Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sexuální byznys trpí, ubylo turistů i úředníků

  8:02aktualizováno  8:02
V sexuálním průmyslu se v Česku protočí přes půl miliardy dolarů, tedy skoro deset miliard korun. Letos se ovšem tento odhad agentury Mag Consulting nejspíš nenaplní. Šedesát procent z těchto peněz totiž vozí do Česka turisté a těch kvůli krizi výrazně ubylo. Tím pádem trpí i sexuální byznys.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

"Naše klíčová klientela, hosté ze Západu, je zvyklá počítat od útlého mládí a teď hodně šetří. Počet návštěv v této skupině klesl nejvíc, až o polovinu," říká majitelka několika luxusních nevěstinců v Praze.

A přidává ještě jeden zajímavý postřeh: asi třetinový pokles lze pozorovat u tradiční zákaznické skupiny - vyšších českých státních úředníků. "Jejich reálné mzdy za posledních pár let skutečně klesly," vysvětluje.

Podle majitelky se mění nejen počet klientů, ale i jejich chování přímo v klubech. Také tam obracejí každou korunu. Ne že by snad souložili jinak, ale už se tolik "nerozšoupnou". Klesl odbyt služeb typu all inclusive, nebo jak provozovatelé někdy s nadsázkou říkají, produktů "all you can eat". Návštěvníci se tedy přijdou pobavit, ale už si dívku nezaplatí do rána.

Podobně trpí placené služby na internetu. Pokles je znovu v řádech desítek procent. "Placené weby šly hodně dolů, mám teď o sedmdesát procent nižší zisky než před krizí," tvrdí pornoherec a producent Robert Rosenberg. Hned se ale pochlubí, že nouzi o sex rozhodně nemá. "Je ho najednou mnohem víc v soukromí. Vidím to u sebe i u lidí, se kterými se bavím. Nechodí se pít do hospody, ale souloží se. Je to zadarmo a uvolní se tím stres."

Prostitutky ve výloze v Dubí. Fotografie je z roku 2004, v té době tady sexuální byznys kvetl.

Prostitutky ve výloze v Dubí. Fotografie je z roku 2004, v té době tady sexuální byznys kvetl.

Prudký pád na přelomu roků zažily i takzvané videochaty - tedy placená služba, kde dívka přes webovou kameru za peníze plní přání klienta, většinou ze zahraničí.

Vypadá to, že je pro provozovatele sexu na internetu zle. Ale opak je pravdou: obecně zažívá velký boom. Lidi se totiž z placených služeb stěhují na neplacené, a těch jsou opravdu mraky.

"Přístup na placená videa sice klesl, ale čas, který lidi tráví na našich stránkách, roste," říká Pavel Vtelenský ze serveru amateri.cz. "Lidi budou šetřit jinde. Potvrzuje se, že sex je levnější než jiné druhy zábavy."

Doba přeje různým seznamkám a chatům. Daří se jim, a to nejen proto, že třeba kvůli ztrátě práce mají lidi víc času. Ale chtějí se i odreagovat. "Málo zakázek a problémy v práci mi úplně rozbouraly vztah," popisuje třicetiletý Lukáš. "Sex s partnerkou skoro vymizel, tak hledám rozptýlení na internetu."

A ještě jednomu byznysu se v dobách krize tradičně daří. Jako v dalších případech to začalo být nejdřív patrné ve světě, ale brzy trend přišel i k nám: roste obchod s erotickým zbožím a různými pomůckami.

"Je to patrné. Češi i Slováci v posledních měsících nakupují víc než dřív," potvrzuje Alena Brtníčková z řetězce Erotic City. "Máme nejen stálé zákazníky, ale přicházejí i noví. Chtějí se uvolnit, odreagovat a zbavit stresu, když se jim třeba nedaří v práci." Což ale podle prodejců není jediný důvod, proč jdou teď pomůcky tak dobře na odbyt.

Ten druhý je možná ještě zajímavější: "Během krize odjíždějí lidé za dobrou prací i na několik dní. Hledají tedy způsoby, jak sexuálně nestrádat a při tom nebýt nevěrný," dodává Brtníčková.

Čtěte ve čtvrtečním magazínu DNES

Ilustrační foto

Jak se krize projevila v sexuálním životě českých top manažerů? Kdo ztrátu zaměstnání nese lépe - muži či ženy? Může sex léčit frustraci nezaměstnaných? Celé téma najdete ve čtvrtečním Magazínu DNES.
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Czexit zneklidňuje čtyři z pěti firem. Chtějí záruku, že Česko v EU setrvá

ilustrační snímek

Nejistota spojená s debatou o případném vystoupení České republiky z Evropské Unie znepokojuje 78 procent manažerů...

Pochybné eshopy zaplevelují český internet, využívají opuštěných domén

(Ilustrační snímek)

V Česku rychle přibývá rizikových internetových obchodů. Často vznikají na „opuštěných“ doménách s dobrou historií jako...

Číňané z CEFC couvají z navýšení podílu v bance J&T, Slavii si ponechají

Logo společnosti CEFC

Čínská skupina CEFC stáhla žádost o navýšení podílu ve skupině J&T Finance Group, kterou podala k České národní bance....

Najdete na iDNES.cz