Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Daimler otestoval v provozu „samořiditelný“ autobus. Řidič ho jen jistil

  0:55aktualizováno  0:55
Německý Daimler otestoval takzvaný semiautonomní, tedy téměř samořiditelný, autobus. Po osobních a nákladních autech tak velký výrobce naznačil vizi konce řidičů i v sektoru hromadné dopravy. Zástupci Daimleru ale uznávají, že do sériové výroby je ještě daleko.

Mercedes-Benz Future Bus řízený systémem CityPilot. | foto: Daimler

Nový autobus z dílny německého koncernu Daimler s názvem Mercedes-Benz Future Bus v pondělí absolvoval přibližně dvacetikilometrovou trasu z letiště Schiphol do městečka Haarlem.

Během jízdy vůz zastavoval na světelných křižovatkách či na zastávkách, projížděl tunely a zatáčkami. Zastavoval i před chodci, kteří mu „vběhli“ u zastávek do cesty.

Fotogalerie

Řidič – který přesto v kabině z bezpečnostních důvodů seděl a na jízdu pro jistotu dohlížel – se nemusel volantu ani dotknout. Nešlapal na plyn ani na brzdu.

Autobus plný novinářů na testovací jízdě prezentoval systém pro (polo)autonomní jízdu CityPilot. Ten vychází z obdobného programu pro nákladní vozy.

O řízení se stará systém, který čerpá informace o cestě z kamer, radaru a GPS navigace. Podle zástupců skupiny Daimler je díky tomu schopen zastavovat s přesností na centimetry.

Na druhou stranu je třeba dodat, že jízda probíhala sice za provozu, ale ve speciálním pruhu vyhrazeném autobusům.

Do sériové výroby ještě daleko

Future Bus je příspěvkem Daimleru do probíhajícího závodu o vyvinutí auta bez řidiče. Co se týká hromadné dopravy, leckde už v soukromých areálech zkušebně autonomně jezdí různá vozítka připomínající dodávky – například EZ10 od francouzské firmy EasyMile (více jsme psali zde). Samořiditelný autobus ale ještě k vidění není.

A ani jen tak nebude. Podle slov jednoho z manažerů Daimleru to bude ještě „pár let trvat“. V první vlně se spíše počítá s tím, že do produkce budou postupně pronikat jednotlivé technologie použité v programu – ve formě bezpečnostních prvků.

Týká se to například zdokonalování adaptivního tempomatu, který umí v určitých situacích zastat některé z řidičových funkcí. Trvale se na něj ale zatím spolehnout nelze. Důvěrou v samořiditelné systémy otřásla smrtelná nehoda elektromobilu Tesla, jehož řidič spoléhal právě na automatického pomocníka (podrobněji jsme psali zde).

Právě Tesla je přitom považována za jednoho z nejprogresivnějších představitele evoluční větve automatizace řízení. Tedy směru, který právě přes přidávání podobných vychytávek postupně z normálního auta udělá samořiditelné.

Druhou - revoluční - větev potom reprezentuje hlavně Google, který vyvíjí a testuje úplně nové autonomní vozidlo. Rozšíření všech zmíněných pokusů ale dosud brání legislativa, která v některých státech přinejlepším povoluje regulované testování samořiditelných aut v provozu (více jsme psali například zde).

Křetínského firma sází spíš na dlouhý dojezd elektrobusu

Česko patří ve výrobě autobusů k velmocem. Loni jich místní producenti, společnosti Iveco a SOR, vyrobili rekordních 4 517. Libchavský SOR ale zatím příklad Daimleru následovat nechce. „Autonomním řízením se vůbec nezabýváme,“ říká mluvčí SOR Petr Hájek.

Podle něj má nyní firma ze skupiny EPI Daniela Křetínského jiný cíl, který souzní s nejnovějšími trendy. „Na zářijovém veletrhu v Hannoveru plánujeme představit elektrobus, který bude mít výrazně vylepšený dojezd i dobu dobíjení. Tak, aby byl atraktivní pro městské dopravce,“ prohlašuje mluvčí firmy, která loni vyrobila sedm stovek autobusů.

Autor:Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Nový rekord. Norwegian Airlines zvládly nejrychlejší let přes Atlantik

Ilustrační snímek

Aerolinky Norwegian Airlines drží rekord v letu přes Atlantik v nejkratším čase uskutečněný podzvukovým komerčním...

Další z rubriky

Česká dopravní Popelka už nebude v koutě. Přístavům připlují peníze

Přístav v Děčíně

Po letech půstu dostanou majitelé českých přístavů od státu stamiliony korun na opravy a investice do rozvoje. Program...

Nabalil se a šel na odbavení. Návrhář neměl peníze na poplatek za kufr

Kuriózní případ z letiště

Někdo se na letišti obává teroristického útoku, jiného frustruje mnohem běžnější hrozba: poplatek za extra zavazadlo....

V Česku je 96 mostů v havarjiním stavu, platí na nich dopravní omezení

Oprava mostu generála Pattona v Plzni

Na bezmála stovce mostů v České republice platí kvůli havarijnímu stavu dopravní omezení. Část z nich projevy stárnutí...

Najdete na iDNES.cz