Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéfka Oskara: Nejlépe placená manažerka

  1:00aktualizováno  1:00
Nebát se je podle Karly Stephensové, pětatřicetileté šéfky nejmladšího českého operátora Oskar, recept na spokojený život. Heslo "Nebát se" ji přes Čínu a Rumunsko přivedlo před pěti lety do Česka, kde se propracovala mezi nejlépe placené manažery.

KDO JE ŽENA, KTERÁ VYCHOVALA OSKARA

Téměř třiatřicet milionů korun, které si loni podle oficiálních dokumentů mateřské společnosti TIW vydělala, z ní dělají suverénně nejlépe placenou manažerku v Česku.

Z mužských protějšků ji mohou výrazně předčít díky rostoucí ceně akcií jen šéfové ČEZ a Telecomu.

Od konce roku 1999, kdy do vedení rodící se firmy přišla, se její výdělek zešestinásobil, ruku v ruce s vývojem od ztrátové firmy k operátorovi, který v posledních dvou letech zaznamenává provozní zisky.

"Od počátku se společnosti daří překračovat stanovené cíle. Skrývá se za tím spousta práce všech zaměstnanců, od managementu až po operátory na infolince," uvedla Karla Stephensová.

"Vzhledem k relativně malé velikosti našeho týmu manažerů je jejich udržení ve firmě jedním z nejdůležitějších cílů našich zásad odměňování," uvádějí zástupci kanadské společnosti TIW, která svá poslední aktiva - Oskara a rumunský MobiFon - prodává mobilní jedničce Vodafone za osmdesát miliard korun.

Prodej Oskara britské společnosti bude pro jeho šéfku i jejího manžela Alexandra Tolstoye, který funguje ve vedení české i kanadské společnosti, znamenat životní trefu. Alespoň z finančního hlediska.

Součástí smluv s Vodafone je totiž i vypořádání dvou dlouhodobých motivačních programů, které manželskému páru mohou letos vedle platu přinést půl miliardy korun. 

Pokud Karla Stephensová využije svých práv na zvýhodněný nákup akcií a zůstane ve firmě ještě půl roku po příchodu Vodafone, může získat společně se základním platem přes 130 milionů korun.

Půlroční podmínku prosadil do smluv Vodafone, který má zájem minimálně zpočátku udržet tým manažerů pohromadě. Kdo odejde dřív, sám nebo z vůle britské firmy, přijde o výraznou část bonusů.

V Oskarovi se proto na důležitých pozicích nesmí bez konzultací s Brity propouštět, není možné ani hýbat s odměnami. Vodafone, TIW i Karla Stephensová odmítly pokračující prodej firmy komentovat nebo na dotaz nereagovaly.

Podle zdroje z Oskara lidé z vedení nyní sepisují eseje na téma "proč jsem důležitý pro firmu" a musí být připraveni každý týden minimálně hodinu po telefonu zodpovídat dotazy Vodafone.

"Při každé akvizici se kupuje i management, který má mnohdy větší hodnotu než kupovaná pozice na trhu," říká Karel Pobuda ze společnosti Spencer Stuart, jež vyhledává zaměstnance na špičkové posty.

Podle personalistů odpovídá plat šéfky Oskara "evropské úrovni", upozorňují také, že výše odměny na podobných pozicích je vždy otázkou dohody mezi vlastníky a manažerem.

"Většinou jde o dvou až tříleté kontrakty, ve kterých je zohledněno riziko takové práce, odchod do ciziny nebo odloučení od rodiny," říká Jan Dolejš z personálně-poradenské agentury Ward Howell Confidence.

Konkurenční Eurotel a T-Mobile výši odměn nesdělují. "Moje odměňování je srovnatelné s ostatními velkými a úspěšnými firmami působícími na českém trhu," uvedl ředitel českého T-Mobile Roland Mahler.

Jeho šéf, Kai-Uwe Ricke, který řídí celý Deutsche Telekom, svůj plat dobrovolně zveřejnil - loni to bylo 77 milionů korun. V Německu totiž vláda tlačí firmy k větší otevřenosti vůči akcionářům, navrhla už i zákon, kterým jim to nařídí. Obdobné nařízení platí v Česku pro veřejně obchodované firmy.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Novým ředitelem koncernu Volkswagen je Diess, značky se rozdělí do tří skupin

(Ilustrační snímek)

Novým šéfem automobilového koncernu Volkswagen je Herbert Diess (59), dosavadní šéf hlavní značky Volkswagen. Ve funkci...

Avast vstoupí v květnu na londýnskou burzu. Chce 200 milionů dolarů

Avast, ilustrační snímek.

Původně česká antivirová firma Avast po roce odkladů míří na burzu. V květnu hodlá získat na londýnské burze 200...

Vydělává, ovšem málo. České poště loni klesl zisk o polovinu

Policisté zasahovali v budově České pošty v ulici Politických vězňů v centru...

České poště loni klesl konsolidovaný zisk o 48 procent na 110 milionů korun. Dostala o 100 milionů korun nižší...

Najdete na iDNES.cz