Severokorejci chtějí svůj dluh umořit ženšenem.

Severokorejci chtějí svůj dluh umořit ženšenem. | foto: University of Wisconsin

Severokorejci chtějí Česku splatit část dluhu, umoří ho ženšenem

  • 195
Díky těžko vymahatelným zahraničním dluhům z dob socialistického Československa budeme možná všichni zdraví a potentní. Jeden z největších a zároveň nejchudších dlužníků, Severní Korea, je totiž ochotný umořit část svého dluhu. Místo peněz však nabízí kořen ženšenu, rostliny nazývané díky léčivým účinkům všehoj.

Korejská lidově demokratická republika (KLDR) podle informací z českého ministerstva financí nabídla umoření pěti procent ze 186 milionů korun, které už léta dluží za dodávky dopravních strojů a tramvají.

"Snažíme se je přesvědčit, aby dovezli třeba loď zinku, který se tam těží. My bychom si ho sami zpeněžili," říká Tomáš Zídek, náměstek ministra financí, který má mimo jiné na starosti zahraniční pohledávky.

kdo dluží česku nejvíc

1.Kuba.....................6 393
2.bývalá Jugoslávie..2 196
3.Súdán...................1 950
4.Rusko....................1 371
5.Irák .......................1 309
10.KLDR.....................186

Pramen: MF ČR; v mil. Kč k 31. 12. 2009

Severní Korea byla ke konci loňského roku desátým největším dlužníkem na seznamu zemí, který je drahou vzpomínkou na bývalé přátele ze socialistického tábora. Vévodí mu Kuba s více než šesti miliardami korun.

Korejská strana prý o zinku nechce ani slyšet a místo toho navrhuje přednostní prodej ženšenu. Severokorejci ho dodávají především do Číny. Kromě kořene v syrovém a sušeném stavu se tam vozí i v podobě likéru či čaje. Delegace nedávno přivezla do Česka na ukázku i příslušné vzorky.

Čtyři sta tun léčivého kořene

Ženšen by muselo ministerstvo financí Číňanům nejspíš přeprodat, protože Češi by ho sami nespotřebovali. Při průměrné deklarované ceně zhruba čtyř set korun za kilo, která vyplývá z posledních dostupných celních údajů v roce 2005, by za celý dluh Česko pořídilo přes 400 tun této suroviny. Loni se ženšenu dovezlo 1,4 tuny, a to převážně z Číny. Přímo ze Severní Koreje dorazil kořen naposledy v roce 1999 a bylo ho osm kilogramů.

"Podle dohody CITES se nesmí dovážet některé ruské a americké druhy ženšenu, ty jsou chráněné. U severokorejského to neplatí," říká Jan Auer z České inspekce životního prostředí.

Severokorejský druh ženšenu je podle obchodníků, kteří obchodují s výrobky z něj, vyhlášený. "Asijský ženšen z Koreje a severovýchodní Číny je nejlepší a nejuniverzálnější. Ostatní se používají jen na některé neduhy," říká Zdeněk Košut, majitel internetového Ženšen Shopu.

Používá se jako prostředek k posílení imunity, v energetických nápojích, ale také k posílení mužské potence. Na skutečně léčivé účinky této rostliny však existují rozdílné názory a některé studie je popírají.

Za starými pohledávkami Československa jsou často bizarní příběhy, které pokračují i do současnosti. Zídkovým lidem se například letos podařilo zajistit část peněz z pohledávky, které zpronevěřil bývalý úředník ministerstva financí Karel Ponocný.

Jako uprchlý byl odsouzen k sedmiletému vězení za podvod při vymáhání údajně nedobytného peruánského dluhu ve výši 46 milionů. Větší část získaných peněz sám utratil, část investoval. "Z dražby jeho české nemovitosti získáme několik jednotek milionů," uvedl náměstek Zídek.
Letos ho vydala Kostarika, kde se Ponocný mezitím usadil.