Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéfové letos poprvé odhalí odměny

  1:00aktualizováno  1:00
Šéfům velkých firem už za pár týdnů skončí časy, kdy se o jejich platech jen spekulovalo, nebo taktně mlčelo. V Česku to bude znamenat průlom. Ve výročních zprávách firem obchodovaných na burze letos poprvé podle nového zákona musí být přesné cifry o odměnách vrcholných manažerů.

Cílem je, aby akcionáři lépe věděli, kolik klíčoví lidé stojí.

V mnohých společnostech to nastartuje debatu nad tím, zda platy šéfů nenavázat přímo na úspěch, ale z druhé strany i na neúspěch firmy. Pro by podle průzkumu firmy CVVM bylo 57 procent Čechů.

"Pro lepší pochopení hodnoty firmy je to skvělé," doporučil nedávno Jiří Michal, šéf farmaceutické společnosti Zentiva, který musel při vstupu na burzu jako první dopodrobna uvést, že bere bezmála devět milionů korun ročně a stovky milionů vydělává na růstu akcií Zentivy.

Velká odpovědnost, velké odměny
Špičkoví manažeři běžně berou se všemi bonusy i přes milion korun za měsíc. Odměny té skutečné manažerské elity tak mohou dosáhnout i desítek milionů za rok. Za tím je však skryta odpovědnost za stovky i tisíce zaměstnanců, za udržení a rozmnožení miliardového majetku.

Štědré jsou ke svým šéfům hlavně firmy ve vlastnictví státu. Například minulý týden vyšlo najevo, že členové představenstva i dozorčí rady elektrárenského podniku ČEZ budou mít díky rekordnímu růstu akcií firmy na burze možnost vydělat až desítky milionů korun. - více zde

"Naprosto s takovým modelem souhlasím. Je transparentní a podle jasně stanovených kritérii měří úspěšnost manažera," říká Zdeněk Kaufmann, který se živí poradenstvím v obsazování manažerských postů.

Jestliže šéf ČEZ Martin Roman může díky akciovému programu vydělat minimálně padesát milionů korun, je to podle Kaufmanna jen zlomek toho, co získali akcionáři. Navíc manažeři státních firem podle něho podstupují nemalé riziko spojené s nepředvídatelným vývojem v politice.

PROFILY MANAŽERŮ
Jiří Michal
Martin Roman
Petr Dvořák
Miroslav Řihák
Petr Fejk
František Chowaniec
Ředitelé velkých firem nyní intenzívně zaměstnávají právníky, aby na jaře při zveřejňování odměn nešli zbytečně nešli nad rámec zákonné povinnosti. Sami by o penězích raději nemluvili. "Jde o soukromou věc. Každý, kdo čte noviny, ví, že není bezpečné přitahovat pozornost na svůj majetek," říká Roman.

Někteří ekonomové však oponují, že by takové programy neměly zahrnovat členy dozorčí rady, kteří by měli dbát více na dlouhodobý rozvoj firmy. Ministr financí Bohuslav Sobotka usiluje o to, aby o motivační program přišli například členové dozorčí rady Českého Telecomu.

Po akciových odměnách sáhla i tuzemská bankovní dvojka. Jak pro Frekvenci 1 uvedl člen vedení Pavel Kysilka, v rámci motivačního programu má nárok na stovky kusů akcií.

Naopak Komerční banka platí své šéfy podle plnění předem stanovených cílů. Alexis Juan si může díky pevnému platu a bonusům přijít ročně na víc než osm milionů korun. V podobném rozmezí se pohybují i odměny šéfů velkých výrobních podniků, firem z telekomunikací a informačních technologií.

Otevřenost má vzor v USA
Zveřejňování platů špičkových manažerů je trend, který se už několik let tlačí do Evropy přes Atlantik. Prosadili jej akcionáři jako prevenci před přílišným nafukováním manažerských výplatních pásek.

"Lidé by si na to měli zvyknout, nemyslím jen na ty sumy, ale prostě na princip, že když někdo opravdu žije pro firmu, slušně si vydělá. Ti lidé na druhé straně snášejí velká rizika, nesou zodpovědnost," dodává Kaufmann.

Podle nového zákona o podnikání na kapitálovém trhu by svůj plat včetně odměn měli zveřejnit manažeři zhruba ve 170 firmách, které se obchodují na pražské burze. Otázka je, zda se k tomu nepostaví po Česku a nevymyslí nějakou okliku.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Obavy vyprchaly. Češi zase létají na dovolenou do Turecka

Ilustrační snímek

Uzavřené předprodeje zájezdů tuzemských cestovních kanceláří pro letošní rok ukazují, že se Turecko vrátí mezi...

Počet vydaných platebních karet loni klesl, těch bezkontaktních přibylo

(Ilustrační snímek)

Počet vydaných platebních karet v loňském roce klesl o 592 tisíc na 10,7 milionu. Oznámilo to Sdružení pro bankovní...

Ceny pražských bytů se od roku 1998 ztrojnásobily. I nadále porostou

(Ilustrační snímek)

Ani krize nezastavila cenový růst českých bytů, které v některých oblastech oproti roku 2005 podražily o více než 76...

Najdete na iDNES.cz