Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf vydělá za hodinu, co vrátný za den

  8:52aktualizováno  8:52
Klíčem k vysokému platu je stát se vedoucím. Nejlepší kombinací je pak být vedoucím ve velké firmě, pokud možno se zahraničním kapitálem a v průmyslu nebo výrobě. Šéf takové společnosti si za hodinu vydělá tolik, co vrátný u vchodu do závodu za celý den.

Vyplývá to ze srovnání hodinových a měsíčních mezd za loňský rok, které zveřejňuje společnost Trexima.

Nejčastější hrubá hodinová mzda je 93 korun. Desetina nejlépe placených zaměstnanců bere více než dvojnásobek, zatímco spodní desetina jen 54 korun.

Nejnižší mzdy se platí například v pohostinství, kde je však zvykem zvyšovat si příjem spropitným. Nízké platy mají i lidé v textilním průmyslu.

"Nedostatkovým šičkám a švadlenám nabízejí maximálně kolem osmi tisíc. Pod deset tisíc mají i prodavači, navíc je jich v problematických oblastech přebytek," říká mluvčí ostravského úřadu práce Svatava Baďurová. Nevalně jsou na tom i uklízeči a pomocní dělníci, i když záleží na odvětví.

Spodní limit je 55 korun na hodinu, pod něj nejdou ani brigádníci. "Sazby vždy vycházejí z nabídky a poptávky pracovního trhu. Dnes se pohybují mezi 55 a 65 korunami, na kvalifikovanější pozici až kolem 80 korun," říká Milan Novák z personální agentury Grafton.

Největší platy jsou vedle ředitelských pozic i u expertů na informační technologie. "Programátor, vývojář, správce databáze - odborníků je v této oblasti stále málo a jsou to lidé, kteří mohou začít pracovat ihned. Také aplikace, které vytvářejí, jsou pro společnosti klíčové, a proto si je zaměstnavatelé velmi cení," objasňuje Novák, proč má programátor bezmála dvě stě korun za hodinu práce.

Dlouhý plat za dlouhý měsíc
Zkoumat hodinovou mzdu má smysl, měsíční výplata neříká vše. Jsou profese, kde člověk za slušný výdělek zaplatí dlouhou pracovní dobou. Mezi ně patří zejména řidiči (od traktorů přes nákladní auta po autobusy a sanitky), zemědělci, zedníci, lékaři a zdravotní sestry, ale i hasiči a policisté.

Pracují většinou o tři až devět dní v měsíci více, než je průměrných 21 pracovních dnů. "Hasiči odpracují měsíčně včetně služeb 250 hodin. Kdyby měli jako běžní zaměstnanci jen 160 hodin v měsíci, jejich plat by spadl o deset tisíc," říká odborář hasičů Vladimír Mühlfeit. Průměrný plat hasičů je dnes kolem 27 tisíc, podobně jako u policistů.

"Mají 24hodinové směny a pak dva dny volna. Na každé směně pracují 16 hodin a dalších osm hodin mají pohotovost," dodává s tím, že například v Británii po dni práce hasič odpočívá tři dny volna.
Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

V oběhu je nová známka se Zemanem, od předchozí se liší jen barvami

Nová známka s prezidentem Milošem Zemanem (2018)

Česká pošta uvádí do oběhu novou známku s vyobrazením prezidenta Miloše Zemana. Cenina je vyrobená podle stejné rytiny...

Křetínský po rádiích jedná o nákupu Elle a dalších magazínů ve Francii

Francouzská edice magazínu ELLE

Dobývání mediálních vod nekončí pro Daniela Křetínského nákupem rádií skupiny Lagardère. Majitel fotbalové Sparty...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Najdete na iDNES.cz