Za deset let  firmy investovaly v severních Čechách 66 miliard

Za deset let firmy investovaly v severních Čechách 66 miliard

Severní Čechy: nejlepší kraj v lákání investorů

  • 1
Na severu Čech snad není města, které by nemělo průmyslovou zónu. Pole za předměstími zela roky prázdnotou, teď se však zdá, že investice, jež sem přitekly, se začínají vracet. Díky nim klesá nezaměstnanost, snad největší problém severních Čech. A odborníci slibují další práci.

Ústecký kraj ve spolupráci s agenturami stále usiluje o strategického investora, který by zaměstnal tisíce lidí. Stále nepřichází, ovšem region se stal velmi atraktivní pro menší firmy. I díky nim nezaměstnanost během roku klesla. Počet lidí bez práce se ke konci září snížil z loňských 67 544 o dva tisíce.

Severní Čechy podle Jany Víškové z CzechInvestu drží prvenství v Evropě v počtu získaných investic do výroby automobilových dílů. Zóny obsadilo přes 50 podniků, které vytvořily okolo 5000 míst. V příštím roce by se počet nových míst v zónách měl zvýšit na bezmála deset tisíc.

"Ústecký kraj je v lákání zahraničních investorů nejúspěšnější ze všech krajů," říká i kolega Víškové René Samek, ředitel divize podpory investic agentury CzechInvest. "Směřuje tam nejvíce projektů podpořených vládními pobídkami. V objemu investic je tento kraj také rekordmanem hned po Středočeském kraji, který má prvenství jen díky historicky největší investici TPCA v Kolíně," dodává.

V období let 2000-2004 stát podporoval 43 projektů soukromých firem, jež chtěly otevřít výrobu na severu Čech, což je zdaleka nejvyšší číslo v republice. Ve druhém, Středočeském kraji to bylo 30, v Moravskoslezském kraji, který má podobné problémy s nezaměstnaností jako Ústecký, to bylo 19 projektů a například v Praze jen dva.

Za deset let desítky miliard
Nejde jen o počty státem podpořených projektů, ale také o množství peněz, které investoři do kraje přinesou, a o počet nových pracovních příležitostí. "Firmy v Ústeckém kraji v průmyslových zónách od roku 1994 investovaly nebo v nejbližších měsících investují přes 66 miliard korun a vytvoří bezmála 13,5 tisíce nových pracovních míst," dodává Samek. Do kraje se tak dostane 16 procent investic do průmyslových zón v republice.

V kraji se zaplňují menší průmyslové zóny, které vlastní obce nebo soukromí majitelé. Tisíce lidí našly práci v Lovosicích, Kadani, Klášterci, Ústí, Krupce, Chomutově a Rumburku. V zónách Klášterce, Kadaně a Chomutova má postupně vzniknout až čtyři tisíce pracovních míst.

A proč jsou severní Čechy tak atraktivní? Podle všeho právě díky majitelům průmyslových zón. Vedení krajského úřadu zatím nedokáže zcela přesně sdělit, zda za příchod investorů může propagace na průmyslových veletrzích. V příštím roce na ni krajský úřad vyčlenil 770 tisíc korun.

"Nevíme, zda investoři přicházejí na základě toho, že o kraji slyšeli na veletrhu, nebo z jiného zájmu, v každém případě musíme o sobě dávat vědět," říká hejtman Jiří Šulc.

Problémem je Žatec
Na druhé straně neúspěšné je hledání strategického investora, který by dal práci tisícům lidí. Malé firmy nabízejí desítky, maximálně stovky míst. Stát, CzechInvest i krajský úřad stále bez úspěchu nabízejí zónu Triangle u Žatce.

"V současné době jednáme s třemi velkými firmami, které by mohly do Žatce přijít. V této fázi jednání nemůžeme ale poskytnou žádné bližší informace," prohlásil ředitel odboru řízení investičních projektů CzechInvestu Jan Kubíček.

Do prostoru bývalého vojenského letiště v Žatci už kraj investoval půl miliardy korun. Jedná se o připravenou plochu pro průmyslové investice evropského významu. Vážný zájemce o toto území, korejská automobilka Hyundai, dala ale nedávno přednost severní Moravě.

"Triangle připravuje krajský úřad. Město Louny se na přípravě a obsazování zóny přímo nepodílí. My jsme kraji poskytli jen některé informace, například jaké jsou možnosti bydlení pro lidi, kteří by do průmyslové zóny přišli pracovat, zda si v Lounech mohou koupit byt nebo postavit rodinný domek. Je ale možné, že bychom mohli uvažovat například o vybudování cyklostezky mezi městem a průmyslovou zónou," říká starosta Loun Jan Kerner.

Daří se Klášterci, Kadani a Krupce
A jakým lokalitám se v současné době daří? Jmenovat lze bezesporu investory obsazenou průmyslovou zónu v Klášterci nad Ohří, která se bude navíc rozšiřovat, zónu v Kadani nebo u Krupky.

"Průmyslová zóna na Královském vrchu je pro Kadaň nesporně přínosem. Od začátku před čtyřmi roky jsme soukromou firmu, která zónu vlastní, podporovali a také jsme se částečně podíleli na financování infrastruktury. Radnice také dala na začátku manažerům investorských firem k dispozici několik bytů," říká místostarostka Kadaně Olga Zölklerová.

Soukromá společnost S. I. R., která kadaňskou zónu vlastní, má investory na 45 hektarech svých pozemků, což je více než polovina. "Máme tady celkem sedm zahraničních investorů, jdeme cestou většího množství menších firem. Případný odchod některého výrobce by tak neměl na nás a na zaměstnanost zásadní dopad," vysvětluje strategii majitel společnosti Vlastislav Hofman.

Průmyslová zóna v Krupce je pak zcela soukromou investicí, i když radnice ji podporuje. Bez jediné koruny státní podpory postupně obsazuje pozemek o rozloze 75 hektarů liberecká Investorsko inženýrská. Výrobu už zahájila firma Autokabel se 120 zaměstnanci.

Na 24 hektarech se ale připravuje jedna z největších investic na zelené louce za skoro tři miliardy korun, které do Krupky dá výrobce stavebních hmot Knauff. Výrobu má spustit na jaře příštího roku a zaměstnat 230 lidí. Dalších 200 pracovních míst slibuje izraelský výrobce potravin na podzim příštího roku.

,