Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéfy státních firem čekají tvrdší pravidla pro vyplácení prémií

  1:31aktualizováno  1:31
Více než dvě stovky manažerů státních firem by od roku 2011 mohly podléhat novým pravidlům pro odměňování. MF DNES to řekl Ivan Fuksa, náměstek ministra financí. Výši a mechanismus odměňování státních šéfů prověří podle dřívějšího rozhodnutí premiéra v příštích týdnech speciální komise složená ze zástupců ministerstev a vlády.

Tým patnácti lidí bývalého manažera ČSA Radomíra Lašáka (na snímku) má podle propočtů za roky 2006 až 2008 dostat na odměnách až 120 milionů korun. | foto: ČTK

Ta chce přenastavit pravidla pro státní šéfy tak, aby se významná část odměny počítala v dlouhodobějším horizontu několika let a menší váhu měly prémie za splnění jednoročního plánu. "Chceme se podívat, jak s odstupem času management firmu zvelebil, jak zvedl hodnotu akcií," uvedl ministr financí Eduard Janota.

Vláda chce zároveň mít o výši a mechanismu odměňování manažerů lepší přehled. Ministři resortů, pod něž jednotlivé státní podniky spadají, se tak nebudou muset bát, že dozorčí rada schválí bonusy za jejich zády. To se podle exministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) stalo právě v případě ČSA. ´

Jestli je současné odměňování adekvátní, mají posuzovat vedle zmíněné komise také najatí specialisté. Vláda by také měla rozhodnout, zda odměny manažerů zveřejní. Dnes jejich výši smí znát jen dozorčí rada a vlastník firmy.

Podle Fuksy už dnes pravidla pro odměňování na základě víceletého výsledku firmy fungují v kritizovaných firmách ČEZ a ČSA – jde o tzv. opční program, respektive OK Bonus. "Budeme doporučovat vládě, aby podobný model byl realizován ve všech strategických firmách," plánuje Fuksa.

Manažeři před komisí

Cílem pravidel je zabránit tomu, aby se firmy chovaly spekulativně a jeden rok se snažily dělat vše pro to, aby měly výborné výsledky, na úkor dalšího roku. Toho by mohly dosáhnout třeba prodejem části majetku a jeho zpětným pronájmem. Podle Fuksy se nicméně u odměn v ČSA a v ČEZ od prodeje majetku odhlíží.

Vláda, která bude pravidla projednávat v lednu, nemá v úmyslu nastavit programy všude stejně. Odměňování by se odvíjelo podobně jako dnes u dozorčích rad a představenstev od velikosti a ziskovosti firmy, počtu zaměstnanců či výše majetku. Záležet také bude, zda se jedná o firmu strategickou (např. pro přepravu ropy) či ne.

V neposlední řadě bude hrát roli i to, zda jde o firmu s ryze českou působností nebo s nadnárodním přesahem, jako je například ČEZ nebo ropné ČEPRO. Změny odměňování se budou týkat více než dvou set lidí, kteří se podílejí na řízení společností, v nichž má stát nejméně třetinovou účast.

Takových podniků je několik desítek. Patří k nim třeba Letiště Praha, Hotel Thermal či Česká exportní banka (spadají pod ministerstvo vnitra), Česká pošta (vnitro), Budějovický Budvar nebo Lesy ČR (zemědělství) či České dráhy (doprava).

Odměňování si zaslouží diskuzi

Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera si současné odměňování šéfů státních a polostátních firem zaslouží diskusi. "Je například diskutabilní, nakolik se o restrukturalizaci ČEZ zasloužil současný management a nakolik vlastník, tedy stát," uvažuje Hüner.

Z toho důvodu je podle něj na zvážení, zda je třináctinásobné zhodnocení akciové opce, které měl možnost inkasovat například současný šéf energetické firmy Martin Roman, přiměřené.
Celá snaha udělat něco s odměnami vychází z dění kolem převážně státem vlastněných ČSA.

Tým patnácti lidí bývalého manažera Radomíra Lašáka má podle propočtů za roky 2006 až 2008 dostat na odměnách až 120 milionů korun.

"Zapomíná se však na to, že letos se budou pravděpodobně přičítat malusy. Jejich výše bude známa zřejmě v únoru," upozorňuje Fuksa.

Odměna se totiž vyplácí až v okamžiku ukončení čtyřletého cyklu. Podle odhadů lidí obeznámených se situací v ČSA by to i přesto v součtu nemuselo být méně než 60 milionů. Při pohledu na současný stav firmy se taková odměna jeví jako přemrštěná. ČSA by totiž bez zásahu státu téměř jistě zkrachovaly.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Mall.cz vstupuje do doby kamenné. Otevírá první pobočku

Nová kamenná prodejna Mall.cz

Internetový obchod Mall.cz otevírá v nově zrekonstruované pražské nákupní galerii Nové Butovice svou první kamennou...

Chcete stavět dům nebo rekonstruovat? Čekání na úřady trvá měsíce

(ilustrační snímek)

Novela stavebního zákona měla vše zjednodušit, ale přináší také komplikace. Doplácejí na to lidé, kteří si stavějí dům....

První měsíc otcovské dovolené: přišlo přes dva tisíce žádostí

Ilustrační snímek

Méně než čtvrtina otců, jimž se narodilo dítě na přelomu roku a měli první a zároveň poslední možnost v únoru nastoupit...

Najdete na iDNES.cz