Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéfové letos poprvé odhalí odměny

  1:00aktualizováno  1:00
Šéfům velkých firem už za pár týdnů skončí časy, kdy se o jejich platech jen spekulovalo, nebo taktně mlčelo. V Česku to bude znamenat průlom. Ve výročních zprávách firem obchodovaných na burze letos poprvé podle nového zákona musí být přesné cifry o odměnách vrcholných manažerů.

Cílem je, aby akcionáři lépe věděli, kolik klíčoví lidé stojí.

V mnohých společnostech to nastartuje debatu nad tím, zda platy šéfů nenavázat přímo na úspěch, ale z druhé strany i na neúspěch firmy. Pro by podle průzkumu firmy CVVM bylo 57 procent Čechů.

"Pro lepší pochopení hodnoty firmy je to skvělé," doporučil nedávno Jiří Michal, šéf farmaceutické společnosti Zentiva, který musel při vstupu na burzu jako první dopodrobna uvést, že bere bezmála devět milionů korun ročně a stovky milionů vydělává na růstu akcií Zentivy.

Velká odpovědnost, velké odměny
Špičkoví manažeři běžně berou se všemi bonusy i přes milion korun za měsíc. Odměny té skutečné manažerské elity tak mohou dosáhnout i desítek milionů za rok. Za tím je však skryta odpovědnost za stovky i tisíce zaměstnanců, za udržení a rozmnožení miliardového majetku.

Štědré jsou ke svým šéfům hlavně firmy ve vlastnictví státu. Například minulý týden vyšlo najevo, že členové představenstva i dozorčí rady elektrárenského podniku ČEZ budou mít díky rekordnímu růstu akcií firmy na burze možnost vydělat až desítky milionů korun. - více zde

"Naprosto s takovým modelem souhlasím. Je transparentní a podle jasně stanovených kritérii měří úspěšnost manažera," říká Zdeněk Kaufmann, který se živí poradenstvím v obsazování manažerských postů.

Jestliže šéf ČEZ Martin Roman může díky akciovému programu vydělat minimálně padesát milionů korun, je to podle Kaufmanna jen zlomek toho, co získali akcionáři. Navíc manažeři státních firem podle něho podstupují nemalé riziko spojené s nepředvídatelným vývojem v politice.

PROFILY MANAŽERŮ
Jiří Michal
Martin Roman
Petr Dvořák
Miroslav Řihák
Petr Fejk
František Chowaniec
Ředitelé velkých firem nyní intenzívně zaměstnávají právníky, aby na jaře při zveřejňování odměn nešli zbytečně nešli nad rámec zákonné povinnosti. Sami by o penězích raději nemluvili. "Jde o soukromou věc. Každý, kdo čte noviny, ví, že není bezpečné přitahovat pozornost na svůj majetek," říká Roman.

Někteří ekonomové však oponují, že by takové programy neměly zahrnovat členy dozorčí rady, kteří by měli dbát více na dlouhodobý rozvoj firmy. Ministr financí Bohuslav Sobotka usiluje o to, aby o motivační program přišli například členové dozorčí rady Českého Telecomu.

Po akciových odměnách sáhla i tuzemská bankovní dvojka. Jak pro Frekvenci 1 uvedl člen vedení Pavel Kysilka, v rámci motivačního programu má nárok na stovky kusů akcií.

Naopak Komerční banka platí své šéfy podle plnění předem stanovených cílů. Alexis Juan si může díky pevnému platu a bonusům přijít ročně na víc než osm milionů korun. V podobném rozmezí se pohybují i odměny šéfů velkých výrobních podniků, firem z telekomunikací a informačních technologií.

Otevřenost má vzor v USA
Zveřejňování platů špičkových manažerů je trend, který se už několik let tlačí do Evropy přes Atlantik. Prosadili jej akcionáři jako prevenci před přílišným nafukováním manažerských výplatních pásek.

"Lidé by si na to měli zvyknout, nemyslím jen na ty sumy, ale prostě na princip, že když někdo opravdu žije pro firmu, slušně si vydělá. Ti lidé na druhé straně snášejí velká rizika, nesou zodpovědnost," dodává Kaufmann.

Podle nového zákona o podnikání na kapitálovém trhu by svůj plat včetně odměn měli zveřejnit manažeři zhruba ve 170 firmách, které se obchodují na pražské burze. Otázka je, zda se k tomu nepostaví po Česku a nevymyslí nějakou okliku.

Autoři:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

Podnikatelé roku se hledají i v regionech. Kde se zrodí vítěz?

V regionálním kole prestižní soutěže EY Podnikatel roku 2017 zvítězil Lubomír...

Nominace do devatenáctého ročníku soutěže EY Podnikatel roku odstartovaly i v jednotlivých krajích. Z regionálních...

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Zvířat je moc, sena málo. Zemědělci budou muset vybít desetitisíce kusů

Ilustrační snímek

Zemědělci v České republice budou kvůli nedostatku krmiva snižovat stavy chovaných zvířat, ukázal průzkum Zemědělského...

Najdete na iDNES.cz