Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Senát pohřbil penzijní reformu. Vylepšil spoření s příspěvkem státu

  • 233
Penzijní reforma bývalé vlády Petra Nečase definitivně končí. Tečku za ní udělali senátoři, kteří zrušili takzvaný druhý důchodový pilíř, kdy lidé mohli místo státu posílat část sociálních odvodů do soukromých penzijních fondů. Senátoři také potvrdili vylepšení podmínek důchodového spoření s příspěvkem od státu.

Změny ještě musí potvrdit podpisem prezident Miloš Zeman.

„S odstupem času si myslím, že je to správně,“ řekl k definitivnímu zrušení penzijní reformy Nečasovy vlády ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš. Pro konec druhého pilíře hlasovalo 50 senátorů, osm bylo proti, 14 se zdrželo hlasování. (více zde)

„Nikdo nebude tratit, všichni své peníze dostanou zpátky,“ řekl místopředseda Senátu Zdeněk Škromach z ČSSD.

K Nečasově penzijní reformě se přihlásilo asi jen 85 tisíc lidí, což bylo pro pravicovou vládu velké zklamání. Zčásti to mohlo být vlivem toho, že druhý penzijní pilíř nebyl povinný, což nyní exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 považuje za zásadní chybu. Část lidí téměř jistě odradilo, že sociální demokraté předem kategoricky řekli, že druhý pilíř padne, jakmile k tomu budou mít příležitost.

„Nenáviděný druhý pilíř byl vlastně zrušen dřív, než začal,“ řekl Zdeněk Brož z KDU-ČSL. Ale není to podle něj důvod k jásání „Vracíme se do bodu nula,“ upozornil. „Demografický vývoj je varující,“ dodal. Rodí se méně dětí a na stole není alternativní důchodová reforma. Průběžný systém to podle něj nemůže zvládnout.

Babiš: Čekáme na návrh ministryně práce Marksové

„Je to relativně jednoduché, buď budeme mít peníze na výplatu důchodu, nebo nebudeme,“ řekl senátorům Babiš. „Roste výběr pojistného, jdeme správným směrem,“ prohlásil ministr financí. Řekl, že vláda čeká na návrh ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové ohledně penzijní reformy. Obává se přitom dopředu, že pro státní rozpočet její návrh dobrý nebude.

„Změny penzijního systému se mají dělat v širší shodě,“ prohlásil exministr práce a sociálních věcí Škromach. A to podle něj minulá vláda rozhodně neudělala, druhý důchodový pilíř oslaboval podle sociálních demokratů státní systém penzí. „Snad už nikdy nebudeme dělat penzijní reformu jedním hlasem,“ řekl také jeho kolega Ivo Bárek.

„Ptám se ministra Babiše, který rozdával koblihu a sliboval, že bude líp - máte nějakou alternativu? Posílení třetího pilíře je fajn, ale to nestačí,“ řekla Veronika Vrecionová z ODS.

Senátoři potvrdili zatraktivnění spoření s příspěvkem státu

Senátoři ve čtvrtek také potvrdili úpravy ve třetím důchodovém pilíři, důchodovém spoření se státním příspěvkem. Pro hlasovalo 48 senátorů, nikdo nebyl proti, 19 se zdrželo hlasování. (jak kdo hlasoval, najdete zde)

Lidé, kteří mají penzijní připojištění se státním příspěvkem, se od ledna dočkají vylepšení jeho podmínek. Kromě toho, že jim ke vložené tisícovce stát nyní přispívá 230 korunami, si lidé budou moci při podávání daňového přiznání odečíst další dvě tisícovky místo jedné, tedy ročně 24 tisíc korun místo současných 12 tisíc korun (více zde).

Senátoři také potvrdili, že od ledna 2016 bude platit vyšší limit pro osvobození od daně u příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění se státním příspěvkem, na doplňkové penzijní spoření a penzijní pojištění nebo na soukromé životní pojištění ze 30 na 50 tisíc korun.