Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéfové se snaží vyhnout přiznání platu

  1:00aktualizováno  1:00
Měl to být přelomový rok v odtajnění platů manažerů, ale nakonec se akcionáři českých firem dozvědí zřejmě jen to, co dosud. Tedy kolik si vedení za daný rok celkově vyplatilo na odměnách. Šéfům firem nyní svítá naděje, že nebudou muset zveřejňovat detailní informace o svých příjmech.

Loni přijatý zákon to po nich nově požaduje, ale poslanec Pavel Suchánek z ODS se ho snaží zmírnit. Prosazuje, aby příjmy jednotlivých šéfů i nadále zůstaly ukryty v souhrnné částce za představenstvo či dozorčí radu firmy.

"Je to kvůli ochraně manažerů a jejich soukromí před veřejným míněním. Výroční zpráva může ležet kdekoliv," popsal poslanec důvody, proč chce změnit ještě čerstvý zákon o podnikání na kapitálovém trhu, jenž měl letos poprvé vrhnout na výdělky manažerů světlo.

Několik paragrafů se mu podařilo přidat k zákonu, který se vůbec průhlednosti kapitálového trhu netýká. Propluly až do třetího čtení společně s vládním zákonem o spotřebních daních, který má podporu koalice. "Já s tím tedy nesouhlasím, pro tento dílčí návrh hlasovat nebudu. To je věc ODS," reagoval na to ministr financí Bohuslav Sobotka.

Jenže řada poslanců sociální demokracie ani neví, pro co by mohli během hlasování o vyšším zdanění cigaret a alkoholu také zvednout ruku. "To že tam je? Budeme to muset zamítnout, zveřejňování je v zájmu akcionářů, zejména u akciových motivačních programů, které dosahují velkých částek," říká poslanec Jan Mládek.

Poslanec Suchánek pamatoval i na odměny, které manažerům plynou mimo plat. Například o výnosech z výhodně nakoupených akcií firmy by podle něj měly firmy dávat jen "souhrnná" čísla. Za loňský rok to mohou být v gigantech, jako je elektrárenský ČEZ či Český Telecom, i stamiliony korun.

"Opravdu nevím, že to tam je ukryto, nezabýval jsem se tím. Rozhodnu se, až se s tím seznámím," říká Mládkův stranický kolega Michal Kraus s tím, že ještě neví, jak bude hlasovat.

Podniky čekají, co bude
Tichou iniciativu poslance Suchánka zato bedlivě sledují podniky a vyčkávají, jak Sněmovna rozhodne. "Návrh zprávy už máme hotový, ale tato kolonka patří mezi ty, které budou doplněny později," přiznává mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Jasno má ODS. "Výroční zpráva nemá přinášet jmenovitě, kdo kolik bere. Akcionářům stačí znát principy odměňování a to, kolik je celý management stojí," říká vlivný šéf klubu poslanců ODS Vlastimil Tlustý.

Poprvé mají firmy detailně rozkrýt platy svých šéfů už ve výroční zprávě za loňský rok a poslat ji už za měsíc a půl Komisi pro cenné papíry. Požadavek se týká všech firem, jejichž cenné papíry se obchodují jak na burze, tak v RM-Systému. "Budeme na plnění povinnosti dohlížet," říká komisař Milan Šimáček. Ten tvrdí, že akcionáři mají právo podrobně rozumět principům odměňování ve firmě.

Kampaň za větší otevřenost o platech šéfů rozjeli ve Spojených státech v souvislosti s krachem obřích firem jako Enron. Tehdy vyšlo najevo, že i v době, kdy firmy stály na pokraji krachu, si jejich šéfové vypláceli štědré odměny. Aby se takovým excesům zabránilo, začaly se platy zveřejňovat. Tyto snahy o lepší zdraví firem dorazily i do Česka.

"Opravdu nechápu, proč se místní manažeři tak bojí. V Británii a USA je to normální. Tady se na transparentnost tak nedbá, firmám tu vládnou dominantní akcionáři, což prostředí nekultivuje. I v Německu s tím mají problém," říká ekonom Ondřej Schneider.

S ním souhlasí i náměstek ministra financí Tomáš Prouza. "To, co navrhuje ODS, snižuje soudobý světový trend k větší průhlednosti kapitálového trhu a je v rozporu s převažující evropskou praxí a doporučeními Bruselu," říká.

Autoři:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Mobilní telefony se zakusují do online nakupování. Oblíbili si je mladí

Ze 129 největších maloobchodních prodejců jich má web přizpůsobený pro mobil 81...

Prostřednictvím mobilního telefonu nakupuje online 21 procent Čechů, o deset procentních bodů více než před dvěma lety....

Najdete na iDNES.cz