Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková hovoří s novináři před sídlem úřadu, ve kterém...

Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková hovoří s novináři před sídlem úřadu, ve kterém od rána zasahuje protikorupční policie. (27. května 2015) | foto: František Vlček, MAFRA

Tlak na Vitáskovou sílí. Kvůli zmatkům v zákonech se má vzdát funkce

  • 18
Stát vytáhl další zbraň proti odbojné šéfce Energetického regulačního úřadu Aleně Vitáskové. Superúředník Josef Postránecký ji vyzval, aby urychleně sama sebe a své místopředsedy zařadila pod služební zákon. Kdyby to Vitásková udělala, podřezala by si pod sebou větev.

Kvůli trestnímu stíhání, kterému čelí kvůli jmenování Renaty Vesecké do vedení úřadu, by musela úřad opustit.

Vitásková tvrdí, že se Postráneckého pokynům nepodřídí. Jeho postup prý narušuje nezávislost úřadu, navíc se nemůže řídit služebním zákonem.

„ERÚ se řídí energetickým zákonem, který jasně postavení předsedů a místopředsedů upravuje,“ vzkazuje Vitásková superúředníkovi s tím, že má platný jmenovací dekret do 31. července 2017 a tím se bude prozatím řídit.

Boxovačka mezi Postráneckým a Vitáskovou odráží nepořádek v zákonech. Služební zákon totiž přesně uvádí, na koho by se neměl vztahovat.

Předsedové, místopředsedové či radní nezávislých úřadů, například antimonopolního úřadu či telekomunikačního regulátora jsou z jeho působnosti vyjmuti.

Podobně by se mělo postupovat i v případě ERÚ, jenže zákon hovoří o tom, že se nevztahuje pouze na člena rady úřadu, mezi které má patřit i její šéf. Rada má však vzniknout až podle nového energetického zákona v srpnu 2017, tedy po skončení mandátu Vitáskové.

Jde tedy o slovíčka, samotného předsedu ERÚ služební zákon výslovně nezmiňuje vůbec a z pohledu Postráneckého pod něj tato pozice spadá.

,