Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéfové se snaží vyhnout přiznání platu

  1:00aktualizováno  1:00
Měl to být přelomový rok v odtajnění platů manažerů, ale nakonec se akcionáři českých firem dozvědí zřejmě jen to, co dosud. Tedy kolik si vedení za daný rok celkově vyplatilo na odměnách. Šéfům firem nyní svítá naděje, že nebudou muset zveřejňovat detailní informace o svých příjmech.

Loni přijatý zákon to po nich nově požaduje, ale poslanec Pavel Suchánek z ODS se ho snaží zmírnit. Prosazuje, aby příjmy jednotlivých šéfů i nadále zůstaly ukryty v souhrnné částce za představenstvo či dozorčí radu firmy.

"Je to kvůli ochraně manažerů a jejich soukromí před veřejným míněním. Výroční zpráva může ležet kdekoliv," popsal poslanec důvody, proč chce změnit ještě čerstvý zákon o podnikání na kapitálovém trhu, jenž měl letos poprvé vrhnout na výdělky manažerů světlo.

Několik paragrafů se mu podařilo přidat k zákonu, který se vůbec průhlednosti kapitálového trhu netýká. Propluly až do třetího čtení společně s vládním zákonem o spotřebních daních, který má podporu koalice. "Já s tím tedy nesouhlasím, pro tento dílčí návrh hlasovat nebudu. To je věc ODS," reagoval na to ministr financí Bohuslav Sobotka.

Jenže řada poslanců sociální demokracie ani neví, pro co by mohli během hlasování o vyšším zdanění cigaret a alkoholu také zvednout ruku. "To že tam je? Budeme to muset zamítnout, zveřejňování je v zájmu akcionářů, zejména u akciových motivačních programů, které dosahují velkých částek," říká poslanec Jan Mládek.

Poslanec Suchánek pamatoval i na odměny, které manažerům plynou mimo plat. Například o výnosech z výhodně nakoupených akcií firmy by podle něj měly firmy dávat jen "souhrnná" čísla. Za loňský rok to mohou být v gigantech, jako je elektrárenský ČEZ či Český Telecom, i stamiliony korun.

"Opravdu nevím, že to tam je ukryto, nezabýval jsem se tím. Rozhodnu se, až se s tím seznámím," říká Mládkův stranický kolega Michal Kraus s tím, že ještě neví, jak bude hlasovat.

Podniky čekají, co bude
Tichou iniciativu poslance Suchánka zato bedlivě sledují podniky a vyčkávají, jak Sněmovna rozhodne. "Návrh zprávy už máme hotový, ale tato kolonka patří mezi ty, které budou doplněny později," přiznává mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Jasno má ODS. "Výroční zpráva nemá přinášet jmenovitě, kdo kolik bere. Akcionářům stačí znát principy odměňování a to, kolik je celý management stojí," říká vlivný šéf klubu poslanců ODS Vlastimil Tlustý.

Poprvé mají firmy detailně rozkrýt platy svých šéfů už ve výroční zprávě za loňský rok a poslat ji už za měsíc a půl Komisi pro cenné papíry. Požadavek se týká všech firem, jejichž cenné papíry se obchodují jak na burze, tak v RM-Systému. "Budeme na plnění povinnosti dohlížet," říká komisař Milan Šimáček. Ten tvrdí, že akcionáři mají právo podrobně rozumět principům odměňování ve firmě.

Kampaň za větší otevřenost o platech šéfů rozjeli ve Spojených státech v souvislosti s krachem obřích firem jako Enron. Tehdy vyšlo najevo, že i v době, kdy firmy stály na pokraji krachu, si jejich šéfové vypláceli štědré odměny. Aby se takovým excesům zabránilo, začaly se platy zveřejňovat. Tyto snahy o lepší zdraví firem dorazily i do Česka.

"Opravdu nechápu, proč se místní manažeři tak bojí. V Británii a USA je to normální. Tady se na transparentnost tak nedbá, firmám tu vládnou dominantní akcionáři, což prostředí nekultivuje. I v Německu s tím mají problém," říká ekonom Ondřej Schneider.

S ním souhlasí i náměstek ministra financí Tomáš Prouza. "To, co navrhuje ODS, snižuje soudobý světový trend k větší průhlednosti kapitálového trhu a je v rozporu s převažující evropskou praxí a doporučeními Bruselu," říká.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Senát vrátil poslancům návrh na průlom bankovního tajemství

(Ilustrační snímek)

Senát zamítl předlohu, podle níž by banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti musely poskytovat...

Prazdroj se pochlubil rekordními prodeji, dařilo se mu hlavně v zahraničí

(Ilustrační snímek)

V Česku i cizině prodal Plzeňský Prazdroj rekordních více než jedenáct milionů hektolitrů piva. To je meziročně téměř o...

Efekt EET: firmy přiznávají větší tržby. Čísla je třeba brát s rezervou

(Ilustrační snímek)

Případ patnáctitisícové pokuty za nepřiznanou tržbu za nákup bonbonů v hodnotě 15 korun má nový rozměr. Ukazuje, že...

Najdete na iDNES.cz