Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf NKÚ Dohnal má z výhod ústavního činitele nejvíce, zjistila MF DNES

  5:29aktualizováno  5:29
Ačkoliv šéf Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal tvrdí, že má stejné výhody jako ostatní ústavní činitelé, srovnání MF DNES s pěti nejdůležitějšími muži státu, od premiéra po předsedy obou komor parlamentu, nic takového nepotvrdilo. Naopak - výhod využívá Dohnal vůbec nejvíce.

Šéf NKÚ František Dohnal | foto: MF DNES

Využívám pouze to, co stanoví zákon. A mám k dispozici to samé, co šest ústavních činitelů, vyjmenovaných v zákoně: od premiéra až po předsedu Ústavního soudu.

Tak před pár dny reagoval šéf Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal v rozhovoru pro MF DNES na otázky ohledně jeho tří služebních aut a luxusního bytu na pražských Vinohradech, který mu platí stát.

MF DNES proto porovnala, čím skutečně jezdí a kde bydlí politici a soudci, o nichž se Dohnal zmínil na svou obranu.

Výsledek? Šéf úřadu, který má kontrolovat hospodaření státu, dopadl nejhůř – výhod využívá více než všichni jmenovaní.

Zákon obsahuje pro každou funkci jiný výčet výhod. Ale zdaleka ne všichni jej chápou tak široce jako Dohnal – třeba šéf Sněmovny Miloslav Vlček nejezdí státní Škodou Octavia, na kterou by měl nárok vedle luxusního audi s řidičem. A Senát propůjčil svému šéfovi byt v paneláku.

Který byt je přiměřený?

Na to, co si Dohnal nechává od státu platit, upozornila před časem MF DNES. K dispozici má dvě limuzíny značky BMW, kterými ho vozí řidič, a navíc využívá rodinný vůz Peugeot 807.

Od státu si také nechá platit 70 tisíc měsíčně na nájem luxusního bytu na Vinohradech. Kritizovali ho za to i poslanci z kontrolního výboru. Dohnal na to reagoval po svém – na novináře i poslance podal trestní oznámení.

"Zákon mluví o přiměřeném bytu, ale nikdo vám není schopen definovat přiměřenost," řekl.

Právě pronájem bytu vadí ústavním činitelům, na jejichž nároky se Dohnal odvolával, nejvíce. "Je sporné, zda je to možné označit za přiměřený byt," řekl šéf Senátu Přemysl Sobotka, který bydlí ve státním panelákovém bytě v pražských Jinonicích.

Bydlení si za státní peníze nepronajímají ani další Dohnalem zmínění politici či soudci. Třeba Nejvyšší správní soud má pro svého šéfa rodinný domek, který státu připadl po zemřelém bez dědiců.

I Dohnal měl možnost se nastěhovat do některého z bytů, které vlastní jeho úřad. Rozhodl se však pro luxus od soukromníka.

Také u aut jsou oslovení ústavní činitelé střídmější než šéf kontrolorů. "Mám nárok na služební octavii, ale ani jsem o ni nežádal. Stejně mě podle zákona hlídá policie, takže by musela za mnou jezdit, pokud bych měl další auto," řekl předseda poslanců Miloslav Vlček.

A co třeba šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský? "Vozí mě řidič služebním Audi A8. Můžu využívat i služební Škodu Octavia, s tou jedu ale ročně jen párkrát," uvedl Rychetský.

Zatímco Dohnal tvrdí, že zákon upravující benefity je nedokonalý, ostatní si to nemyslí. "Ten zákon platí už řadu let a nikdy s jeho výkladem neměl nikdo potíže," řekl Sobotka. Má je až Dohnal. I proto, že s peugeotem od státu zvládne najezdit 4 tisíce kilometrů měsíčně.

srovnání šesti vyvolených

František Dohnal, šéf Nejvyššího kontrolního úřaduFrantišek Dohnal
Prezident NKÚ

Auta: Využívá hned tři auta: dvě limuzíny BMW 7 s řidičem a dále rodinný vůz Peugeot 8. S ním podle některých informací najede až čtyři tisíce kilometrů měsíčně.

Bydlení: Přes dva roky bydlí v bytě na Vinohradech, za který jeho úřad platil 70 tisíc měsíčně. Až po kritice se chce odstěhovat.

Premiér Jan Fischer po mimořádném zasedání vlády k zavedení vízové povinnosti při cestách do Kanady (14.července 2009)Jan Fischer
Předseda vlády

Auto: Musí ho ze zákona hlídat ochranka. Jeho dopravu proto zajišťuje policie. Jiný státní vůz než policejní Audi A8 nevyužívá, někdy jezdí vlastním autem.

Bydlení: Bydlí stále se svou rodinou v panelákovém bytě na sídlišti na pražském Barrandově. Vládní Kramářovu vilu nevyužívá.

Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD)Miloslav Vlček
Předseda Poslanecké sněmovny

Auto: Hlídá ho policie, vozí ho většinou v limuzíně Audi A8. Kolik měsíčně ujede, Vlček neuvedl. Dále mohl dostat ještě služební Škodu Octavia, což odmítl.

Bydlení: Vlček má díky své funkci k dispozici vilu na pražském Břevnově, kterou využívá k bydlení.

Přemysl Sobotka ve štábu ODS. (18. října 2008)Přemysl Sobotka
Předseda Senátu

Auto: Má k dispozici policejní ochranku, jezdí většinou jejím audi. Občas sám řídí i služební Škodu Octavia. Za 5 let s ní prý najel pouze 18 tisíc kilometrů.

Bydlení: Sobotka je z Liberce, v Praze bydlí ve služebním panelákovém bytě ve čtvrti Jinonice. Byt se podle něj dá pronajmout asi za 17 tisíc korun.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.Pavel Rychetský
Předseda Ústavního soudu

Auto: Má k dispozici služební Audi A8 s řidičem a zároveň může využívat služební Škodu Octavia. S ní podle svých slov ujede ročně jen pár kilometrů.

Bydlení: Rychetský je z Prahy. V Brně, kde sídlí Ústavní soud, má k dispozici rodinný dům, který patří soudu. Ten také využívá k bydlení.

Josef Baxa během on-line rozhovoruJosef Baxa
Předseda Nejvyš. správního soudu

Auto: Jezdí služební limuzínou Volvo S80 s řidičem. Zároveň pro své soukromé cesty využívá Volvo S60. Z Brna, kde soud sídlí, jezdí často do Plzně, kde má svou rodinu.

Bydlení: V Brně bydlí v rodinném domku, který vlastní soud. Stát ho před lety získal po zemřelém bez dědiců.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku za čtyři miliardy

Ilustrační snímek.

Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině NN. Informovala o tom ve...

Kafíčko za 65 korun. Nárůst turistů zdražil v Česku ubytování i restaurace

Ilustrační snímek

Stále více Čechů tráví část dovolené v tuzemsku. Jen během letošního prvního pololetí se počet domácích návštěvníků...

Najdete na iDNES.cz