Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sezonní práce snížily nezaměstanost

  9:30aktualizováno  9:30

Nicméně podle staré metodiky by se nezaměstnanost držela v dvouciferných číslech - na 10,3 procenta.

"Pokles byl téměř o 4000 lidí vyšší než loni v březnu, kdy z trhu práce mizeli ve zvýšené míře živnostníci," říká k výsledkům analytik HVB Pavel Sobíšek.

Ministerstvo příznivější čísla na trhu práce přičítá zejména začátku sezonních prací ve stavebnictví, lesnictví a službách, ale také tomu, že se velkému počtu absolventů daří najít práci hned po dokončení studia.

"Pro nezaměstnané je stále snazší najít si nové zaměstnání. Na jedno volné pracovní místo v březnu připadalo jen 10,1 uchazeče. To je nejlepší výsledek od srpna 2002," připomíná Markéta Šichtařová z Next Finance.

Nové pracovníky přijímá také řada podniků zpracovatelských odvětví, které buď s výrobou teprve začínají, nebo již nestačí na zvýšenou poptávku reagovat na rozdíl od loňska hledáním vnitřních zdrojů, dodává Sobíšek s tím, že právě tento faktor by mohl trhu práce z pomoci i z dlouhodobějšího hlediska.

Podle ministerstva práce mají čeští zaměstnavatelé zájem především o pracovníky v odvětví strojírenství, elektrotechniky, obchodu a služeb," dodalo ministerstvo.

"Nezaměstnanost ovšem nadále zůstane jedním z hlavních problémů ekonomiky. K jeho řešení by bylo třeba přijmout opatření k liberalizaci trhu práce, což je za současné politické konstelace čistou utopií," dodal Sobíšek.

Nejlépe je na tom Praha
Nejméně lidí bez práce je v Praze, kde se míra nezaměstnanosti drží kolem tří procent. Dobře jsou na tom i bývalé okresy Mladá Boleslav a České Budějovice. Naopak nejhůře je na tom trh práce na Mostecku a Karvinsku, kde se míra nezaměstnanosti pohybuje kolem dvaceti procent.

Podle evropského statistického úřadu Eurostat je situace v Česku mírně lepší, než je evropský průměr. Míru nezaměstnanosti v EU vyčíslil na 9,4 procenta, v Česku na 8,7 procenta.

Autoři: ,Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Zemědělci dostanou za loňské sucho slíbené dvě miliardy, rozhodla vláda

(ilustrační snímek)

Vláda poskytne zemědělcům dvě miliardy korun jako odškodnění za loňské sucho. Podle materiálu by zároveň měli za jarní...

Delegace z Číny na Hradě řešila kauzu CEFC, skupina si majetky v ČR ponechá

Jednání delegace čínského státního konglomerátu CITIC na Pražském hradě (18....

Na Pražském hradě ve středu proběhlo klíčové setkání prezidenta Miloše Zemana s vedením čínského státního konglomerátu...

V oběhu je nová známka se Zemanem, od předchozí se liší jen barvami

Nová známka s prezidentem Milošem Zemanem (2018)

Česká pošta uvádí do oběhu novou známku s vyobrazením prezidenta Miloše Zemana. Cenina je vyrobená podle stejné rytiny...

Najdete na iDNES.cz