Ministr financí Miroslav Kalousek hájil v Senátu snížení podpory stavebního spoření.

Ministr financí Miroslav Kalousek hájil v Senátu snížení podpory stavebního spoření. | foto: Vít šimánek, ČTK

Senátoři nesouhlasí se snížením státní podpory stavebního spoření

  • 36
Osekání státní podpory stavebního spoření na polovinu bude muset vládní koalice ve Sněmovně prosadit znovu. Levicí ovládaný Senát vrátil zákon poslancům. "Nejradši bych státní podporu stavebnímu spoření zrušil úplně. Omezením podpory ušetříme 6 až 7 miliard korun ročně," řekl ministr financí Miroslav Kalousek.

Vládní návrh, o kterém se bude muset ve Sněmovně hlasovat znovu, by znamenal, že se příspěvek státu sníží z 15 na 10 procent naspořené částky za rok - maximálně na 2 tisíce korun ročně, pokud klient na stavební spoření za rok vloží 20 tisíc korun. Zdaněny přitom budou jak úroky z klientových vkladů, tak ze státní podpory.

Vláda návrh už jednou v parlamentu prosadila, ale musela to udělat podruhé. Její snahu totiž zastavil Ústavní soud. Vadilo mu, že vláda chtěla zpětně snížit státní podporu za rok 2010 na polovinu, i to, že osekání státní podpory stavebního spoření prosadila ve zrychleném režimu legislativní nouze.

Senátorka Alena Gajdůšková z ČSSD při jednání v horní komoře parlamentu řekla, že stavební spoření a podpora, kterou mu stát dává, má smysl nejen kvůli samotnému spoření, ale i proto, že je to podle ní jedna z mála věcí, kterou stát podporuje i sektor stavebnictví, což má vliv i na pracovní místa.

"Stavební spoření je podle mě přežitý produkt. Navíc jeho podpora znamená distorzi na trhu finančních produktů, kdy se jednomu z těchto produktů dostává neoprávněné výhody. Očekávám, že Poslanecká sněmovna podpoří původní vládní návrh," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09.