Senát je pro kratší monopol Telecomu

- Českému Telecomu poté, co příští rok padne jeho monopol, sice zůstanou dál některé výhody, jeho hájení však možná bude o něco kratší. Senátoři totiž ve čtvrtek vrátili do sněmovny telekomunikační zákon a navrhli o půl roku zkrátit lhůty, které má Telecom na přípravu konkurenčního prostředí.Pokud návrh senátorů schválí i poslanci, kteří původně hlasovali pro delší lhůty, pak bude od ledna 2002 možné i z telefonu Telecomu volat po vytočení příslušné předvolby za ceny někoho z konkurentů.

Od poloviny roku 2002 bude možné přejít ke konkurenci a nechat si své číslo.

Zda poslanci zkrácení přijmou, zatím není jasné, nicméně senátoři dali během jednání najevo, že záměrně zkracují lhůty jen mírně, aby zajistili pro zákon podporu i ve sněmovně.

Na zkrácení lhůt tlačí i Evropská komise, jejíž zástupci ovšem vyzvali senátory ke zpřístupnění obou služeb už příští rok. Tento návrh sice také padl, hlasovalo pro něj však pouze dvacet senátorů.

Senát navrhl zkrátit výsady Telecomu
Český Telecom zřejmě bude muset urychlit své přípravy na vstup konkurence. Senátoři totiž ve čtvrtek částečně vyslyšeli stížnosti jeho budoucích soupeřů i kritiku Evropské unie a vrátili zpět do sněmovny kontroverzní telekomunikační zákon, ve kterém navrhli zmírnit některé výhody, jež měly Telecomu zůstat i po otevření trhu na začátku příštího roku.

Senátoři především zkrátili o půl roku termín, odkdy si každý bude moci ponechat své telefonní číslo, i když se rozhodne odejít od Telecomu ke konkurenční firmě nebo se přestěhuje do města s jinou předvolbou.

Zákon v té podobě, v jaké odešel z Poslanecké sněmovny, sice otvíral trh od začátku příštího roku, nicméně možnost ponechat si číslo odsouval až na rok 2003.

Pokud poslanci, kteří se budou vráceným zákonem v příštích týdnech znovu zabývat, tento návrh Senátu schválí, pak bude možné ponechat si číslo už v polovině roku 2002.

O půl roku se podle senátní verze rovněž zkracuje termín, odkdy bude muset Telecom umožnit svým zákazníkům vytočit zvláštní předčíslí, a vstoupit tak do sítě některého z konkurentů a využívat jeho služeb, pokud se jim budou zdát výhodnější.

Tato možnost volby, kterou bude možné i pevně nastavit například pro mezinárodní hovory, by podle senátorů měla přijít již koncem příštího roku.

Delší lhůty poslanci schválili jako vstřícný krok vůči Telecomu, podle něhož není technicky možné se na zpřístupnění těchto služeb rychleji připravit. O tom se včera snažil senátory zpočátku přesvědčit i ministr dopravy a spojů Antonín Peltrám.

Během diskuse však připustil, že půlroční zkrácení, jež bylo nejmírnější z navrhovaných verzí, zvládnout půjde.

Totéž soudí i předseda nezávislého Českého telekomunikačního úřadu David Stádník. "Půl roku není při dnešním bouřlivém rozvoji telekomunikačních technologií žádná dlouhá lhůta, čili se domnívám, že technicky lze toto zvládnout. Nicméně u přenositelnosti čísla by rychlejší postup mohl být riskantní, neboť taková změna je poměrně náročná," uvedl včera Stádník, jenž hlasování sám sledoval.

Ve hře byl včera i návrh přiblížit volný pohyb mezi konkurenčními nabídkami už na začátek příštího roku, tedy hned v okamžiku otevření trhu. Senátoři však během debaty sami dali najevo, že nechtějí sáhnout k příliš radikálním krokům, aby poslance příliš nepopudili a neohrozili průchodnost svých návrhů v Poslanecké sněmovně.

Poslanci totiž při projednávání vráceného zákona na něm nemohou nic měnit, mohou buď přijmout návrh tak, jak jej upravili senátoři, nebo Senát přehlasovat a přijmout původní verzi.

V případě, že by poslanci hlasovali jako poprvé, Senát by přehlasovali.

K razantnějšímu postupu při kompletním otevírání trhu senátory v úterý vyzval i šéf pražského zastoupení Evropské komise Ramiro Cibrián. Podle konkurentů Telecomu však senátoři jeho výzvu nevyslechli docela.

"Připadá mi, že senátoři jsou k těmto výzvám hluší. Každé urychlení liberalizace vítáme, ale jedná se jen o mírný krok a první rok se pro zákazníky prakticky nic nezmění," prohlásil po hlasování Richard Stonavský z Aliatelu.