Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


První dáma Facebooku vyzývá ženy, aby skloubily profesní a rodinný život

  17:11aktualizováno  17:11
Sheryl Sandberg pracuje od roku 2008 jako provozní ředitelka Facebooku. Časopis Forbes ji pravidelně zařazuje mezi nejvlivnější ženy světa. Na veřejnosti proslula i díky své rozsáhlé činnosti na podporu žen na pracovišti.

Provozní ředitelka Facebooku Sheryl Kara Sandbergová | foto: Profimedia.cz

„O všech ženách, které znám, především o těch seniornějších, se říkalo, že jsou v práci agresivní. Z genderově neutrálních studií víme, že muži jsou v kancelářích agresivnější než ženy. Tohle víme. Přesto jsme zaneprázdnění tím říkat všem ženám, že jsou agresivní. A to je ten problém,“ citoval britský list šestačtyřicetiletou rodačku z Washingtonu Sheryl Sandberg.

Provozní ředitelka Facebooku proslula kromě práce pro někdejšího amerického ministra financí Larryho Summerse také svojí činností na podporu rovných příležitostí pro ženy. Oznámení veřejné americké univerzity Berkeley o tom, že bude mít proslov na zahajovacím ceremoniálu, vyvolalo tento týden i tak smíšené reakce. Sandberg podle některých reprezentuje elitářství a obyčejná žena se s ní nedokáže ztotožnit.

Z Washingtonu do Silicon Valey

Sheryl Sandberg se o postavení žen ve společnosti zajímala už při studiích na Harvardské univerzitě, kde založila organizaci s názvem Ženy v ekonomii a vládě. Po ukončení studia ji její školitel ekonom Larry Summers nabídl práci pro Světovou banku. Jako výzkumná asistentka se zabývala zdravotnickými projekty v Indii.

„Nemůžeme změnit to, čeho si nejsme vědomi. Ve chvíli, kdy si to uvědomíme, nemůžeme si pomoci a změnit to musíme.“

Po práci ve veřejném sektoru se přestěhovala do Silicon Valey, kde ji zaujalo rychle se rozvíjející prostředí internetu. Osm let pracovala ve společnosti Google jako viceprezidentka pro globální on-line prodej a operace. Šéf Facebooku Mark Zuckerberg si budoucí provozní ředitelku miliardové sociální sítě vybral v roce 2008 na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu.

Rozvíjející se on-line síť měla v té době podstatný problém - nevydělávala. Sanberg společně se zbytkem týmu vsadila na nenápadnou kampaň, která vyhoupla firmu do černých čísel a ji jako první ženu do představenstva Facebooku. V roce 2014 se díky jejímu podílu ve společnosti dostala na seznam dolarových miliardářů.

„Opřete se do toho“

V roce 2013 Sandberg vydala ve spolupráci s novinářkou Nell Scovell knihu Lean In: Women, Work, and the Will to Lead (česky Opřete se do toho. Ženy, práce a vůle uspět). Ta se snaží pomoci ženám dosáhnout svých kariérních a rodinných cílů. Pojednává o diskriminaci a bariérách na pracovišti, skrytém sexismu, sexuálním obtěžování a dalších obtíží, se kterými se ženy v kanceláři potýkají. Sandberg se v ní mimo jiné pozastavuje nad tím, že přestože mezi absolventy univerzit je víc mužů než žen, ve vedení soukromých i veřejných institucí tomu tak není. Tvrdí, že by se ženy měly přestat bát chopit se vůdčích pozic, aby tak zlomily společenské předsudky. Zároveň je pobízí založit i rodinu.

Přestože se už prodalo víc než milion výtisků a kniha byla přeložena do několika světových jazyků včetně češtiny, budí v některých kruzích rozporuplné reakce. Její pohled na věc je podle mnohých elitářský a aplikovatelný pouze pro bohaté bílé ženy. Ženy z různých sociálních tříd a ras se potýkají se systémovými překážkami, které její feministický manifest ignoruje.

Lean In je také název neziskové organizace, kterou Sandberg založila. Ta chce stejně jako její kniha podpořit ženy v jejich ambicích a propojit jejich rodinný a profesní život. Všechny zisky z knihy plynou této organizaci. V lednu pronikly na veřejnost informace, že akcie Facebooku v hodnotě 31 milionů dolarů převedla Sandberg na charitu. Většinu právě na její neziskovou organizaci Lean In.

Sandberg si v roce 2004 vzala byznysmena a tehdejšího výkonného pracovníka IT společnosti Yahoo Davida Goldberga, se kterým má dvě děti. V březnu roku 2015 zveřejnila na svém facebookovém profilu: „ V Lean In jsem napsala, že nejdůležitějším rozhodnutím v životě ženy je, jestli bude mít životního partnera a kdo to bude. Nejlepší rozhodnutí v mém životě bylo vzít si Davea.“ V květnu 2015 její manžel tragicky zahynul během rodinné dovolené v Mexiku.
Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Další z rubriky

Letadla na baterky na všechny vnitrostátní linky, plánuje Norsko

Letadlo E-Fan X vyvinula společnost Airbus ve spolupráci s Rolls-Roycem a...

Veškeré lety na vzdálenost kratší než patnáct set kilometrů by v Norsku měla do roku 2040 zajišťovat pouze elektrická...

Kontroverzní tanker s plynem pro USA se před cílem otočil a pluje zpět

Tanker Sirius Star

Tři týdny poté, co se tanker Gaselys vydal s kontroverzním nákladem ruského plynu do USA, se jen den cesty od svého...

Trump slíbil silnou ekonomiku. USA se sice daří, ale je to jeho zásluha?

Donald Trump

Donald Trump má za sebou první rok ve funkci amerického prezidenta. Ve svém loňském inauguračním projevu coby nový...

Najdete na iDNES.cz