Šetření v Komerční bance má první výsledky, tvrdí Kollert

- Vyšetření pochybných obchodů Komerční banky s rakouskou firmou B. C. L. Trading, které ústavu mohou přivodit ztrátu až osmi miliard korun a jimiž se nyní zabývá policie, má podle generálního ředitele ústavu Jana Kollerta první výsledky. "Osoby, které byly ve funkcích a byly odpovědné, jsou odvolány. Personálních změn bylo několik a na různých úrovních včetně některých ředitelů z vyššího managementu," říká Kollert.

Dokážete říci, kdo má celou kauzu na svědomí?

To závisí na konečných výsledcích forenzního auditu a policejního šetření, jež samozřejmě ještě nejsou k dispozici. A to ne proto, že by se něco zanedbávalo, ale proto, že vyšetřování je pečlivé.

První průběžné výsledky forenzního auditu budou na konci ledna. Banka ale již oznámila, že byly překročeny nastavené limity, a předmětem vyšetřování nyní je, co může být nedbalost, co bylo porušení a co snad mohl být úmysl.

Překročení limitů jste oznámili hned první týden, kdy byla kauza na světě. Mě zajímá, co je od té doby nového?

Potvrdilo se, že rozsah problému není větší než osm miliard korun, jak jsme oznámili před Vánoci.

Troufl byste si nyní říci, zda se na vzniku současných problémů podíleli také lidé zevnitř banky, či zda problém vznikl dokonce úmyslem někoho z nich?

Úmysl je věc ošidná, to musí posoudit orgány činné v trestním řízení a pak případně soud. Já osobně nemám indicie, které by mě přesvědčily o něčím úmyslu.

Dá se alespoň mluvit o spojení klientů s někým uvnitř banky?

Samozřejmě víme, s kým ten klient byl ve styku, ale nakolik se mezi nimi vytvořilo větší pouto než pracovní, nemohu spekulovat.

O PROBLÉMECH VÍME AŽ OD LISTOPADU

Podle týdeníku Respekt vyplývá z vnitřních dokumentů banky, že představenstvo pod vaším vedením o případu vědělo, a přesto jej dále nechalo běžet. Je to pravda?

Pokud bylo někde řečeno, že toto letadlo bylo dále ponecháno v letu, tak proti tomu se musím jednoznačně ohradit. To samozřejmě není pravda, protože představenstvo v červnu zcela konkrétně rozhodlo o snižování angažovanosti.

Čili letadlo mělo pomalu klesat. Ale zdůrazňuji, že hovořím v obecné rovině, nikoli o konkrétních klientech, jejichž jména jsou bankovním tajemstvím.

Čili o těchto problémech představenstvo ví už od června?

Rozhodnutí představenstva snížit angažovanost neznamenalo objev problému. Klient tehdy platil normálně podle splátkového kalendáře, ke snížení angažovanosti jsme přistoupili z opatrnosti a s ohledem na velikost tohoto případu.

Ale z dosud známých informací vyplývá, že klient platil právě z těch peněz, které načerpal v Komerční bance...

To je spekulace, platil podle sjednaných podmínek.

Co bylo mezi červnem a podzimem, kdy se tedy problém objevil?

Možná klient předpokládal, že banka zvýší angažovanost. V každém případě přestal platit.

Čili pomalý pokles letadla se zřejmě nepodařil...

To je poněkud spekulativní tvrzení, mohu stejně spekulativně odvětit, že kdyby představenstvo respektovalo návrh klienta a zvětšilo prostor pro jeho operace, tak bychom nyní o tomto případu možná nemluvili. Vše by bylo zdánlivě v pořádku, ale pak by tento případ byl odhalen při prodeji banky, a to by bylo zcela fatální.

My jsme přesvědčeni, že snížení angažovanosti byla jediná možnost, jak reagovat. Ale takto jsme prověřovali všechny obchodní případy a důvod, proč tento objev přišel tak pozdě, je ten, že nejprve přišla řada na případy z rozvahy banky. Tento je mimo rozvahu, čili na něj došlo až v závěrečné fázi.

ČÁST Z OSMI MILIARD MOŽNÁ PŘIJDE ZPĚT

Stále platí, že rozsah problému činí osm miliard korun?

Ano, my jsme uvedli jako maximální možnou újmu osm miliard s tím, že představenstvo dělá maximum pro to, aby ta částka byla v konečném účtování nižší. Část z této angažovanosti má v tuto chvíli formu potenciálního závazku a nebyla ještě vůbec uplatněna. A může se stát, že ani nebude.

Sama banka však na tuto operaci vytváří stoprocentní rezervy, čili ji zohledňuje jako stoprocentní ztrátu...

Banka ji tak vede z principu opatrnosti, ale oprávkováním se nepředpokládá, že jsou tyto naše pohledávky nutně nedobytné. Nelze takto paušalizovat, že se oprávkuje jen proto, že obchod má být ztrátový.

Vy jste přesvědčeni, že nebude zcela ztrátový?

Ne, klient zatím není veden jako ztrátový, ale jen jako pochybný, což je o jeden stupeň lepší kategorie.

INVESTOŘI CHTĚJÍ OČIŠTĚNÉ BANKY

Vláda včera rozhodla o další sanaci Komerční banky. Jak rozsáhlou očistu budete navrhovat?

Vláda se ze zkušenosti z prodeje jiných bank přesvědčila, že investoři žádají rozsáhlé očištění banky. Rok stará diskuse, zda prodat banku tak, jak stojí, nebo ji zpoloviny očistit nebo zcela očistit, se dnes ukazuje jako neaktuální.

Příprava vaší banky bude podle ministra financí vůbec nejnákladnější ze všech privatizovaných podniků. Kolik budou tyto náklady činit?

To je otázka konkrétních jednání s konkrétními investory, kteří mohou mít různé požadavky. Bude záležet i na tom, jak vláda rozhodne o očištění portfolia. Tuto cifru lze nyní těžko odhadnout.

Ministr financí také říká, že náklady na přípravu banky k privatizaci budou zcela určitě vyšší než příjmy z prodeje. Jak si to vysvětlujete?

Kdybyste udělal analýzu, kolik činila například dotace do ČSOB na počátku devadesátých let, tak by se také objevila zajímavá čísla. Ale vážit účetní náklady a výnosy není podstatné, podstatný je efekt privatizace v ekonomice a zastavení dalších nákladů.

Podle vás bude výnos záporný?

Já bych nepředbíhal, to je otázka zájmu investorů a obchodní strategie při prodeji. Žádná banka na světě, když je ve státních rukou, nefunguje tak jako soukromá.

Bývalý šéf Komerční banky Jan Kollert