Siemens se zařadil mezi největší české firmy

P r a h a - Elektrotechnický a strojírenský koncern Siemens si za svou hlavní výrobní základnu ve střední Evrpoě zvolil Českou republiku a pětadvacet jeho tuzemských výrobních podniků v loňském firemním obchodním roce prodalo zboží a služby za rekordních 32 miliard korun. Největší podíl na rychlém růstu páté největší evropské firmy v tuzemsku má její loňský kontrakt na výstavbu telekomunikační sítě pro třetího mobilního operátora - společnost Český mobil. Ta loni investovala do technologií celkem 14 miliard korun a na Siemens připadla zhruba polovina dodávek.

"Zároveň jsme pokračovali v rozšiřování sítě pro společnost Radiomobil a obě tyto zakázky se podepsaly na rychlém růstu naši telekomunikační a informačí divize, která v loňském obchodním roce zvýšila své tržby o 29 procent," sdělil mluvčí společnosti Simens pro Českou republiku Miloš Adámek.

Výrazný růst ale zaznamenali i další tuzemské podniky z rodiny firmy Siemens.

Dopravní divize, do níž patří zejména dva výrobci kabelových svazků a elketroniky pro přední evropské automobilky z Frenštátu pod Radhoštěm a Stříbra u Plzně, pak loni zvýšila své tržby o 27 procent, stejný nárůst zaznamenala i poslední tuzemská odnož firmy - průmyslová divize, do níž spadají zejména výrobci elektromotorů a dalších zařízení.

Siemensu se v loňském obchodním roce, který začal 1. října 1999 a skončil loni v září, v tuzemsku podařilo zvýšit v meziročním srovnání zisk z 388 milionů korun téměř o půl miliardy.

Export se na loňských tržbách podílel čtyřiceti procenty.

Siemens patří i mezi největší zaměstnavatele v zemi a dává nyní práci jedenácti tisícům zaměstnanců.

Siemens nyní vyjednává s konkurzním správcem zbankrotované společnosti ČKD Dopravní systémy o podmínkách, za kterých tohoto tuzemského výropbce kolejových vozidel převezme.

Siemens loni zvítězil ve výběrovém řízení na koupi aktiv zbankrotované společnosti, když za ni nabídl částku 750 milionů korun.

Jednání o prodeji se ale vlečou a Siemens dal již veřejně najevo, že nechce přebírat všechny zakázky pražského výrobce a žádá za ně záruky.

Konkurzní správce proto nyní se společností o podmínkách převodu vyjednává.

"Stanoviska nejsou zatím zcela jednotná. Do konce března by ale měla být podepsána alespoň předkupní smlouva s tím, že definitivní kupní smlouva bude uzavřena do létě," sdělil člůemn věřitelského výboru Dopravních systémů.