Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéfové ukazují platy, politici staví clonu

  1:00aktualizováno  1:00
Šéfové velkých českých firem začínají zveřejňovat své platy, ale uprostřed tohoto dosud nevídaného platového striptýzu se zhasne. Čtyři dny předtím, než manažerům vyprší lhůta pro zveřejnění všech svých odměn, senátoři změnili zákon a povinnost ve čtvrtek zrušili.

Nový režim se tím pádem mění ještě dříve, než začal plně fungovat. Novelu totiž mimořádně rychle hned ve čtvrtek večer podepsal prezident. Stihl to, přestože je nyní na cestě po jižní Moravě.

Platy se měly zveřejnit do konce měsíce, a to jmenovitě za každého člena představenstva a dozorčí rady.

Cílem bylo, aby malí akcionáři měli větší přehled o tom, kolik firmu stojí lidé na její špici. Vedlejším efektem by bylo, že veřejnost by také získala víc informací o poměrech v polostátních podnicích.

Podle čerstvé, Senátem schválené novely však postačí zveřejnit odměny jako součet za celé představenstvo či dozorčí radu. "Nesouhlasím s postupem Senátu, mělo to přispět k větší transparentnosti," reagoval ministr financí Bohuslav Sobotka.

Se změnou letos na jaře přišel poslanec ODS Pavel Suchánek, který i přiznal, že jej k návrhu inspirovali sami manažeři velkých podniků, kterým se úplné odhalení platů nelíbí.

Příklady loňských odměn manažerů

Manažer (firma)

Příjem

Karla Stephens (Oskar)

32,8

Alexis Juan (Komerční banka)

13,3

Vratislav Kulhánek (Škoda Auto)

5,4

Miloš Kebrdle (Středočeká plynárenská)

4,1

Dan Ťok (Jihomoravská plynárenská)

3,8

Pramen: Výroční zprávy firem, v milionech Kč za rok

Firmy už odkrývání platů spustily a zatím je to zhruba půl na půl. Například plynárenští distributoři patřící do skupiny RWE či Komerční banka napsali do svých výročních zpráv odměny jmenovitě za každého člena vedení zvlášť. Naopak Zentiva či ČSOB udávají anonymní údaje za celý tým manažerů, i když novela ještě nevyšla ve sbírce zákonů.

"Budeme postupovat podle novely. Myslím, že legislativní proces je tak daleko, že jsme v souladu se zákonem. Pokud vím, burza cenných papírů s tím počítá," říká mluvčí ČSOB Milan Tománek. Mluvčí banky naráží na to, že firmy si již předem zjišťovaly, co jim hrozí, pokud nepůjdou při odhalování platů dostatečně do hloubky.

"Já jsem jim za burzu sdělil, že to budeme posuzovat jako nepodstatné porušení informační povinnosti a nebudeme za to navrhovat sankce. A to bych jim řekl i v situaci, kdyby žádná podobná novela na stole nebyla," říká šéf pražské burzy Petr Koblic.

Podobně shovívavé stanovisko získaly předem podniky také od Komise pro cenné papíry, která přitom loni sama prosadila původní přísnější podobu zákona.

Ty největší firmy, kde se vyplácejí manažerům díky mimořádným odměnám z akciových motivačních programů i desítky milionů korun, čekaly do poslední chvíle, zda se pravidla zmírní. "My rozhodně nebudeme spěchat. Vydáme informaci o odměňování až v pondělí. To je nejzazší termín, kdy to smíme udělat," líčí mluvčí elektrárenské firmy ČEZ Ladislav Kříž. Změna, kterou navrhla ODS, nabrala na obrátkách ve čtvrtek.

Senátem prošla kolem oběda a už v sedm večer ohlásil prezidentův mluvčí, že hlava státu jí rovněž dala svůj souhlas. "Dostali jsme avízo, že je zájem, aby to bylo co nejrychleji," vysvětloval mluvčí Senátu Petr Kostka.

Kritikou naopak nešetřil ekonom Tomáš Ježek. "Ve skutečnosti se ODS takto staví proti hlavnímu proudu modernizace institucionální struktury kapitálového trhu, který politicky razí Evropská komise."

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Logo společnosti CEFC

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Zemědělci dostanou za loňské sucho slíbené dvě miliardy, rozhodla vláda

(ilustrační snímek)

Vláda poskytne zemědělcům dvě miliardy korun jako odškodnění za loňské sucho. Podle materiálu by zároveň měli za jarní...

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Najdete na iDNES.cz