Šéf Telecomu chce obří firmu uzdravit

Drápky má zatnuté do většiny českých domovů a stovek firem. Gabriel Berdár je ve svých necelých čtyřiceti letech v čele stále sice oficiálně zrušeného, ale faktického monopolu, který spravuje asi 3,6 milionu telefonních linek v zemi.

Křeslo šéfa Českého Telecomu může být pro řadu lidí lákavé díky výši platu, který se počítá ve stovkách tisíc měsíčně.

Není však o co stát v případě hlavního akcionáře. Tím je stát a jeho zástupci se snaží prosadit svou. Ať už to je sponzorství určených akcí nebo levnější internet.

Během ani ne půlročního působení stačil Berdár naštvat řadu lidí. Zrušil sponzorství řady akcí - mimo jiné karlovarského filmového festivalu. Dosud nepředstavil levnější internet, jak si to původně představoval ministr informatiky Vladimír Mlynář.

Je šéf Telecomu cholerik?
"Nenapadá mě, že by někdo nastoupil do firmy s tolika aférami s takovou razancí jako on," říká člen meziresortní komise pro privatizaci Telecomu Miroslav Forman. "Kdyby byl menší cholerik, má to jednodušší," dodává.

Někdo hodnotí Berdárovo chování v čele Telecomu jako nepříliš diplomatické. Jiní tvrdí, že je až příliš uzavřený.

"Každopádně ještě nemá jasnou vizi, co s firmou udělá. Nebo ji alespoň nikomu neřekl," tvrdí jeden z lidí, který je obeznámen se situací v Telecomu.

Kritici i zastánci Berdára se však shodují v tom, že propouštění, které v Telecomu spustil, je kruté, ale nutné. Do konce roku 2005 bude muset firmu opustit čtyři tisíce lidí.

To se netýká jen řadových zaměstnanců. Firma za Berdárova půlročního působení snížila počet vedoucích pracovníků o více než polovinu.

Konec zlatých padáků
"Do dvou let chceme být z hlediska výkonnosti nejlepší firmou mezi zeměmi přistupujícími do Evropské unie," říká k tomu Berdár. Je si také vědom velkých rozdílů mezi firemní kulturou v Telecomu a v Eurotelu, jejž bude od konce roku firma stoprocentně ovládat.

Proto zatím nařídil vystavět mezi oběma čínskou zeď, vedení firem se podle něho nemá vzájemně ovlivňovat. Ořezávání nákladů vzal tak vážně, že jeho příchodem skončila ve firmě praxe zlatých padáků - vysokého odstupného při odchodu ze společnosti.

Všechny příplatky jsou vázány na výkon. Tak je to i u Berdára. I když se objevují různé spekulace o sumě jeho odměn ve výši desítek milionů korun, sám to odmítá komentovat. "Nevím, proč se to šíří," reagoval nedávno Berdár.

Do Telecomu přes kopírky
Berdárova profesní dráha se vyvíjí ve jménu nových technologií. Po vystudování Technické univerzity v Košicích prošel IBM, českou pobočkou Xeroxu a před nástupem do Českého Telecomu vedl prodejce počítačů Dell pro Česko, Slovensko, Polsko, Finsko a Řecko.

Do Telecomu si z Dellu přivedl asistentku, obklopil se novými lidmi a pustil se do ořezávání nákladů.

Berdár nemá řidiče. Pořídil si nové Audi Allroad Quattro, ale v řadě případů se mu nedaří chodit včas na schůzky, byť s důležitými lidmi.

Omluvu používá jednoduchou: buď skončil v zácpě, nebo nemůže zaparkovat.

"Řada jeho předchůdců přicházela do firmy se spoustou předsevzetí, ale ta nakonec každého rozemlela, takže z něho byla stejná jitrnice. Berdár je první, který zatím vzdoruje," říká jeden z dlouholetých vedoucích pracovníků Telecomu.

Buldokem mezi smetánkou
O jeho razanci, která překvapila už řadu lidí, v Telecomu kolují skoro legendy. Jedna z nich mluví o způsobu, jakým bez většího vysvětlování řekl herci Jiřímu Bartoškovi, že napřesrok žádné velké peníze filmový festival v Karlových Varech nedostane.

Přestože mu na letošním ročníku slíbil, že se to pokusí nějak vyřešit. Zástupce nejznámějšího českého filmového festivalu odcházel během dvou minut bez peněz i vysvětlení. Dech mu vyrazila i Berdárova otázka na začátek: Co potřebujete?

5 důvodů výjimečnosti

1. Vede firmu, která provozuje 3,6 milionu telefonních linek.
2. Díky dominantnímu postavení Telecomu ovlivňuje ceny všech telekomunikačních služeb v Česku.
3. Pustil se do razantního snižování nákladů, které znamená i propuštění 4 tisíc lidí do dvou let.
4. Jeho rozhodnutí ovlivňují také oblast sportu a kultury, které Telecom sponzoruje.
5. Od konce roku bude pod jeho vliv spadat i největší mobilní operátor Eurotel.

Zástupci současné vládní garnitury zase předpokládali, že Telecom připraví nějakou cenově zajímavější nabídku pro připojení k internetu.

Berdár všechny vyvedl z nadějí slovy, že se musí chovat ke všem akcionářům stejně, tedy zvyšovat hodnotu firmy.

"Takže pokud přijde akcionář s tím, že budeme prodávat housky za pět haléřů nebo rozdávat zadarmo, a poškodil bych tím společnost, nesmím kohokoliv včetně akcionáře poslechnout," vysvětluje Berdár.

Kromě zvyšování hodnoty akcií Berdár argumentuje jako jeho předchůdci.

"Máme nejlevnější internet mimo špičku," tvrdí a dodává, že budoucnost je v širokopásmovém připojení ADSL. Jiné připojení k internetu za paušální poplatek Telecom dodnes nenabízí.

Zdůvodňuje to mimo jiné tím, že stát prostřednictvím regulace telekomunikačního úřadu internet za paušál znemožňuje. Ministr informatiky Vladimír Mlynář nedostatek nabídek Telecomu pro připojení k internetu už nechce moc komentovat, jen říká:

"Čekal jsem od něj nejen šetření a škrty, ale také rozvojové plány a vize." Levnější internet totiž nezaručuje zvyšování hodnoty firmy, kterou potřebuje stát co nejdříve prodat.

Zároveň na některých ukazatelích závisí i výše Berdárových odměn. Riziko poklesu cen akcií při stále padajících výdělcích z telefonování a zlevnění dle Berdárových slov doposud neziskového internetu je pro nového šéfa zřejmě příliš velké.

Před Berdárem stojí navíc strašák odhlašování pevných linek kvůli zvýšení DPH pro telekomunikační služby o sedmnáct procent. Podle zástupců ministerstva informatiky zdražení telefonování kvůli vyšší dani nedokáže ovlivnit ani telekomunikační úřad.