Šéfa FNM vyšetřuje policie kvůli zfalšované lustraci

aktualizováno 
P r a h a - Předsedu Fondu národního majetku Jana Stiesse vyšetřuje policie kvůli podezření, že se prokazuje falešným lustračním osvědčením.
Už od chvíle, kdy se před třemi měsíci Stiess ujal vedení fondu, čelil obvinění ze spolupráce se Státní bezpečností. Stiess se veřejně hájil negativním lustračním osvědčením a teprve v minulých týdnech se ukázalo, že může jít o falzifikát.
O Stiesse se proto začala zajímat policie, která zjišťuje, kdo jeho osvědčení zfalšoval a jak k němu šéf FNM vůbec přišel.

"Zahájili jsme vyšetřování pro podezření ze spáchání trestného činu padělání a pozměňování úřední listiny v souvislosti s určitými skutečnostmi týkajícími se lustračního osvědčení jednoho státního úředníka," řekl vedoucí zvláštního odboru vyšetřovatelů Martin Hádek. Na otázku, zda jde o Jana Stiesse, Hádek odpověděl: "Jde o vysokého státního úředníka." Předseda FNM Stiess odmítl k těmto informacím cokoli sdělit. "Vím, o čem hovoříte, ale rozhodně o tom teď nehodlám mluvit. Nezlobte se, nebudu to komentovat, nebudu se vyjadřovat," uvedl včera Stiess.

Ministr financí Pavel Mertlík je od včerejška v Číně, jeho mluvčí Libor Vacek však přislíbil, že ministrovo stanovisko získá během dneška. "Nemám na něj spojení, záleží to na tom, kdy se ozve," vysvětlil Vacek, který o vyšetřování Stiesse nic nevěděl.

Z neoficiálních informací vyplynulo, že vyšetřovatelé přišli za Stiessem v minulých dnech a požádali ho, aby jim předložil lustrační osvědčení. Poté, co jim je ukázal, vyšetřovatelé si je odnesli s sebou a začali je zkoumat. Major Hádek však o detailech nechce mluvit: "V současné době není možné uvolňovat žádné detaily. Pochopitelně po skončení řízení vydáme tiskovou zprávu." Jan Stiess má přitom v rukou i oficiální lustrační osvědčení, které mu před sedmi lety vydalo ministerstvo vnitra. "Ano, pan Stiess převzal od ministerstva vnitra lustrační osvědčení čtvrtého srpna 1999," potvrdil mluvčí resortu Jan Decker.

Na otázku, zda lustrační osvědčení vydané ministerstvem prokazuje, či neprokazuje Stiessovu spolupráci s tajnou komunistickou policií, Decker s odvoláním na zákon odmítl odpovědět: "To zveřejňovat nesmíme." Obsah svého ofici álního lustračního osvědčení odmítl komentovat i Stiess. "Opakuji, nebudu to s vámi rozebírat po telefonu.
Přijďte příští pondělí, do té doby je to vyloučeno, mám příliš práce," konstatoval.
Ze samotného faktu, že policie začala Stiessovy dokumenty zkoumat, je tedy zřejmé, že šéf FNM má osvědčení dvě - jedno od ministerstva vnitra (o kterém veřejnost neví, co v něm je) a jedno zfalšované (které je negativní). Stiess přitom nemusí být tím, kdo úřední doklad zfalšoval. "Pachatelem toho trestného činu mohl být kdokoli," připustil vyšetřovatel Hádek. Je však prakticky vyloučené, aby o tom Stiess nevěděl.

Za padělání úřední listiny, kterou je i lustrační osvědčení, hrozí až dvouleté vězení.
Obstarat si negativní lustrační osvědčení nebyl před několika lety příliš velký problém. Lidé, kteří spolupracovali s StB a chtěli to utajit, měli třeba možnost koupit si nevyplněné lustrační osvědčení. Takový dokument získala před časem například televize Nova, která uvedla, že se prodával za několik desítek tisíc a stačilo do něj vepsat jméno a další osobní údaje.

Fond národního majetku nyní spravuje majetek za více než 200 miliard korun. Post předsedy FNM je jmenovanou funkcí a na tu se vztahuje lustrační zákon. Mluvčí ministerstva financí Libor Vacek však tvrdí, že FNM pod lustrační zákon nespadá. "Ruku do ohně bych za to nedal, ale když jsem si to před čtvrt rokem zjišťoval, dospěl jsem k tomuto závěru. Vychází to ze statutu fondu, který je organizací s charakterem podniku," řekl Vacek.

Autor:


Nejčtenější

Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...Zůstane huť bez proudu? Ústup Mittalu z Ostravy připomíná taktiku spálené země

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Pozvolné odpoutávání společnosti ArcelorMittal od ostravské hutě připomíná ty nejdrsnější pohádky bratří Grimmů, kde se...

Smrt novináře ničí saúdskou reputaci na trzích, investoři se zbavují akcií

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášakdží (1. února 2015)

Zahraniční investoři se během minulého týdne ve velkém zbavovali saúdských akcií. Čistá hodnota jejich prodeje činila...

„Zemanův vodní kanál“ se vyplatí, tvrdí studie. Vyjde nejméně na 281 miliard

Kanál Dunaj - Odra - Labe, severní větev, Poodří, DOL,

Megalomanský vodní projekt Dunaj–Odra–Labe má ekonomický smysl, tvrdí studie proveditelnosti, která se zpracovávala dva...

Další z rubriky

Nábytkářské řetězce hledají způsob, jak zvýšit zisky. IKEA stále vládne

Interiér prodejny IKEA na Václavském náměstí v Praze.

Na českém nábytkářském trhu se přetahuje o zákazníky šest velkých hráčů. Otevírají nové prodejny, a­ pokud to jde,...

Zoo inovují a trhají rekordy v návštěvnosti. Letos jim ale chybělo seno

Safari camp v ZOO Dvůr Králové

Loni přišlo do šestnácti českých zoo přes šest milionů návštěvníků a letos možná padne rekord. Zároveň se ale...

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...Najdete na iDNES.cz