Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéfka Oskara: Nejlépe placená manažerka

  1:00aktualizováno  1:00
Nebát se je podle Karly Stephensové, pětatřicetileté šéfky nejmladšího českého operátora Oskar, recept na spokojený život. Heslo "Nebát se" ji přes Čínu a Rumunsko přivedlo před pěti lety do Česka, kde se propracovala mezi nejlépe placené manažery.

KDO JE ŽENA, KTERÁ VYCHOVALA OSKARA

Téměř třiatřicet milionů korun, které si loni podle oficiálních dokumentů mateřské společnosti TIW vydělala, z ní dělají suverénně nejlépe placenou manažerku v Česku.

Z mužských protějšků ji mohou výrazně předčít díky rostoucí ceně akcií jen šéfové ČEZ a Telecomu.

Od konce roku 1999, kdy do vedení rodící se firmy přišla, se její výdělek zešestinásobil, ruku v ruce s vývojem od ztrátové firmy k operátorovi, který v posledních dvou letech zaznamenává provozní zisky.

"Od počátku se společnosti daří překračovat stanovené cíle. Skrývá se za tím spousta práce všech zaměstnanců, od managementu až po operátory na infolince," uvedla Karla Stephensová.

"Vzhledem k relativně malé velikosti našeho týmu manažerů je jejich udržení ve firmě jedním z nejdůležitějších cílů našich zásad odměňování," uvádějí zástupci kanadské společnosti TIW, která svá poslední aktiva - Oskara a rumunský MobiFon - prodává mobilní jedničce Vodafone za osmdesát miliard korun.

Prodej Oskara britské společnosti bude pro jeho šéfku i jejího manžela Alexandra Tolstoye, který funguje ve vedení české i kanadské společnosti, znamenat životní trefu. Alespoň z finančního hlediska.

Součástí smluv s Vodafone je totiž i vypořádání dvou dlouhodobých motivačních programů, které manželskému páru mohou letos vedle platu přinést půl miliardy korun. 

Pokud Karla Stephensová využije svých práv na zvýhodněný nákup akcií a zůstane ve firmě ještě půl roku po příchodu Vodafone, může získat společně se základním platem přes 130 milionů korun.

Půlroční podmínku prosadil do smluv Vodafone, který má zájem minimálně zpočátku udržet tým manažerů pohromadě. Kdo odejde dřív, sám nebo z vůle britské firmy, přijde o výraznou část bonusů.

V Oskarovi se proto na důležitých pozicích nesmí bez konzultací s Brity propouštět, není možné ani hýbat s odměnami. Vodafone, TIW i Karla Stephensová odmítly pokračující prodej firmy komentovat nebo na dotaz nereagovaly.

Podle zdroje z Oskara lidé z vedení nyní sepisují eseje na téma "proč jsem důležitý pro firmu" a musí být připraveni každý týden minimálně hodinu po telefonu zodpovídat dotazy Vodafone.

"Při každé akvizici se kupuje i management, který má mnohdy větší hodnotu než kupovaná pozice na trhu," říká Karel Pobuda ze společnosti Spencer Stuart, jež vyhledává zaměstnance na špičkové posty.

Podle personalistů odpovídá plat šéfky Oskara "evropské úrovni", upozorňují také, že výše odměny na podobných pozicích je vždy otázkou dohody mezi vlastníky a manažerem.

"Většinou jde o dvou až tříleté kontrakty, ve kterých je zohledněno riziko takové práce, odchod do ciziny nebo odloučení od rodiny," říká Jan Dolejš z personálně-poradenské agentury Ward Howell Confidence.

Konkurenční Eurotel a T-Mobile výši odměn nesdělují. "Moje odměňování je srovnatelné s ostatními velkými a úspěšnými firmami působícími na českém trhu," uvedl ředitel českého T-Mobile Roland Mahler.

Jeho šéf, Kai-Uwe Ricke, který řídí celý Deutsche Telekom, svůj plat dobrovolně zveřejnil - loni to bylo 77 milionů korun. V Německu totiž vláda tlačí firmy k větší otevřenosti vůči akcionářům, navrhla už i zákon, kterým jim to nařídí. Obdobné nařízení platí v Česku pro veřejně obchodované firmy.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

K Ryanairu musíme dorůst, říká nový ředitel Job Air Technic Kvídera

Generální ředitel Job Air Technic Aleš Kvídera.

Opravna letadel Job Air Technic v nedávné minulosti prošla insolvencí a následnou reorganizací, letos na jaře se už ale...

Dodavatelé energií příliš riskovali, některým hrozí krach

Ilustrační snímek

Dodavatelé energií dlouhou dobu spoléhali na to, že elektřina jen zlevňuje. Jenže před dvěma lety se situace na...

Pražský hotel „zaměstnal“ prvního robota v Česku. Pracuje na recepci

Neúnavný recepční Pepper. Pražská Pyramida je prvním českým hotelem, kde se...

Na české hotelové scéně slouží první robot. Umělý, leskle bílý humanoid pomáhá hostům v pražském hotelu Pyramida s...Najdete na iDNES.cz