Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Senátoři v USA ukrojili ze svého balíčku přes sto miliard

  • 1
Americký senát vyškrtal přes sto miliard ze svého plánu záchrany ekonomiky, který by měl ulevit Američanům postiženým finanční krizí. Nyní počítají s výdaji "jen" přibližně 800 miliard a doufají, že získají snadněji podporu republikánů.

"Jsme rádi, že se proces posunul dopředu. Nyní jsme blíž k tomu, abychom Američanům přinesli scénář, který by vytvořil miliony pracovních míst a mohli opět chodit do práce," řekl mluvčí Bílého domu Robert Gibbs.

Nový plán počítá s výdaji 780 miliard dolarů, ale navíc zřejmě i s částkou 47 miliard dolarů, v níž je zahrnuta pomoc pro lidi s nízkými příjmy nebo podpora prodeje domů a nových automobilů. Celkem se tedy bude hlasovat o balíčku v hodnotě 827 miliard dolarů.

Obsahuje také pomoc v podobě snížení daní a veřejných výdajů. Prezident Obama svalil část viny za situaci, v níž USA nyní jsou, na republikány.

Obama může plán podepsat v půlce února

Spojené státy čelí největší ekonomické recesi za více než sedmdesát let. Lidí bez práce za leden přibylo o 600 tisíc, informovali v pátek úřady. Zpráva zvýšila očekávání přijetí druhého záchranného plánu, který je o sto miliard dolarů tučnější než loňský první balíček.

Obama chce, aby měl plán na stole k podpisu 16. února. Senát by o něm mohl hlasovat v úterý, ale možná i dříve. Prezident už sehnal podporu několika republikánů. "Demokraté a republikáni se v Senátu semkli a náležitě odpověděli na nutnost reagovat, kterou si tento okamžik žádá," řekl.

Po pěti dnech vyjednávání demokraté vyškrtali miliardy ze svého balíčku, který původně počítal s výdaji až 937 miliard dolarů. Republikáni namítali, že jde o vyhazování peněz s nejistým výsledkem.