Setuza

Setuza | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Setuzu kupuje švýcarský obr Glencore

  • 2
Švýcarský komoditní kolos Glencore, který vydal minulý týden vůbec největší primární emisi akcií na londýnské burze, požádal český antimonopolní úřad o schválení vstupu do Česka. Úřad zveřejnil, že zahájil zkrácené řízení s Glencore International AG o převzetí majetku "v oblasti zpracování olejnin a výroby rostlinných olejů".

Potvrdily se tak dřívější informace MF DNES, že Glencore má kupní smlouvu na bývalý majetek zkrachovalé ústecké Setuzy. Celkem jde údajně o prodej za 45 milionů eur (1,12 miliardy korun).

Podle antimonopolního úřadu jde konkrétně o majetek firem Lisovna Ústí nad Labem (lisovna a plnírna oleje), Borsay (rafinerie oleje) a STZ Development (budovy). Součástí převzetí jsou i ochranné známky společnosti Lukana Oil.

O známky Setuzy se hlásí více firem

V případě prodeje známek, za něž měl dát Glencore, největší obchodník s komoditami na světě, zhruba osm milionů eur (200 milionů Kč), jde o kuriózní situaci.

Všechny známky, mezi nimi známý Vegetol či Lukana, totiž byly minulý měsíc zahrnuty do konkurzní podstaty Setuzy. Ta je prý dala už v roce 2008 do zástavy za později nesplacenou půjčku firmě Pembroke Trading z Malty. Ta na ně tedy nedávno vznesla nárok. Na známky si podle informací MF DNES dále dělá nárok i zkrachovalý Oleofin či slovinská banka NLB.

Za všemi zmíněnými firmami, které prodávají majetek Glencoru, stojí lidé kolem právníka a podnikatele dvakrát odsouzeného za finanční podvody Petra Sisáka. V minulosti totiž koupila Setuzu firma Via Chem Group, kterou ovládá právě Sisák. Ten postupně majetek převedl na různé spřátelené firmy a zbytek zkrachoval. Tak se například Lisovna Ústí dostala do majetku Ivo Haly, Sisákova právníka, a zaregistrovala si adresu v Sisákově pražském bytě. Podobné je to i s ostatními firmami. Některé transakce začala prověřovat policie.

Sisák je také napojen na firmu Key Investments, která spravovala peníze třem pražským radnicím a dalším městům a nakoupila za ně nelikvidní a v některých případech zřejmě i neplatné cenné papíry vlastní propojené skupiny. Jde například o dluhopisy zmíněného Borsay či Via Chemu.

Zbude na radnice?

Není jasné, zda Sisák použije peníze od Glencore k zaplacení radnicím, které požadují své peníze zpět. Většina jich má jít třem bankám, J&T, PPF a NLB, které měly prodávaný majetek z velké části v zástavě.

Není ani jasné, jak radnice dopadly s částí dluhopisů Via Chemu, které byly splatné včera. Má je například firma Sneo radnice Prahy 6. "Dnešní bankovní výpis samozřejmě ještě nemáme," reagoval včera ekonomický šéf Snea Radek Pergl.