Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Setuza prodává slavné značky: Thymolin, Fluoru a Odol

  9:30aktualizováno  9:30
Do ciziny nezmizí úplně, ale už nejsou české. Společnost Setuza prodá britské farmaceutické firmě GlaxoSmithKline (GSK) ochranné známky ke svým zubním pastám. Jde například o značky Fluora, Odol nebo Thymolin, Paradentol a Perlička.
Ochranné známky k zubním pastám získali Britové

Ochranné známky k zubním pastám získali Britové | foto: Martin AdamecMF DNES

Jako první o transakci, jejíž hodnotu ani jedna z firem nesdělila, informovaly včerejší Hospodářské noviny. Obchod však bude v řádech stovek milionů korun.

Odol je něco jako vlajková loď mezi zubními pastami vyráběnými v Setuze. To, že firma prodala značky Britům, však neznamená, že už je nebude vyrábět. Pro Brity dokonce produkci ztrojnásobí.

"Staneme se nyní na českém trhu jedničkou v oboru dentální hygieny," uvedl Petr Novák z českého zastoupení GSK. Firma hodlá produkci z Česka vyvážet.

Setuza Odol a zmíněný Thymolin vyrábí už přes padesát let. Zatímco Thymolin je jen českou značkou, Odol se celou dobu vyráběl i v zahraničí a po otevření českého trhu v roce 1989 muselo zákonitě dojít ke konfliktu s německým výrobcem.

Nakonec se "zahraniční" Odol dostal pod GSK. Soud před několika lety rozhodl, že Setuza nemůže prodávat výrobky se značkou Odol za hranicemi, naopak zahraniční výrobce nesmí dovážet svůj Odol na český a slovenský trh. GSK vlastnila dosud práva na značku v Rakousku, Švýcarsku a Německu. Podle ředitele Setuzy Františka Janů může za rozdělení značky mezi různé firmy druhá světová válka a Benešovy dekrety.

"Zubní pastu tohoto jména totiž vyráběla jedna firma za první republiky ve dvou závodech: v Ústí nad Labem a v německých Drážďanech. Po válce přešla značka z Ústí na znárodněný český tukový průmysl, zatímco ta z Drážďan postupně na západoevropské producenty a nakonec na GSK," uvedl Janů.

Marketing se nevyplácel
Setuze se podle vedení v posledních letech už nevyplácely marketingové náklady na zubní pasty.

"Vyrobíme ročně asi čtrnáct milionů zubních past, na marketing jsme přitom vydávali kolem třiceti milionů korun. Jenže potřebovali bychom tak dvojnásobek, abychom si náš zhruba třetinový podíl na tomto trhu alespoň udrželi. Zubní pasty už prostě nejsou naší prioritou," zdůvodňuje Janů prodej značek.

Například Odolu vyrábí Setuza hned šest druhů, například Odol herbal, Odol vitamins a jiné. Ovšem výroba se z Ústeckého kraje už před několika lety přestěhovala do Olomouce, kde se vyrábí i další značky zubních past ze sortimentu Setuzy. I ty jsou dnes už částečně legendou, kromě zmíněného Thymolinu je to Fluora a Stoma. Jejich podíl na českém trhu je v ale v porovnání s Odolem takřka mizivý.

Pro území České republiky vlastní Setuza celkem 271 ochranných známek, přičemž zhruba 50 tvoří základní motivy, ostatní jsou jejich různé grafické a textové variace. Na Slovensku, kam Setuza nejvíce exportuje, platí 230 ochranných známek Setuzy a mezi Slováky zůstávají ty nejznámější v povědomí stejně jako v Čechách. Mezinárodně smí Setuza užívat 50 ochranných známek.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Albert zvyšuje mzdy. Od ledna přidá v průměru 17 procent

Obchodní řetězec Albert chce rozšířit koncept své moderní prodejny „Tržnice“....

Tisícům pokladních, prodavačů, pekařů a skladníků zvýší obchodní řetězec Albert od ledna 2019 mzdy. Zaměstnanci si...

Pět barev musí stačit, velí Musk. Chce urychlit výrobu vozů Tesla

Elon Musk, šéf automobilky Tesla, představuje nový elektrický roadster

Automobily Tesla už budou jen v pěti namísto sedmi barev. Oznámil to v úterý majitel firmy Elon Musk na Twitteru. Chce...

Pražané jsou hladoví a jídlo musí mít včas, říká šéf Uber Eats

Tomáš Peťovský, šéf Uber Eats.

Nejdůležitější je dodat zákazníkům jídlo včas, říká Tomáš Peťovský, šéf české pobočky Uber Eats. Americká firma nedávno...Najdete na iDNES.cz