Šéf Světové banky: Bavme se o znovuzavedení zlatého standardu

  13:31aktualizováno  13:31
Přední světové ekonomiky by měly zvažovat o znovuzavedení modifikovaného zlatého standardu. V britském listu Financial Times to navrhl prezident Světové banky Robert Zoellick. Zavedení tohoto systému by podle něj mohlo pomoci narovnat obchodní výměnu, kterou vykolejil uměle podhodnocovaný kurz jüanu.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nový systém by podle Zoellickova návrhu neměl podobu všeobecného zlatého standardu, který se rozpadl pod tlakem Velké hospodářské krize 30. let, nýbrž by byl modifikací poválečného "brettonwoodského" uspořádání s pevnými kurzy a dolarem ukotveným ke zlatu. Tento systém zanikl počátkem 70. let a uvolnil místo systému volných kurzů.

Podle Zoellicka by nyní bylo zapotřebí zavést systém "Bretton Woods II", obdobu poválečného systému vzešlého z konference v americkém Bretton Woods v roce 1944.

Zlatý standard

Je pravidlo, které používá zlato jako základní měnové měřítko. Měna je tak odvozována od ceny zlata, která se v ideálním případě nemění.

Cílem tohoto systému je předcházet zvyšování peněz v oběhu, které vede k růstu inflace.

Nový systém by podle šéfa banky na rozdíl od původního zachoval v zásadě plovoucí kurzy a zahrnoval by zřejmě dolar, euro, jen, britskou libru a čínský jüan. Tyto měny by byly globálně obchodovány a měly by plně otevřené kapitálové účty, to znamená, že by nijak neomezovaly pohyb kapitálu.

"Systém by měl rovněž zvážit využití zlata jako mezinárodního referenčního bodu tržních očekávání inflace, deflace a budoucích hodnot měn," napsal Zoellick v listu. "Učebnice sice pohlížejí na zlato jako na peníze minulosti, trhy jej však používají jako alternativní měnové aktivum," dodal šéf banky.

Cena zlata se dnes ráno v Asii vyšplhala na nový rekord 1398,35 dolaru za troyskou unci. Vzhůru jej letos tlačí pokles dolaru a rostoucí obavy z podpory inflace americkou centrální bankou.

Měnová válka by nabourala globální ekonomiku, shodli se světoví lídři

Vyjádření Zoellicka, který byl před rokem 2007 předním činitelem americké vlády, odráží nespokojenost s nynější situací, kdy neustálá čínská ochrana nízkého kurzu jüanu je stále větším terčem kritiky ze strany Spojených států i dalších vyspělých zemí.

Uměle nízký kurz měny druhé největší ekonomiky světa podle nich výrazně přispívá k obchodním nerovnováhám ve světě a k poruchám na kapitálových trzích.

Ostatní země na politiku Číny chtějí zareagovat kroky, které by oslabily také jejich měny. Šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn před těmito postupy varoval. Měnová válka by podle něj ohrozila oživování světové ekonomiky. (viz předchozí článek)

Autoři: ,

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Med z biofarmy měl být z EU, rozbor ukázal na zámoří

Falešný med Včelařství Thomayer.

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce nařídili stáhnout z regálů med od rodinné farmy Včelařství...

Karoq v Kvasinách skončí, Volkswagen tam začne montovat Passaty

Volkswagen Passat

Vedení Volkswagenu rozhodlo o zajímavé rošádě. Výrobu vozů rodiny Passat, která dlouho bývala vlajkovou lodí německého...

Nigérie zavedla linku na ohlašování zmetků, vyvolalo to posměch

Ilustrační snímek

Nigerijci mohou nově telefonicky nahlásit kontrolnímu úřadu SON produkty nevalné kvality. Jenomže propagační materiály...

Najdete na iDNES.cz