Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéfové ČEZ si loni vydělali 2,2 miliardy korun - nejvíce v historii firmy

  3:25aktualizováno  3:25
Šéfové ČEZ suverénně obhájili titul nejlépe placeného vedení. Šest členů představenstva, dvanáct členů dozorčí rady a třicítka členů širšího vedení státem ovládané firmy si loni vydělali přes 2,2 miliardy korun, což je vůbec nejvíce v historii firmy.

Na ředitele Martina Romana připadlo 700 milionů z 1,9 miliardy po zdanění, které loni ČEZ ve formě akcií udělil. | foto: Michal Sváček

Vyplývá to z výroční zprávy, kterou musel ČEZ stejně jako další firmy obchodované na burze zveřejnit do 30. dubna. MF DNES z těchto informací sestavila přehled, jak se příjmy kapitánů ekonomiky vyvíjejí.

Ve firmě ČEZ stojí za rekordním výdělkem, který v přepočtu na osobu a rok vychází na více než čtyřicet milionů, hlavně původní motivační program.

Ten po čtyřech letech ve vedení zinkasoval i šéf ČEZ Martin Roman. Na něj připadlo zhruba 700 milionů z 1,9 miliardy po zdanění, které loni ČEZ ve formě akcií udělil. Zbylých asi 320 milionů pro vedení představují hrubé mzdy a odměny.

V dozorčí radě, ve které sedí zástupci státu a zaměstnanců, loni nejvíce vydělal také díky akciovému programu bývalý náměstek ministra financí Sobotky a člen vedení již neexistujícího Fondu národního majetku Zdeněk Hrubý – přes 160 milionů po zdanění.

Jako bývalého úředníka ho kvůli motivačnímu programu stíhala policie. Předloni však stíhání státní zástupce zastavil a Hrubý mohl odměnu využít stejně jako dříve bývalí poslanci a úředníci.

Takové případy i výdělky se již nemohou opakovat. Pro nové členy dozorčí rady byl motivační program před čtyřmi lety zrušen a pro představenstvo výrazně omezen.

Současný předseda dozorčí rady – bývalý poslanec za ODS Martin Kocourek – se musí spokojit s platem sto tisíc měsíčně, roční odměnou, životní pojistkou, služebním telefonem a Škodou Superb. Podle mluvčího ČEZ dva státní úředníci v dozorčí radě nyní nemají nárok prakticky na nic.

O výdělcích manažerů ve státem ovládaných firmách se vede předvolební debata. Šéf ČSSD Jiří Paroubek chce šéfům takových firem plošně snížit platy a požaduje zveřejnění příjmů konkrétních šéfů. ČEZ na to zřejmě bude reagovat.

"O tom, zda zveřejníme veškeré příjmy členů vedení jednotlivě včetně motivačního programu, bude vedení společnosti v příštích dnech jednat," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Údaje rozpočítané na konkrétní jména většina firem na české burze úzkostlivě tají. Výjimkou je například Komerční banka, majitel OKD či majitel Novy CME.

Kolik si loni vydělali

CME
Adrian Sarbu
je od konce roku 2008 šéfem společnosti CME, které v Česku patří televize Nova. Loni vydělal 2,6 milionu dolarů (zhruba 50 milionů Kč). Meziročně šel s celkovým výdělkem dolů, protože předloni inkasoval jednorázový stomilionový bonus za své dvouleté úřadování na Nově.

ČEZ
Martin Roman
loni inkasoval svůj čtyřletý motivační akciový program, který mu přinesl čistý zisk zhruba 700 milionů Kč (měl právo na nákup akcií ČEZ za 139 Kč). Nový program na 750 tisíc akcií mu začal běžet loni, ale za horších podmínek. ČEZ mzdy a odměny uvádí jen v souhrnu za vedení firmy.

ECM
Členové výkonného vedení
dostali celkem 2,125 milionu eur, z toho 807 tisíc eur dostali ti, kdo jsou zároveň členy představenstva, včetně hlavního akcionáře Milana Janků. V roce 2007 dostali členové výkonného vedení 1,266 milionu eur. ECM loni prodělala 2,5 miliardy Kč oproti zisku 691 milionů v roce 2007.

Erste Group Bank
Generální ředitel Gernot Mittendorfer a jeho šest náměstků si rozdělili příjmy ve výši 40,5 mil. Kč, na bonusech 49,9 mil. Kč a v naturáliích dostali 4,3 mil. Dozorčí rada dostane  celkem 4,2 mil. Kč. Firma loni vydělala 15,8 miliardy (meziročně o čtvrtinu víc). Skoro celý zisk vyplatí na dividendách mateřské Erste.

Komerční banka
Šestičlenné představenstvo si rozdělilo 48,5 mil. Kč. Z toho nejvíce jeho šéf Laurent Goutard, a to 12,8 milionu Kč, a člen Didier Colin (10,46 milionu). V příjmech nejsou zahrnuty odměny od mateřské Société Générale. Devět členů dozorčí rady obdrželo 4,6 milionu Kč. Nejvíce předseda Didier Alix (825 tisíc Kč).

NWR
Klaus Dieter Beck je nejvyšší šéf OKD, které tvoří jádro na burze obchodované společnosti NWR. Patří mezi nejlépe ohodnocené manažery v zemi. Loni vydělal 7,8 milionu eur (přes 200 milionů Kč) díky každoroční  odměně v hodnotě 250 tisíc akcií NWR. Základní mzda tvoří jen šest procent jeho celkové odměny.

Philip Morris ČR
Firmě meziročně poklesly tržby o pětinu a zisk o 40 %. Šestičlenné představenstvo vedené Alvisem Giustinianim tak obdrželo celkem 8,7 mil. Kč, což je oproti roku 2007 o třetinu méně. Naturálie (292 tisíc Kč) zeštíhlely cca o 40 %. Dozorčí rada (šest členů) zůstala na „svých“, když dostala 1,56 mil. Kč.
 
Telefónica 02
Předseda Salvador Anglada Gonzalez a pět dalších členů představenstva dostali 103,73 milionu Kč a v naturáliích dalších devět milionů. Dozorčí rada si rozdělila skoro 14 milionů Kč.  Telefónica O2 mírně zvýšila výnosy (na 65 mld. Kč), zisk loni vzrostl o 12 % na 11,63 miliardy Kč.

Unipetrol
Představenstvo vedené Françoisem Vleugelsem, který však letos v únoru skončil a nahradil ho Krzysztof Urbanowicz, dostalo 2,8 mil. Kč.Ovšem osoby s řídící pravomocí (ředitelé) obdržely celkem 29,2 mil. Kč. Do srpna šlo o tři lidi, od září si odměny dělí pět manažerů. Firmě loni klesl zisk o 95 %.

Zentiva
Jiří Michal dovedl letos farmaceutickou společnost Zentiva, kterou vytvořil, pod křídla francouzské Sanofi-Aventis. Té letos prodal svůj 3,5procentní podíl ve firmě za zhruba 1,5 miliardy Kč. Jeho základní plat je půl milionu eur (asi 13 milionů Kč), stejně vysoká je jeho maximální roční odměna.

Autoři: ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Kafíčko za 65 korun. Nárůst turistů zdražil v Česku ubytování i restaurace

Ilustrační snímek

Stále více Čechů tráví část dovolené v tuzemsku. Jen během letošního prvního pololetí se počet domácích návštěvníků...

Vlci se střílet nebudou, stát za jejich řádění zaplatí farmářům víc

Vlk obecný (Canis lupus).

Farmáři by se mohli dočkat více peněz za škody způsobené vlkem. Ministerstvo životního prostředí nově plánuje hradit i...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Najdete na iDNES.cz