Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéfové se zlepšují v tom, jak platit lidi

  1:00aktualizováno  1:00
Zdvojnásobit plat a přimět tím lidi k většímu výkonu napadne každého. Podnítit personál k práci tím, co je volně k mání, je čím dál větší věda. To může rozhodnout o úspěchu firem. České podniky a jejich šéfové dokáží stále lépe s podřízenými jednat, motivovat je a zpříjemnit jim práci.

"Výhody, které podnik poskytuje, mají na práci lidí určitě pozitivní dopad," řekl ve čtvrtek po probuzení z noční směny dělník Ladislav z vrchlabského závodu automobilky Škoda.

Chválí si, že v práci může dostat bezúročnou půjčku nebo odborový příspěvek na dovolenou.

"Velikost výhod závisí na funkci. Čím výše, tím lépe. Ale všeobecně si myslím, že si zaměstnanci nemají na co stěžovat. Když to srovnám s ostatními podniky, tak obzvlášť," pochvaluje si Ladislav, který ve Vrchlabí montuje starší verze octavie.

Když ve čtvrtek večer vyrážel na další noční službu, jeden z jeho vzdálených šéfů, Pavel Podhaiský, přebíral v Praze cenu za to, jak se Ladislav a dalších 21 338 jeho kolegů má.

Škoda Auto ve čtvrtek vyhrála už podruhé soutěž Credit Suisse Zaměstnavatel roku, kterou pořádá společnost Fincentrum Media, sestra MF DNES.

Dobrý plat nestačí
Desetičlenná odborná porota v této soutěži hodnotí přihlášené firmy jednak podle významu pro zaměstnanost v zemi či regionu, ale hlavně podle personální politiky a přístupu k zaměstnancům. Vedle Škody skončil na čele T-Mobile a Plzeňský Prazdroj.

Všechny tři firmy platí v průměru přes dvacet tisíc hrubého, T-Mobile dokonce přes šestatřicet. Jenom peníze by však podle personalistů ke spokojenosti zaměstnanců a dobrému fungování firmy nestačily.

"Co já hledám, jsou kreativní způsoby, jak využít existující prostředky a jak z každé koruny vytěžit maximální motivaci. Kdo má vysoké platy, protože přeplácí konkurenci na úkor zisku, není dobrý zaměstnavatel," říká Scott Marlowe, člen poroty a šéf české pobočky personální agentury Hay Group, která fungovala v soutěži jako odborný garant.

Škoda tak přispívá do penzijního fondu, dává slevy na svá auta, buduje nové velké vzdělávací centrum. Což je všechno příjemné v situaci, kdy podnik roste, každý ho zná a továrna nabírá, místo aby propouštěla. Náladu v podniku pokazila dubnová stávka, v ní si však odbory nakonec vymohly skoro vše, co chtěly.

Také další vítězné firmy mají vymoženosti, na jaké řada zaměstnanců v jiných firmách nemá nárok. T-Mobile má podle dalšího člena poroty, Richarda Dobeše ze společnosti Krauthammer, dobře propracovaný takzvaný "cafeteria systém". V něm zaměstnanci dostávají body, které mohou utratit buď za fitcentrum, penzijní připojištění nebo kurzy angličtiny.

"Vítězové chtějí od svých lidí vysoký výkon, ale dosáhnou ho přístupem, který není nijak drakonický," říká Dobeš. Jinak firmy mají stále rezervy. Jen polovina dává stravenky a na penzi přispívají jen každému třetímu klientovi fondů. V USA jsou případy, kdy hradí léčbu hypnózou nebo dávají dvacet dnů volna rodičům dětí.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Počet vydaných platebních karet loni klesl, těch bezkontaktních přibylo

(Ilustrační snímek)

Počet vydaných platebních karet v loňském roce klesl o 592 tisíc na 10,7 milionu. Oznámilo to Sdružení pro bankovní...

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Najdete na iDNES.cz