Šéf automobilky Jaguar Land Rover Ralf Speth se slovenským premiérem Robertem...

Šéf automobilky Jaguar Land Rover Ralf Speth se slovenským premiérem Robertem Ficem po podpisu smlouvy o investici Britů v Nitře (prosinec 2015). | foto: Profimedia.cz

Je slovenská pobídka fér? Evropská komise prošetří vábení Jaguaru do Nitry

  • 19
Britská automobilka Jaguar Land Rover se v srpnu 2015 rozhodla, že svou další továrnu postaví na Slovensku. Dala tak košem dalším zájemcům o významnou investici, včetně Česka. Evropská komise nyní ale začala vyšetřovat, zda investiční pobídka neporušila pravidla. Slováci označují postup komise za obvyklý a přislíbili spolupracovat.

Konkrétně Evropská komise zahájila podrobné vyšetřování plánu Slovenské republiky poskytnout britské automobilce Jaguar Land Rover 125 milionů eur (3,3 miliardy korun) na investici do nového závodu u Nitry.

Instituce, která pro společný trh supluje i pravomoci antimonopolního úřadu, má pochybnosti, zda slovenský plán splňuje pravidla Evropská unie o státní pomoci. Automobilka hodlá do továrny investovat celkem 1,4 miliardy eur (37 miliard korun).

„Je dobré, když veřejné investice stimulují hospodářský růst v členských zemích. Musíme se však vyhnout škodlivému soutěžení mezi členskými státy. Komise důkladně prošetří, zda je plánovaná pomoc ze strany Slovenské republiky skutečně nevyhnutelná k tomu, aby společnost Jaguar Land Rover umístila svou investici v Nitře, zda je tato pomoc omezená na nevyhnutelné minimum a zda nenarušuje hospodářskou soutěž či nepoškozuje soudržnost v EU,“ uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Továrna u Nitry s kapacitou 150 tisíc vozidel ročně by měla zahájit provoz v příštím roce. Jaguar Land Rover sídlí v Británii, od roku 2008 je však součástí indické společnosti Tata Motors.

Slováci: Bez pobídek by šel Jaguar do Mexika

Slovenský ministr hospodářství Peter Žiga v reakci označil postup komise za oprávněný a přislíbil, že Bratislava bude s ní v této záležitosti spolupracovat. „Nevidím v tom nic komplikovaného. Jsme otevřeni tomuto řízení, poskytneme komisi příslušné informace a podklady,“ řekl Žiga po středečním jednání slovenské vlády.

Komise má pochybnosti zejména o tom, zda plánovaná státní pomoc stimuluje soukromé investice. Slovensko podle komise navíc tvrdí, že bez této pomoci by se investice automobilky Jaguar Land Rover realizovala mimo Evropskou unii, konkrétně v Mexiku.

Komise však uvedla, že bude muset přezkoumat indicie, podle kterých měla státní podpora přimět společnost Jaguar Land Rover, aby dala Slovensku přednost před jinou členskou zemí EU.

Automobilka podle slovenských medií potvrdila, že nabídka pobídek ze strany Slovenska byla součástí jejího rozhodnutí upřednostnit při umístění investice Evropu před Mexikem. O továrnu se podle dřívějších informaci kromě Slovenska a Mexika ucházely také Česká republika, Polsko, Maďarsko a Turecko (psali jsme zde).

,