podniky by tak musely obnovovat cenové nabídky, které by více odpovídaly vývoji cen na trhu.

Palas ve středu k výměně ředitele Lesů ČR uvedl, že Oliva byl na svém místě již 11 let, a považuje proto odvolání za normální. "Faktem také je, že hospodářský výsledek podniku se v posledním roce zhoršil," řekl Palas.

Loni Lesy ČR vydělaly po zdanění 282 milionů korun, což je o polovinu méně než v předchozím roce. Oliva to vysvětluje obrovskými výdaji na likvidaci škod po povodních a kůrovcové a větrné kalamitě. "Také cena dřeva na trhu klesla o 10 až 20 procent. To vše jsou podmínky, kdy jiné firmy krachují," uvedl Oliva.

Oliva v poslední době přišel i s druhým razantním zásahem do vztahů s firmami, konkrétně se zpracovateli dřeva. Tyto firmy nakupují od Lesů České republiky dřevo na základě dlouhodobých smluv v určitém objemu, ale když je nestačí zpracovat, mohou mu část dodávky vrátit.

Přesto za vrácené dřevo od Lesů ČR dostanou zaplaceno 70 procent jeho ceny. To se mělo od příštího roku změnit tak, že Lesy ČR budou za vrácené dodávky platit jen 30 procent.

"Zpracovatelé mají s Lesy dohodnuté dlouhodobé kontrakty. Když seženou narychlo levnější dřevo, pak státnímu podniku nevezmou nasmlouvané stromy a dostanou zpátky velkou část peněz. Nás změna také postihne, ale asi je to z hlediska státní firmy správný krok," uvedl spolumajitel velkého zpracovatele dřeva, který si nepřál být jmenován.

Tlak na odvolání Olivy podle několika zdrojů vycházel právě z řad majitelů zpracovatelských firem. Dřevařská lobby má blízko k Palasovi - jeho klíčový poradce Vojtěch Slówik zastupuje hlavního akcionáře těžební firmy České lesy a byl i členem představenstva Lesů Hluboká nad Vltavou.

K Palasovu rozhodnutí odvolat Olivu podle některých zdrojů přispělo i šetření policie. Ta se začala zabývat údajně nevýhodnou cenou, za jakou Lesy České republiky koupily dům v centru Brna od firmy CE Wood. "Tento případ je ve stadiu operativního šetření," uvedl ostravský státní zástupce Rostislav Bajger.

Firma CE Wood patří k velkým hráčům mezi zpracovateli dřeva. Její šéf Ivan Doubrava říká, že obchod byl v pořádku. To tvrdí i Oliva: "Dům jsme koupili za 31,5 milionu korun, tržní cena byla 35 milionů, vyhlášková dokonce 50,4 milionu korun." Palas odmítl, že by šetření policie hrálo při odvolání Olivy roli.

Doubrava byl v minulosti vysokým představitelem společnosti Exportní a průmyslová, která podle policie stála za tunelováním ŽDB. V této souvislosti je i trestně stíhán.
Byl i vysokým představitelem padlé Fores banky.