Původně měly nové daně a jejich výběr začít platit už v roce 2013. Kalouskovo ministerstvo však termín odsunulo. Ilustrační snímek

Původně měly nové daně a jejich výběr začít platit už v roce 2013. Kalouskovo ministerstvo však termín odsunulo. Ilustrační snímek | foto: ČTK

Senát posune daňovou reformu na rok 2015, Kalousek ji chce přesto dřív

  • 69
Jednotné inkasní místo a s ním i změny daní z příjmů nabírají další zpoždění. Nejnověji by vše mělo odstartovat až v roce 2015, což dnes zřejmě schválí Senát. Ministr financí Kalousek ale připravuje novelu, která datum účinnosti zase vrátí do roku 2014.

Aby napravilo chyby poslanců a odvody z hazardu směřovaly do státního rozpočtu, domluvilo se ministerstvo s ČSSD, která má v Senátu většinu, že na oplátku daňové změny odloží o další rok.

Odsun reformy zřejmě dnes odhlasuje Senát spolu se změnami týkajícími se hazardu. "Tato vstřícnost, která se týká zdanění loterijního byznysu, je vykoupena legitimní představou Senátu o tom, že daňová reforma, která z pohledu Senátu nese jistá rizika, bude posunuta po skončení mandátu této vlády," uvedl náměstek ministra financí Ladislav Minčič.

Daně se zpozdí kvůli legislativě

Ministerstvo financí i vláda nicméně předpokládají, že projekt jednotného inkasního místa spustí ještě v době svého mandátu, který by měl skončit v létě 2014. Ministerstvo by tak mělo přijít s novelou, která datum účinnosti zase vrátí do roku 2014. To je původní termín odsunu, o němž se mluvilo, když byl zákon ve Sněmovně.

Sociální demokraté, kteří jsou proti schváleným daňovým změnám, se dřívějšího rozjezdu reformy nebojí. "Myslím, že rozpočtová situace a nepřipravenost reformy výběru daní vládu nakonec donutí ponechat termín 2015," věří šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Původně měly nové daně a jejich výběr začít platit už v roce 2013. Důvodem odkladu na 2014 je zpoždění související legislativy. Fakt ale je, že ani ministerstvo financí není na věc připraveno a odklad je pro něj úleva. "Zvládli bychom to, ale nenaplnili bychom zákon, ani nemáme schválené peníze v rozpočtu," uvedl nedávno pro MF DNES Jan Knížek, šéf daňové správy.

Reforma daní změní podobu

Daňové změny přinášejí v první řadě zjednodušení správy odvodů a výběr daní a pojistného na jednom místě. Zároveň se ruší superhrubá mzda, sazba daně z příjmu fyzických osob se mění na 19 procent, zavádí se daň z úhrnu mezd namísto pojistného pro firmy a mění se pravidla pro stropy, při jejichž překročení se už neplatí pojistné. Novinkou má být zaměstnanecký bonus ve výši 3 000 Kč ročně, zároveň zůstává daňová výjimka na stravenky, snižují se odvody živnostníkům a od daně se osvobozují dividendy. Celkově se na těchto změnách rozpočet připraví o zhruba čtyřicet miliard korun.

Co vše kromě vrácení data o rok bude obsahovat zmiňovaná novela, není vůbec jasné a mohla by značně překvapit. "Budeme reflektovat ekonomický vývoj, vnější prostředí v dluhové krizi a možná nás čekají úplně jiné daňové změny než ty, o kterých se v souvislosti se zřízením jednotného inkasního místa diskutovalo," dodal Minčič.

Ke snižování daní z příjmů tak kvůli nepříznivému ekonomickému vývoji vůbec nemusí dojít. Ostatně ministr financí Kalousek už dříve avizoval, že boj proti daňovému osvobození stravenek ještě nevzdal a netají se také snahou omezit daňové paušály živnostníkům.

,