Předseda českého představenstva firmy Cisco Systems Alexander Winkler.

Předseda českého představenstva firmy Cisco Systems Alexander Winkler. | foto: Michal Šula, MF DNES

Šéf nejlépe platící firmy v Česku: Kanceláře nepotřebujeme

  • 57
Na druhé straně oválného stolu se na mě usmívají dvě dámy – jedna z Itálie, druhá z Jižní Afriky. Šéf českého zastoupení firmy Cisco Systems jim právě oznamuje, že si za chvíli bude povídat s redaktorem MF DNES. Nebylo by na tom nic zvláštního, kdyby obě dámy neseděly tisíce kilometrů daleko a kontakt s nimi nezprostředkovávala technologie TelePresence.

Jen rámy plochých obrazovek napovídají, že skutečně nesedíme v jedné místnosti.

Přestože se tentokrát jedná pouze o předváděčku pro novináře, v Cisku to není nijak výjimečné spojení. "Za jedno čtvrtletí proběhne v rámci firmy dvě stě tisíc podobných setkání. Letos se takto organizuje i setkání s nejvyšším vedením, které dříve probíhalo osobně v San José v USA," chlubí se ředitel českého Ciska Alexander Winkler.

V době, kdy se většina firem snaží ušetřit na všem možném, se podobné "hračky" dvojnásob hodí. "Už téměř nepotřebujeme nikam létat. Stejně si člověk po první vlně nadšení z cestování uvědomí, že zná z ciziny jen hotely a letištní haly," glosuje využití technologie Winkler.

Předpokládá, že snaha firem o úspory bude zájem o novou generaci jejich výrobků dále zvyšovat.

Předseda českého představenstva firmy Cisco Systems Alexander Winkler.

"Jednomu zákazníkovi jsme třeba vypočetli, že pro to, aby se mu investice do této technologie do tří let vrátila, stačí redukovat služební cesty o 17 až 20 procent," popisuje Winkler.

Právě ve stále dokonalejších nástrojích pro vzdálenou komunikaci vidí Winkler budoucnost byznysu firmy, která je známá především jako dodavatel řešení pro síťová připojení.

Všechny své produkty, které firma nabízí, logicky i používá. "Díky tomu můžeme mít naprosto svobodný styl práce, kdy není důležité, zda lidi sedí v kanceláři, nebo někde jinde," vysvětluje Winkler.

čtěte také

Žebříček 50 nejlépe platících firem v Česku

Právě možnost pracovat kdykoliv a odkudkoliv je podle něj jedním z velkých lákadel, která vábí do vítěze platového žebříčku nové zaměstnance. 

Průměrné mzdové náklady, které převyšují 220 tisíc na zaměstnance a měsíc, Winkler komentovat nemůže. Přiznává však, že pro firmu je důležité být v pozici atraktivního zaměstnavatele. "Naší strategií je neustále sledovat, jak si vedeme ve srovnání s konkurencí," říká Winkler.

Když už se firma rozhodne přijmout do svého týmu nováčka, čeká na něj důkladná prověrka. "Jde o pětici přijímacích pohovorů. Ti, kdo je vedou, se pak sejdou, aby si vyměnili svoje poznatky," popisuje Winkler proceduru, kterou loni také sám podstoupil.

Mezi jeho podřízené patří dvě hlavní skupiny zaměstnanců: obchodníci a systémoví inženýři. Ti zpravidla navrhnou zákazníkovi konkrétní řešení přizpůsobené jeho velikosti a požadavkům, o jeho zavádění a další údržbu se už starají partneři Ciska, kterých má společnost v Česku kolem sedmi stovek.

Prakticky všechny záležitosti včetně porad je ve firmě možné řešit bez nutnosti osobního setkání. "Ano, dovedu si představit, že bychom technicky mohli fungovat i bez těchto kanceláří," říká Winkler na adresu centrály poblíž pražského Masarykova nádraží. "Ale stále si myslím, že osobní kontakt je pro atmosféru ve firmě důležitý," dodává.

Předseda českého představenstva firmy Cisco Systems Alexander Winkler.

Možná za ještě důležitější považuje schopnost umět se vypořádat s neúspěchem. "Mám zkušenosti, že lidé, kteří sportovali, se dovedou z porážky oklepat rychleji. Třeba obchodník nemůže po neúspěchu přenášet své zklamání do jednání s dalšími zákazníky," tvrdí Winkler.

Sám také závodně sportoval – jeho urostlá postava ho nejprve zavedla k vrhačským disciplínám, později přešel k lehké atletice. 110 metrů překážek běhal za 16,2 sekundy. To je zhruba o tři vteřiny pomaleji než současný světový rekord.