Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéfové ukazují platy, politici staví clonu

  1:00aktualizováno  1:00
Šéfové velkých českých firem začínají zveřejňovat své platy, ale uprostřed tohoto dosud nevídaného platového striptýzu se zhasne. Čtyři dny předtím, než manažerům vyprší lhůta pro zveřejnění všech svých odměn, senátoři změnili zákon a povinnost ve čtvrtek zrušili.

Nový režim se tím pádem mění ještě dříve, než začal plně fungovat. Novelu totiž mimořádně rychle hned ve čtvrtek večer podepsal prezident. Stihl to, přestože je nyní na cestě po jižní Moravě.

Platy se měly zveřejnit do konce měsíce, a to jmenovitě za každého člena představenstva a dozorčí rady.

Cílem bylo, aby malí akcionáři měli větší přehled o tom, kolik firmu stojí lidé na její špici. Vedlejším efektem by bylo, že veřejnost by také získala víc informací o poměrech v polostátních podnicích.

Podle čerstvé, Senátem schválené novely však postačí zveřejnit odměny jako součet za celé představenstvo či dozorčí radu. "Nesouhlasím s postupem Senátu, mělo to přispět k větší transparentnosti," reagoval ministr financí Bohuslav Sobotka.

Se změnou letos na jaře přišel poslanec ODS Pavel Suchánek, který i přiznal, že jej k návrhu inspirovali sami manažeři velkých podniků, kterým se úplné odhalení platů nelíbí.

Příklady loňských odměn manažerů

Manažer (firma)

Příjem

Karla Stephens (Oskar)

32,8

Alexis Juan (Komerční banka)

13,3

Vratislav Kulhánek (Škoda Auto)

5,4

Miloš Kebrdle (Středočeká plynárenská)

4,1

Dan Ťok (Jihomoravská plynárenská)

3,8

Pramen: Výroční zprávy firem, v milionech Kč za rok

Firmy už odkrývání platů spustily a zatím je to zhruba půl na půl. Například plynárenští distributoři patřící do skupiny RWE či Komerční banka napsali do svých výročních zpráv odměny jmenovitě za každého člena vedení zvlášť. Naopak Zentiva či ČSOB udávají anonymní údaje za celý tým manažerů, i když novela ještě nevyšla ve sbírce zákonů.

"Budeme postupovat podle novely. Myslím, že legislativní proces je tak daleko, že jsme v souladu se zákonem. Pokud vím, burza cenných papírů s tím počítá," říká mluvčí ČSOB Milan Tománek. Mluvčí banky naráží na to, že firmy si již předem zjišťovaly, co jim hrozí, pokud nepůjdou při odhalování platů dostatečně do hloubky.

"Já jsem jim za burzu sdělil, že to budeme posuzovat jako nepodstatné porušení informační povinnosti a nebudeme za to navrhovat sankce. A to bych jim řekl i v situaci, kdyby žádná podobná novela na stole nebyla," říká šéf pražské burzy Petr Koblic.

Podobně shovívavé stanovisko získaly předem podniky také od Komise pro cenné papíry, která přitom loni sama prosadila původní přísnější podobu zákona.

Ty největší firmy, kde se vyplácejí manažerům díky mimořádným odměnám z akciových motivačních programů i desítky milionů korun, čekaly do poslední chvíle, zda se pravidla zmírní. "My rozhodně nebudeme spěchat. Vydáme informaci o odměňování až v pondělí. To je nejzazší termín, kdy to smíme udělat," líčí mluvčí elektrárenské firmy ČEZ Ladislav Kříž. Změna, kterou navrhla ODS, nabrala na obrátkách ve čtvrtek.

Senátem prošla kolem oběda a už v sedm večer ohlásil prezidentův mluvčí, že hlava státu jí rovněž dala svůj souhlas. "Dostali jsme avízo, že je zájem, aby to bylo co nejrychleji," vysvětloval mluvčí Senátu Petr Kostka.

Kritikou naopak nešetřil ekonom Tomáš Ježek. "Ve skutečnosti se ODS takto staví proti hlavnímu proudu modernizace institucionální struktury kapitálového trhu, který politicky razí Evropská komise."

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...Najdete na iDNES.cz