Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Setuza prodává slavné značky: Thymolin, Fluoru a Odol

  9:30aktualizováno  9:30
Do ciziny nezmizí úplně, ale už nejsou české. Společnost Setuza prodá britské farmaceutické firmě GlaxoSmithKline (GSK) ochranné známky ke svým zubním pastám. Jde například o značky Fluora, Odol nebo Thymolin, Paradentol a Perlička.
Ochranné známky k zubním pastám získali Britové

Ochranné známky k zubním pastám získali Britové | foto: Martin AdamecMF DNES

Jako první o transakci, jejíž hodnotu ani jedna z firem nesdělila, informovaly včerejší Hospodářské noviny. Obchod však bude v řádech stovek milionů korun.

Odol je něco jako vlajková loď mezi zubními pastami vyráběnými v Setuze. To, že firma prodala značky Britům, však neznamená, že už je nebude vyrábět. Pro Brity dokonce produkci ztrojnásobí.

"Staneme se nyní na českém trhu jedničkou v oboru dentální hygieny," uvedl Petr Novák z českého zastoupení GSK. Firma hodlá produkci z Česka vyvážet.

Setuza Odol a zmíněný Thymolin vyrábí už přes padesát let. Zatímco Thymolin je jen českou značkou, Odol se celou dobu vyráběl i v zahraničí a po otevření českého trhu v roce 1989 muselo zákonitě dojít ke konfliktu s německým výrobcem.

Nakonec se "zahraniční" Odol dostal pod GSK. Soud před několika lety rozhodl, že Setuza nemůže prodávat výrobky se značkou Odol za hranicemi, naopak zahraniční výrobce nesmí dovážet svůj Odol na český a slovenský trh. GSK vlastnila dosud práva na značku v Rakousku, Švýcarsku a Německu. Podle ředitele Setuzy Františka Janů může za rozdělení značky mezi různé firmy druhá světová válka a Benešovy dekrety.

"Zubní pastu tohoto jména totiž vyráběla jedna firma za první republiky ve dvou závodech: v Ústí nad Labem a v německých Drážďanech. Po válce přešla značka z Ústí na znárodněný český tukový průmysl, zatímco ta z Drážďan postupně na západoevropské producenty a nakonec na GSK," uvedl Janů.

Marketing se nevyplácel
Setuze se podle vedení v posledních letech už nevyplácely marketingové náklady na zubní pasty.

"Vyrobíme ročně asi čtrnáct milionů zubních past, na marketing jsme přitom vydávali kolem třiceti milionů korun. Jenže potřebovali bychom tak dvojnásobek, abychom si náš zhruba třetinový podíl na tomto trhu alespoň udrželi. Zubní pasty už prostě nejsou naší prioritou," zdůvodňuje Janů prodej značek.

Například Odolu vyrábí Setuza hned šest druhů, například Odol herbal, Odol vitamins a jiné. Ovšem výroba se z Ústeckého kraje už před několika lety přestěhovala do Olomouce, kde se vyrábí i další značky zubních past ze sortimentu Setuzy. I ty jsou dnes už částečně legendou, kromě zmíněného Thymolinu je to Fluora a Stoma. Jejich podíl na českém trhu je v ale v porovnání s Odolem takřka mizivý.

Pro území České republiky vlastní Setuza celkem 271 ochranných známek, přičemž zhruba 50 tvoří základní motivy, ostatní jsou jejich různé grafické a textové variace. Na Slovensku, kam Setuza nejvíce exportuje, platí 230 ochranných známek Setuzy a mezi Slováky zůstávají ty nejznámější v povědomí stejně jako v Čechách. Mezinárodně smí Setuza užívat 50 ochranných známek.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

České lékárny Dr.Max míří do Číny. Penta chystá nákupy řetězců

(Ilustrační snímek)

Investiční skupina Penta míří s lékárenskou sítí Dr.Max na čínský trh. Jedná s některými společnostmi o jejich koupi....

Historické navýšení: ve Škodovce vzrostou mzdy o dvacet procent

(Ilustrační snímek)

Odboráři v automobilce Škoda dosáhli historicky nejvyššího růstu mezd. Celkově odměna při započítání všech navýšených...

Air Bank chystá expanzi do západní Evropy. Plánuje, že osloví Němce

Finančník Jiří Šmejc

Do západní Evropy míří první banka českých majitelů. Air Bank, kterou vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner, získala...

Najdete na iDNES.cz