Přes 40 procent dotazovaných Britů se při hledání práce spoléhá na internetové služby jako jsou Airbnb, Upwork, Uber nebo TaskRabbit.

Přes 40 procent dotazovaných Britů se při hledání práce spoléhá na internetové služby jako jsou Airbnb, Upwork, Uber nebo TaskRabbit. | foto: Profimedia.cz

Sdílená ekonomika už dává práci pěti milionům Britů. Má i své nevýhody

  • 42
Ekonomika sdílení se ve Spojeném království stala oblíbeným způsobem výdělku. Digitální věk a aplikace nejrůznějších druhů přináší více svobody a flexibility. Zároveň však znamenají nestálou pracovní vyhlídku nebo konec placené dovolené. V Británii už tzv. „uberizace“ živí kolem pěti milionů lidí.

V relativně novém trendu sdílené ekonomiky nechávají lidé své pozemky, svůj majetek a služby v on-line nabídce, kde si je zas jiní lidé, výměnou za určitý poplatek, vyberou a pronajmou.

Podle studie Hertfordshirské univerzity jsme svědky fenomenálního nárůstu nových forem zaměstnání sdružujících se pod on-line platformami. Nejnovější studie ukazuje, že jedenáct procent dospělých Britů ve věku od 18 do 75 let, je placeno přes internetové aplikace jako Upwork, Uber, Airbnb nebo TaskRabbit.

Celých 42 procent Britů, tedy zhruba 18,5 milionů lidí, se při shánění zaměstnání na tyto internetové služby spoléhalo, a to u profesí jako je například řidič, řemeslník, grafik nebo dokonce i účetní. Studie dospěla k závěru, že si už přes on-line platformy vydělává už více než pět milionů Britů.

Chybí jasná pravidla

Odborníci se shodují na tom, že sdílená ekonomika by měla dostat jasná pravidla. Nutné je stanovit právní zázemí pro „sdílené zaměstnance“, legislativu na ochranu spotřebitele, daňový systém i pravidla zdravotního pojištění.

Současný boom sdílené ekonomiky očekávala už starší studie společnosti PwC. Ta ukázala, že současná mladá generace (18 až 24 let) je mnohem méně zatížená na majetek než ty předchozí, což ekonomice sdílení velmi nahrává.

Podle průzkumu PwC až tři čtvrtiny dotázaných mladých lidí preferují spíše zážitky před vlastnictvím věcí. Budou proto v dalších letech hlavní silou, která „sharing economy“ potáhne. Už do devíti let by mělo ekonomické odvětví půjčování a pronájmů globálně generovat 335 miliard dolarů.