Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Voda na severu se vrací městům a obcím, vykoupí ji od Veolie

  • 23
Obce a města v bývalém Severočeském kraji budou mít od 1. ledna 2019 znovu plnou kontrolu nad hospodařením s vodou. Valná hromada Severočeské vodárenské společnosti (SVS) ve čtvrtek schválila odkup podílu ve výši 50,1 % ve společnosti Severočeské vodovody a kanalizace od společnosti Veolia.

Hlasování bylo nakonec poměrně těsné, pro bylo 54 % akcionářů, majitelé více než třetiny akcií se zdrželi.

Veolia má ze severočeských vodáren odejít jen naoko, zisky bude mít dál

SVS, kterou vlastní města a obce bývalého Severočeského kraje, tak získají plnou kontrolu nad firmou, v které měli dosud minoritu a která provozuje síť jejich vodovodů a kanalizací. Firmě by to mělo umožnit například čerpat evropské dotace, neměly by také ročně odcházet řádově stamilionové dividendy z hospodaření k francouzským majitelům Veolie.

Cenu za transakci zatím firmy nezveřejnily. Plánovaná tisková konference se zatím kvůli stále probíhající valné hromadě odkládá. Proti plánu se nakonec zvedl značně silný odpor, protože vedení SVS počítá s tím, že s Veolií nakonec bude spolupracovat ještě v další společnosti, kterou si společně založí. V ní však bude mít SVS většinový podíl (více čtěte zde).

„Akcionáři SVS dnes svými hlasy potvrdili naše společné čtyřleté úsilí, jímž bylo dostat vodu a s ní spojené provozování v severočeském regionu opět pod plnou kontrolu měst a obcí. Schválená strategie nám umožní ukončit bez sankcí provozní smlouvu se společností Veolia již v roce 2018, tedy o dva roky dříve, než bylo původně plánováno. A to bez jakýchkoli negativních dopadů na kvalitu poskytovaných služeb nebo ekonomiku firmy,“ hodnotí výsledek klíčového hlasování valné hromady společnosti generální ředitel SVS Bronislav Špičák.

Jednou z verzí bylo i ukončení provozní smlouvy se SčVaK a vybudování zcela nové firmy. Podle SVS by ale taková varianta byla nejnákladnější. „Nákladově vyšla varianta budování nové provozní společnosti jako nejdražší, odborné expertizy navíc jasně ukázaly, že by byla spojena i s řadou značných rizik, kdy by byla ohrožena kontinuita fungování vodárenské infrastruktury v severočeském regionu,“ vysvětluje předseda představenstva SVS Tomáš Indra.