Siemens zavře továrnu v Praze. Zaměstnanci protestovali

  8:21aktualizováno  19:43
Německý koncern Siemens rozhodl, že se do konce září 2009 stáhne z továrny na výrobu kolejových vozidel v Praze na Zličíně. Pro podnik, kde pracuje 990 lidí, hledá kupce. Před pražským závodem protestovalo proti uzavření podniku několik stovek zaměstnanců s transparenty.

Zaměstnanci protestují před závodem Siemens na Zličíně | foto: Michal Šula, MF DNES

Z bran podniku se zhruba sedm set zaměstnanců společně s odboráři vyhrnulo poté, co jim vedení firmy popsalo situaci v podniku.

"Zástupci médií, pojďte prosím blíž k nám," přizvali nečekaně novináře odboráři. "O tom, že podnik končí, jsme se dozvěděli právě z médií, jinak nás nikdo neinformoval. Proto jsme se rozhodli, že je o všem budeme nadále informovat," uvedli.

Zaměstnanci Siemens protestovali před zličínským závodem

Jsou Češi nákladnější?
Nespokojenost mezi zaměstnanci se zvýšila poté, co odboráři položili otázku, zda je důvodem zavření závodu to, že jsou čeští zaměstnanci nákladnější. "Proč se nepropouští z jiného závodu?" znělo davem.

"Nikdo nám nic neřekl, dozvěděli jsme se to teprve teď. Uvažuji o tom, že budu shánět novou práci," uvedl jeden z protestujících zaměstnanců.

Odboráři zároveň vyzvali zaměstnance, aby se alespoň čtyřicet z nich zúčastnilo zítřejšího jednání s německým vedením Siemensu, které se uskuteční v 9:30 v budově odborů na Žižkově.

Zaměstnanci Siemens protestovali před zličínským závodem

Divize mobility, k níž patří i pražský podnik, celosvětově sníží stav zaměstnanců o  zhruba 1 800 lidí. Oznámila to dnes společnost. Restrukturalizace se dotkne i 700 míst v administrativě a dalších nevýrobních oblastech.

Důvodem jsou nadbytečné kapacity, které bohužel v Evropě v oblasti kolejových vozidel máme," řekl mluvčí firmy Petr Sedláček. Vedení nyní shání kupce. "Zatím nemůžeme říct, za kolik podnik prodáme. Vše je v jednání," uvedl Sedláček. Dodal, že Siemens bude dál vyrábět vagony pro české metro. Pravděpodobně ale v jiné zemi.

Podaří se nám snížit náklady
Za to, že se informace nejdříve dostala do médií, se zaměstnancům omluvil šéf divize Siemensu Rolling Stock, do níž zličínský závod spadá, Jörn Sens. Jeho projev před zaměstnanci získala redakce MF DNES.

"Když bohužel zavřeme Prahu, podaří se nám jiné závody lépe vytížit a tím snížit náklady a dosáhnout konkurenceschopných cen. Ani přes opakované restrukturalizace v předchozích letech se pražskému závodu nepodařilo vytvořit trvalé zisky," vysvětlil důvody zaměstnancům Sens.

. Celý projev Jörga Sense si poslechněte zde

Německý Siemens málo informoval
Odboráři podali zprávu o možném uzavření továrny už dnes dopoledne. Odborový předák svazu KOVO Jaroslav Souček tvrdí, že německý Siemens zaměstnance pražského závodu o situaci dostatečně neinformoval.

Zaměstnanci Siemens protestovali před zličínským závodem

"Firma Siemens v Německu porušila všechny evropské směrnice týkající se informování a konzultování se zaměstnanci v případě zličínských zaměstnanců," oznámil místopředseda Odborového svazu KOVO Jaroslav Souček.

V pražském podniku Siemens na Zličíně se měla dnes konat hodinová stávka na podporu mítinku, který měl být v Erlangenu, německém městě, kde Siemens propouští. Stávka se ale nekonala, protože ani mítink neproběhl.

O možném propouštění v Siemensu se píše už od začátku roku. V červenci společnost oznámila, že celosvětově propustí 16 tisíc lidí. Odboráři společnosti kvůli možnému propouštění v pondělí vyhlásili stávkovou pohotovost.

ČKD nabízí pomoc
Zaměstnanci se v případě propuštění mohou obrátit na společnost ČKD. "Lidem ze zličínského závodu můžeme nabídnout velmi dobře oceněné zaměstnání v rostoucí firmě Praze," řekla personální ředitelka ČKD GROUP Jaroslava Raisová.

Hrozí Česku odchod zahraničních firem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 6. srpna 2008. Anketa je uzavřena.

ANO 1902
NE 373
Autoři: , ,


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Aero představilo nový letoun L-39NG za účasti vládní špičky

Nová stíhačka L-39NG na oficiálním představení Aera Vodochody

Na pátečním „roll-outu“ společnost Aero Vodochody poprvé představila finální podobu nového letounu L-39NG. Letoun by...

Další z rubriky

Trump ulevil od cel holítkům Gillette, už dřív podpořil jejího konkurenta

Holítka značky Gillette, ilustrační snímek

Společnosti Procter & Gamble, mateřské firmě Gillette, se v úterý dostalo pomoci od administrativy amerického...

Staropramen od listopadu zdraží točené pivo. Roste cena chmele i energií

2. Čtyři tanky: Cisterna vjede zásobovacím tunelem a dostane se pod úroveň...

Pivovary Staropramen, druhý největší tuzemský výrobce piva, od listopadu zdraží točené pivo, tedy sudové a tankové, v...

Říkali nám, že e-shop s kytarami je hloupost, tvrdí největší prodejce

„Lidé nám říkali, že prodávat hudební nástroje přes internet je hloupost. Jeli...

Jedna kytara muzikantům nestačí, říká spolumajitel e-shopu Kytary.cz Vladimír Myslík. Největší prodejce v Česku, který...Najdete na iDNES.cz