Šéf ČEZu spoléhá na to, že se nová vládní strana bude vzhledem k velikosti ČEZ krotit. Ilustrační foto | foto: Jaroslav Ožana, MF DNES

Šéfové státních podniků před volbami znervózněli

  • 55
Mrazení v zádech mají vždy před volbami nejen politici, ale i řada manažerů firem kontrolovaných státem. Udrží se i po případné změně vlády ve svých křeslech? Chuť na změnu může mít po volbách jak nyní vládní ČSSD, tak i lídr voleb, ODS.

"Šéfové státních podniků teď opravdu nemají dobrou pozici. Co k tomu můžu říct," říká generální ředitel státní strategické firmy Čepro Pavel Švarc s tím, že jsou to teď trochu nervy.

Šéfem se stal loni na podzim a jak nedávno řekl sám lídr ČSSD a premiér Jiří Paroubek, osobně se zasadil o to, aby "vyletěl" předchozí ředitel, Tomáš Kadlec.

Švarc je dlouholetý spolupracovník druhého nejbohatšího Čecha, majitele Agrofertu, Andreje Babiše, který je považován za "člověka ČSSD".

Jistý si není na svém místě ani šéf jedné z největších firem v zemi, polostátní elektrárenské společnosti ČEZ, Martin Roman: "Každý ředitel může být zítra nezaměstnaný a nemá smysl se tím zabývat."

Roman, pod jehož vedením firma v minulých měsících sponzorovala řadu seminářů a jiných akcí s účastí politiků ze všech důležitých stran, ale spoléhá na to, že se nová vládní strana bude vzhledem k velikosti ČEZ krotit.

"Doufám, že se na místo v čele ČEZ nikdo nedívá jako na nějakou trafiku, je to velmi složitý mezinárodní podnik, pečlivě sledovaný domácími i zahraničními investory," varuje před rychlými výměnami Roman, který patří k nejlépe placeným manažerům v zemi.

Za vlády ČSSD, zhruba před dvěma lety, přišel na nejvyšší post také šéf státní České pošty Karel Kratina. Pod jeho vedením vznikl plán, nedávno schválený dozorčí radou, jak poštu rozhýbat, aby držela krok s konkurencí. Výkony pošty totiž před tím ostře kritizoval Český telekomunikační úřad.

"K transformaci, která v nejbližší době Českou poštu čeká, musí být politická vůle. A bylo by nešťastné připravenou strategii rozvoje firmy mávnutím ruky změnit," říká mluvčí pošty Ivo Mravinac.

Lesy jako trafika?
Opoziční ODS, která se chce stát vládní stranou, je zatím k šéfům největších podniků smířlivá. "Nemohu říct, že by nás teď nějaký manažer vyloženě bil do očí," říká Martin Říman z ODS.

Dvojka občanských demokratů Ivan Langer slibuje, že rozhodovat o postech ve státních firmách nebude politika, ale hospodářské výsledky. "Jestli bude někde manažer, jako byl pan Tvrdík, který přivedl České aerolinie na pokraj krachu, pak samozřejmě bude vystřídán," upozorňuje.

Konkrétní případ zatím podle něj na obzoru není. Ohlídat si však chce ODS podle Langra to, aby se státní firmy ještě do voleb nebo těsně po nich nestaly "výsluhovými rentami pro odložené politiky sociální demokracie".

"Příkladem je kandidát na šéfa Lesů ČR pan Koníček. Tady se musím ptát, jestli je to opravdu takový odborník, nebo jestli je to jen trafika," dodal Langer.

František Koníček je bývalý poslanec za ČSSD, který je nyní pověřen vedením Lesů ČR. Ministr zemědělství ho však chce v nejbližší době, zřejmě ještě před volbami, jmenovat do funkce.

ODS se nelíbí vedení úřadů ODS se kromě firem chce zaměřit také na fungování některých klíčových úřadů. "Vůbec se nám nelíbil způsob výměny předsedy Českého telekomunikačního úřadu a ani řízení Energetického regulačního úřadu," uvedl Říman.

Dlouholetého předsedu telekomunikačního úřadu Davida Stádníka vystřídal Pavel Dvořák, v podstatě bez udání důvodu. Vedení Energetického regulačního úřadu se zase dostává pod tlak hlavně kvůli klidu při rostoucích cenách elektřiny a naopak razantním zásahům na trhu s plynem.

"V energetice se reguluje snad už úplně všechno a zavádí se stále nové povinnosti, což dohromady úplně umrtvuje trh," říká Říman. ČSSD je s úřady, ale i podniky spokojena.

"Ve firmách, které fungují, není žádný důvod přemýšlet o zásadních personálních změnách. Totéž platí o Energetickém regulačním úřadu," říká ministr průmyslu Milan Urban.