Šéfové záložen jsou ve vazbě, další je mají následovat

  11:55aktualizováno  11:55
P r a h a - Vyšetřování řetězového krachu kampeliček vyneslo na světlo první možné viníky. "V cele předběžného zadržení jsou nyní dva lidé," řekla mluvčí policie Soňa Jindráková. Prvním z nich je bývalý generální ředitel Družstevní stavební záložny David Šuman, syn poradce ministra obrany Vladimíra Šumana. Policie ho zatkla před Úřadem pro dohled nad družstevními záložnami, kam šel vysvětlovat své počínání v kampeličce. "Je obviněn z porušování povinností při správě cizího majetku a pravidel v hospodářském styku," potvrdila Jindráková.

Druhým zadrženým je šéf Živnostenského Spořitelního a Úvěrního družstva Radim Kiezler, kterého policie odvedla z letiště. Je obviněn ze zpronevěry.

Další lidé z vedení kampeliček přitom mohou výše uvedené muže následovat. Vyšetřovatelé totiž sdělili obvinění ještě dvěma manažerům z Družstevní stavební, jejich jména ovšem neuvedli.

Co se vlastně ve zmíněných kampeličkách stalo? "V Družstevní stavební se dávaly úvěry lidem, kteří byli jejími členy jeden den," říká ředitel úřadu pro dohled Ivo Vrzal. Podle stanov přitom měli být členy alespoň tři měsíce. Dokumenty od úvěrů se posléze ztratily.

"Vyšetřovatelé by tedy měli alespoň najít seznamy lidí, kteří mají přístup ke klíčům od trezorů," říká bývalý šéf zabezpečení objektu kampeličky Lubomír Příborský. "Za mého působení v záložně tyto dokumenty existovaly."

Zmíněné úvěry ovšem možná nebudou to jediné, co bude předmětem šetření. Podle dostupných informací se totiž zhruba šedesát milionů korun přesunulo z Družstevní stavební záložny do jisté dceřiné společnosti.
"Pokud narazíme na další skutečnosti, trestní oznámení rozšíříme," uvedl Vrzal. Podle něj zatím není jasné, kolik majetku v kampeličce, která spravovala tři sta milionů vkladů, skutečně zbylo. Družstvo je v nucené správě zhruba dva měsíce.

Podobným případem je příběh Živnostenského Spořitelního a Úvěrního družstva, jen s tím rozdílem, že zde státní orgány zareagovaly rychleji.

Trestní oznámení na Radima Kiezlera totiž bylo podáno pouhých deset dnů po vyhlášení nucené správy. Také tady se ovšem část prostředků přesunula do dceřiné společnosti, podle dostupných informací třicet milionů korun.

Tuto firmu se Radim Kiezler podle úřadu pokusil narychlo prodat pojišťovně Patria. "Zmíněnou operaci se nám naštěstí podařilo zvrátit, takže společnost stále patří kampeličce," říká Ivo Vrzal.

Ani u Živnostenského Spořitelního, které spravovalo jednu miliardu korun, není jasné, jaký majetek v družstvu zbyl a kolik budou činit ztráty.

"K oběma záložnám lze ovšem říci, že nebyly plné majetku, ale dluhů," řekl Vrzal. Ztráty se tak budou pohybovat v řádech stamilionů korun.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Michelinské hvězdy zvedají obrat, ale i tlak na restauratéry a kuchaře

Zleva současní držitelé michelinské hvězdy: Radek Kašpárek, Roman Paulus a...

Michelinská hvězda je pro kuchaře nebo restauratéra něco jako Oscar pro herce. Ale není to jen pocta. Ocenění „nakopne“...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Virtuální zrcadlo, kdo je nejkrásnější? Technologie mění online nákup oblečení

Rtěnku, brýle i šperky je možné si v e-shopu virtuálně vyzkoušet na vlastním...

Obchody specializující se na prodej na internetu stále usilovněji vymýšlejí, jak překonat základní nevýhodu proti...Najdete na iDNES.cz