Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Šetřit musí i šéfové, z aut jim mizí masážní sedačky

  • 94
Zatímco řadovým zaměstnancům kvůli krizi většinou neroste plat a nedostávají vánoční odměny, nejvyšší šéfové se musí vzdát některých nadstandardních výhod. Místo luxusního Audi A8 s masážními sedačkami si zvykají třeba na méně vybavené „á šestky“.

"Na benefitech pro šéfy se šetří, firmy hledají levnější varianty. Žádné extravagantní výstřelky jako v minulých letech se dnes už nevidí," říká Martin Mácha, šéf poradenské společnosti Mercer. Firmy v rámci úspor dokonce začínají šéfům počítat ujeté kilometry, a jejich cestování proto sledují.

"Do všech aut nám namontovali systém GPS, aby byl větší přehled, kolik toho najezdíme a kam," říká obchodní ředitel jedné výrobní společnosti, který si přál zůstat v anonymitě.

Samozřejmostí už také není ani nadstandardní důchodové či úrazové pojištění. A zcela vypadl příspěvek na bydlení. Personalisté v nadsázce říkají, že jediný benefit, který krize přinesla, je neplacené volno.

Polepší si jen vyvolení šéfové

Většina šéfů tuzemských firem nebude mít ze svých odměn a bonusů za letošní rok radost – oproti předešlým letům si skoro všichni pohorší.

Zatímco za posledních několik let křivka znázorňující růst odměn nejvyšších šéfů neochvějně stoupala, po letošním roce se nejspíše ohne a nějakou dobu zůstane ve vodorovné poloze.

A jen někteří, "vyvolení" ředitelé se podle odborníků na odměňování mohou těšit na obrat k lepšímu už během příštího roku. Důvod?

Firmy, jejichž vedení se během roku zúžilo, prošly restrukturalizacemi, ušetřily na méně potřebných lidech, budou chtít vítězným "koním" zvýšit motivaci, tedy i platy. Polepší si proto hlavně lídři, kteří dokázali firmám pomoci vypořádat se s krizí.

Odměny jen pro ty, kteří našli cestu z krize

Podle odborníků z personálních firem se bude jednat opravdu jen o vyvolené jedince. "Půjde pouze o ty prokazatelně nejlepší a perspektivní lidi. Zkrátka ty, kteří se poprali s krizí tím způsobem, že firmě třeba naopak přinesli větší podíl na trhu," vidí odměny pro příští rok Alice Punch z personálněporadenské společnosti Korn/Ferry.

Tací budou zejména manažeři na takzvaných frontových pozicích, obchodníci zajišťující firmě zásadní část tržeb a ti, kteří jsou schopni vytvářet nové příležitosti a zakázky. Další skupinou by pak mohli být firemní kapitáni – krizoví manažeři, finanční ředitelé, kteří firmě dokázali zajistit úspory, zeštíhlili a zefektivnili chod společnosti.

"Právě tyto manažery zřejmě příští rok neminou i vyšší bonusy, zejména za co nejzásadnější podíl na vytváření zisku a na zdravém běhu společnosti," potvrzuje Blake Wittman, šéf personální společnosti SpenglerFox pro Česko, Slovensko a Polsko.

Za letošní rok však firmy rozhazovat na odměnách rozhodně nebudou. Podle průzkumu personální společnosti Touchdown vyplácí letos odměny svým šéfům v plné výši jen pět procent firem. "Zbytek vyplácí bonusy poměrně k výsledkům firmy, které nebyly vesměs dobré. Když firma nedosáhla ani poloviny definovaných cílů, nevyplatila bonusy vůbec," doplňuje čísla Barbora Tomšovská, šéfka společnosti Touchdown.

Podle ní si nejvíce pohoršili šéfové ve výrobě a automobilovém průmyslu, z pozic pak především podpůrné oblasti, jako je marketing a lidské zdroje.

Manažeři už netlačí na pilu

"Určitě se dá říci, že nejvíce zchudly téměř všechny vrcholové pozice a často také střední management," shrnuje letošní rok Alice Punch.

O kolik přesně si čeští šéfové pohoršili, však bude statisticky jasné až začátkem příštího roku. Odměny za rok 2009 se totiž většinou vyplácejí až v rámci lednové výplaty.

Zatímco údaje personálněporadenské společnosti HayGroup hovoří o tom, že letošní lednové odměny snižovalo jen sedm procent firem, odhady k lednu příštího roku hovoří o počtu firem několikanásobně vyšším. Důvodem je fakt, že rok 2008 byl pro většinu českých podniků stále ještě příznivý.

Kromě omezených odměn se však zastavil i růst základních platů manažerů. Na trhu se rozvolnily stavy, bez práce je stále více bývalých ředitelů, zástup kvalitních kandidátů je tak větší stejně jako tlak na současné zaměstnané lídry. Ti si v této době raději odpustí tlačit na růst svých platů, které jim do letošního roku rostly závratným tempem.

"Firmy manažery zcela přestaly přeplácet. Celá éra přesunu manažerů s automatickým navýšením mzdy je za námi. Nyní je trend nastaven na dlouhodobosti, zkušenosti a také uspokojení z práce," myslí si hledačka šéfů Andrea Jarošová, partnerka společnosti Topsearch.