Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sezona v pálenicích začala, ovoce je ale méně

  10:17aktualizováno  10:17
Slivovice bude letos v kraji exotickou pálenkou. A nejen ona. Sezona pálení ovocných destilátů, která v Ústeckém kraji právě začíná, bude chudší než loňská, shodují se provozovatelé palíren. Ovoce totiž poškodily plísně a jarní mrazy.
Košt slivovice, alkohol

Košt slivovice, alkohol - ilustrační foto | foto: Lubomír AnčinecMF DNES

V minulých letech lidé pálili hodně třešní, meruněk, višní, jablek či hrušek, letos bude na stolech pěstitelů zřejmě převládat jablkovice a hruškovice. Pěstitelé už nyní dobře ví, že po několika dobrých letech přichází horší sezona. V minulosti nahradil případnou absenci nejcennějších švestek jiný druh ovoce. Letos je však málo i třešní, višní a meruněk.

Pálení vykvašeného ovoce už odstartovalo třeba v obecní palírně ve Vilémově u Kadaně, jako první zde přišly na řadu třešně. Ve většině palíren však zamíří letní ovoce do kotlů až na konci měsíce. Ve skladech už sice ovoce mají, to ale musí nejprve zhruba tři týdny kvasit.

"Pálit začneme asi 25. srpna, už teď mám objednávky na třešňovice, višňovici a meruňkovici," říká spolumajitel Palírny Pela ve Valkeřicích na Děčínsku Petr Plicka. "Úrody je letos méně, může za to dlouhá zima. A třeba švestek je minimum. Dříve bylo kolem silnic na stromech modro, teď je slivovice exotickou pálenkou," uvádí Plicka.

"Všechny jádroviny, včetně švestek, napadají virózy a ovoce nedozrává. Na trhu sice již jsou nové stromky, které jsou proti nákaze imunní, ale ty se teprve sází a než budou plodit, nějakou dobu to potrvá," vysvětluje další provozovatel, vedoucí palírny Žitenice na Litoměřicku Martin Šivic.

I v jeho skladě čeká na vypálení stejné ovoce. "Meruněk mám třináct metráků, po osmi třešní a višní. Už teď vidím, že to bude letos slabší, meruněk je o třetinu méně, třešní a višní až o polovinu. Na jaře ovoce pomrzlo," přibližuje Šivic.

Z jednoho metráku vypálí asi deset litrů destilátu. Osmdesát procent jeho výroby tvoří hruškovice a jablkovice.

Za litr padesátiprocentní jabkovice si účtuje 138 korun. "Cena záleží na tom, zda pěstitel přiveze ovoce ke zkvašení nebo zda doveze už hotový kvas. Samozřejmě záleží také na kvalitě kvasu, někdy říkám pěstitelům rovnou, aby to nevozili, že nemá cenu dělat roztok do ostřikovače," doplňuje.

Odliv pěstitelů zaznamenali provozovatelé oficiálních palíren už loni, kdy stát zvýšil spotřební daň na líh. Petr Plicka tehdy zvýšil cenu vypalování z 95 korun z litru lihu na současných 133 korun. Podle oslovených provozovatelů legálních palíren začala řada lidí pálit načerno.

"Dá se předpokládat, že černé palírny kvůli vyšší ceně nyní budou fungovat víc. Ale doufám, že tak, jak si řidiči zvykli na vyšší cenu benzinu, překousnou pěstitelé i cenu za vypálení a vrátí se," řekl Plicka.

Severočeští celníci, kteří na pálení destilátů dohlížejí, však podle mluvčího Zdeňka Nejedlého za poslední dva roky nenašli na severu Čech žádnou nelegální palírnu. Alespoň trochu optimismu dodávají pěstitelům poslední slunečné dny, které poskytují ovoci potřebnou cukernatost. Slunce zvyšuje šanci, že kvas poteče dobře a ze sta litrů kvašeného ovoce je více litrů kořalky.

Sezona pálení
* destilátů bude letos méně, ovoce poškodily choroby, plísně a jarní mrazy. Meruněk, třešní a višní je někde až o polovinu méně než loni
* ve většině palíren ovoce teprve kvasí, s pálením se začne na konci srpna
* cena za litr vypálené padesátiprocentní kořalky se pohybuje kolem 130 korun. Poplatky se zvýšily loni po zavedení vyšší spotřební daně na líh. Provozovatelé palíren se proto bojí nelegální konkurence

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

Další z rubriky

Klienti zažalují Českou pojišťovnu. Vadí jim, že dělá mrtvého brouka

Česká pojišťovna

Naštvaní klienti pojišťoven zakládají spolek, aby mohli v kauze neplatných životních pojistek podat obdobu hromadné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Obchod nutil lidi zaplatit neobjednané sběratelské mince, zaplatí pokutu

„Pozlaceno to být může, nicméně pozlacení je tak tenká vrstva zlata, váha zlata...

Česká obchodní inspekce poprvé potrestala Český mincovní obchod, který minimálně od roku 2012 zasílal spotřebitelům...

Najdete na iDNES.cz